ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.56
Hodnoceno: 16x Prosím, ohodnoť práci

Roland Deschain (literární postava)

Roland Deschain z Gileadu je hlavní postava fantasy série Temná věž od Stephena Kinga.

Roland je poslední žijící příslušník královského rodu pistolníků (pistolníci by se dali přirovnat k našim rytířům) a na jeho ramena spadá obtížné poslání, tedy najít Temnou věž, která drží pohromadě celý vesmír, a zabránit tak jejímu rozpadu.

Je mu kolem 40 let, má středně dlouhé černé vlasy, ve kterých se už objevují šedé a bílé pramínky. Jeho oči jsou zářivě modré a jiskří v nich jakýsi nepopsatelný zápal, často bývají označované jako "oči pistolníka". V jeho obličeji lze postřehnout mnoho smutku a nepříjemných zkušeností, avšak přesto v něm přebývá odhodlání až posedlost. Podle jedné z postav vypadá jako obličej smutného básníka.
Roland je neobvykle vysoký, silný a disciplinovaný. V ilustracích je vykreslen jako typický kovboj, jako vystřižený z filmů s Clintem Eastwoodem.

Není snadné rozhodnout, jestli je Roland spíše kladná, nebo záporná postava. Často bývá necitlivý, odtažitý a v zájmu své výpravy je ochoten obětovat vše, včetně životů svých přátel. Ale naopak, pokud je to možné, snaží se zachovat způsoby svých předků a pokud mu to situace umožňuje, pomáhat lidem v nesnázích. Je velice statečný a věrný svým povinnostem, nikdy ve svém úsilí nepoleví a s ničím nepřestane, dokud to nedokončí. Vždy zachovává chladnou hlavu a v kritických situacích projevuje velikou inteligenci, ačkoli on sám sebe popisuje jako člověka bez fantazie a neschopného vidět "za roh".
Nesnaží se podrobně zkoumat motivy ostatních lidí a tomuto faktu připisuje zásluhy za to, že jako jediný z jeho přátel pistolníků přežil. Neláme si hlavu s budoucností a je zastáncem víry "když bůh dá, voda bude".
Je to skvělý vůdce, učitel a diplomat, avšak nemá příliš velký smysl pro humor a neztrácí čas s nepodstatnými věcmi.

Celkově Roland působí jako člověk, jenž dělá to, co dělá, protože musí. Jeho osobnost je velice ovlivněna rolí, do níž ho osud postavil, těžko říct, jaký by byl, kdyby k němu byl milostivější. Také je nutno podotknout, že se Roland v průběhu jeho života pomalu, ale jistě mění a začíná si více vážit lidského života, lásky a přátelství.

Pro mě je Roland jednou z nejzajímavějších literárních postav i přesto, že s jeho jednáním souhlasím pouze polovičně. Autor ho propracoval velmi pečlivě a podrobně, že je to až k nevíře. V jiných příbězích se často setkávám s tím, že hlavní hrdina bývá téměř bezcharakterní a na čtenáře/diváka/mě působí "mrtvě". Roland je živý ažaž...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: unluky, 04.01.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Roland Deschain (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­