ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.73
Hodnoceno: 291x Prosím, ohodnoť práci

Pro hlupáka každý hloupý... (Forrest Gump)

- charakteristika hlavního hrdiny s prvky recenze filmu

Máma vždycky říkala: "Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš."
V roce 1994 se celý svět bavil a dojímal nad příběhy prosťáčka Forresta Gumpa. Zámořská pohádka o americkém hloupém Honzovi, Forrestovi, který ke svému štěstí i neštěstí přišel.
Snímek vznikl podle románového bestselleru Winstona Grooma, pod taktovkou Roberta Zemeckise. Ten pro namíchání tragikomického příběhu nalezl vyváženou míru nadsázky, citu, lehce patetického tónu a nezvyklé melancholie. Hlavní roli Forresta si zahrál Tom Hanks, jenž byl za tuto roli oceněn Oskarem.
Prosťáček, obyčejný člověk, který od dětství dělal to, co se mu řeklo. Forrest se narodil se sníženou inteligencí, jeho IQ nedosahovalo ani 70 bodů. Byl to malý, mentálně postižený hoch z amerického jihu. Jako dítě trpěl tělesnou vadou kyčelních kloubů. Své jméno dostal po slavném generálovi Forrestovi, zakladateli Ku Klux Klanu. Žil jen se svou matkou. Bydleli ve velkém domě, který jeho matka zdědila po svém mrtvém manželovi. Celé roky ho pronajímala, a tak by se dalo říci, že Forrest vyrůstal v rušném světě. Rušném, ale prázdném. S Forrestem neměl nikdo slitování, byl většinou jen k smíchu. Nikdo se s ním nebavil. Jeho světem byla jeho matka. Porodila ho, vychovala, dala mu celou svou lásku, věnovala mu veškerý volný čas. Její dobré rady se staly ukazateli jeho na cestě životem.
"Když se dostaneš do problémů, UTÍKEJ..."
A tak Forrest utíkal. Proutíkal střední školou a univerzitou jako hráč amerického fotbalu, proběhl peklem vietnamské války, zoufalstvím nad matčinou smrtí. Z audience v Bílém domě kráčel do náruče své životní lásky, jediné kamarádky z dětství, Jenny.
"Byla můj úplně nejvíc nejlepší přítel. Můj jediný přítel."

Mnohokrát už jsem viděla tento film, ale pokaždé se na něj těším. Ať už to je padající peříčko na začátku filmu, Forrestovy komické scény, hudba, která kouzelně dokresluje atmosféru, hrůzy vietnamské války a hlavně samotná osoba Forresta Gumpa.
Svým srdcem vycítil to, na co omezené IQ nestačí. Byl mimořádně citlivý. Ručička jeho morálního kompasu se nikdy nevychýlila. Dokázal se vcítit do života a problémů druhých. Byla to právě jeho lidskost, díky které převyšoval všechny ostatní. Jeho bezmezná naivita a láska se pro mě stala symbolem naděje. Forrest Gump je ztělesněním éry nevinnosti v zemi, která svou nevinnost právě ztrácí.
"Máma vždycky říkala, že člověk má mít jen tolik, co potřebuje. A zbytek je jen na vychloubání."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zazvorova, 27.10.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pro hlupáka každý hloupý... (Forrest Gump)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­