ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.53
Hodnoceno: 76x Prosím, ohodnoť práci

Pohádková babička

Abyste věděli, jaký je rozdíl mezi babičkou obyčejnou a babičkou pohádkovou, musím vám to důkladně vysvětlit.
TAK: Ležíte třeba v lese na pasece a díváte se na mraky. A jak tak ležíte, zaslechnete kroky, nejdřív potichu, pak silněji, pak úplně jasně a zřetelně. Zvednete hlavu a vidíte přicházet babičku. Ani se jí nemusíte ptát, můžete si být jisti, že je babička obyčejná.
A teď dávejte pozor - zase ležíte třeba v lese na pasece a díváte se na mraky, ale nezaslechnete vůbec žádné kroky, ani potichu, ani nahlas, ani jasně ani zřetelně, zkrátka, neslyšíte vůbec NIC. Zčista jasna a z ničeho nic se vedle vás ozve: "Jářku, dobrý den." Trhnete sebou, vyskočíte a vidíte babičku. To je babička pohádková.
Pohádkové babičky totiž nepřicházejí, nýbrž se objevují. Neodcházejí, nýbrž mizí. A člověk nad tím jen vrtí hlavou a nevěří svým očím.
Pohádková babička je vševědoucí nebo alespoň skoro vševědoucí. Ví, kde bydlí zlý kouzelník, ví, kde má ježibaba klíč od truhly s pokladem, ví, kudy se dostat do veselého království, čím přemoci obludu, kdo komu co vzal a komu to dal, co koho trápí, kdo kam jde a bez čeho se neobejde. Jen málo kdy se stane, že by něco nevěděla, a to si zase vzpomene na někoho, kdo to ví. Hned pozná, kdo je hodný a kdo zlý. Zlým lidem se ze zásady nepomáhá. Kdyby si však nějaký vykutálený chytrák myslel, že se vydá do světa a počká si v lese na babičku, ten by se tam načekal.
Ten, kdo se pohádkové babičce zalíbí, od ní může dostat dárek. Takový dárek pak obyčejně vypadá jako úplně normální šátek, hrášek nebo třeba kamínek. Když pak budete v mizérii, zjistíte, že ten šátek není obyčejný šátek, hrášek není normální hrášek a není kamínek jako kamínek, že tenhle šátek odhání strašidla, hrášek ukazuje cestu a kamínek ve tmě svítí.
Kdyby se vám někdy stalo, že by vám dala pohádková babička do kapsy hrst borových šišek netvařte se nijak zklamaně - mnohokrát se stalo, že poutník doma místo šišek našel v kapse Hromadu dukátů nebo pár kuřátek.
Někdy se za hodnou babičku vydávají zlé bytosti, zvlášť ježibaby. Ježibabu poznáte podle zlých očí, ošklivého hlasu a bradavice na obličeji.
Zlá a nevrlá babička se nazývá 'BABA' - na ně POZOR!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ella, 25.03.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pohádková babičkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­