ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.14
Hodnoceno: 59x Prosím, ohodnoť práci

Perný den Barbie aneb jaká bych nechtěla být

  • nepřímá charakteristika

Zpoza dveří se ozvalo hrozivé "ňafiky ňaf" milované čivavy Paris. Trhnutím se vzbudila a zjistila šokující skutečnost - je přesně 5 hodin. To znamená pouhé dvě hodiny do příjezdu přítele ve stříbrném audi, kterým jezdí do školy. Auto je při výběru partnera důležitým parametrem. Jak ráda by ho řídila sama, ale pan instruktor v autoškole byl proti ní bezpochyby zaujatý. Nenechal ji projít jen z malicherného důvodu - na silnici ležel koly aut rozcupovaný zajíček s vlečkou ze svých vnitřností, ten pohled ji vyděsil, zvedla se v ní kromě lítosti i silná vlna hysterie, upustila volant, zakryla si ten děsivý výhled svýma pěstěnýma rukama a křikem překročila uchu bezpečnou hranici decibelů.
Ale zpátky k tématu. Čas k přetvoření této průměrné tělesné schránky na neodolatelnou "štabajznu" ve stylu Barbie neúprosně běží v její neprospěch.
Za okny se probouzí nádherný jarní den, k azurové obloze a pastelově zbarveným květům bude nejlépe ladit včera zakoupené fialkové tričko délky pod prsa. Teploměr sice ukazuje nepříjemnou teplotu v bodu mrazu, ale co naplat, v dlouhém oblečení se cítí o tolik starší a nezajímavá. Jedna věc ji ale opravdu mrzí, že si to triko nemůže obléknout i podruhé - je krásné, to ano, ale je to proti jejím zásadám, cítila by se jako vandrák.
Své ladné, leč trochu nadměrné křivky zahalí do sukně, která by se dala díky svým úsporným rozměrům stejně dobře použít i jako pásek.
Teď přichází líčení. Ještě že mezi její silné stránky patří moderní malba. Z nevýrazných, někdy až nepřátelsky působících očí udělá několika šikovnými tahy tužkou vyložené mistrovské dílo, za které by se nemusel stydět žádný z předních kubistických malířů. Prožívá drásavé dilema - jakou řasenku použít? Jako první jí do ruky padla extra prodlužující, ale po chvilkové úvaze si uvědomila, že dnes přijde ze školy dřív a s největší pravděpodobností stihne svou porci telenovel, kterou ze sebe chrlí její kamarádka televize; pro tento případ je vhodnější řasenka voděodolná. To emotivní napětí ji vždy rozpláče.
K barvě trika bude výborně ladit rtěnka se zvýšeným obsahem fialových pigmentů, která po několikaminutovém nanášení vytvoří rty plnosti pneumatik traktoru s oslňujícím leskem zrcátka namířeného vstříc slunečním paprskům. Pro vytvoření přirozeného opálení zaútočí na svou kouřem cigaret ochablou pleť make-upu odstínu afrických domorodkyň. Dílo dokončí několika hbitými tahy štětcem namočeného v tvářence po buclatých tvářích. Prožívá naprostou spokojenost, svůdně na sebe mrkne, šibalsky se usměje a jde potěšit žaludek celozrnnou snídaní propagovanou v reklamě.
Co to neslyší? Někde se rozehrál hit, nemilosrdně se deroucí na přední příčky komerční hitparády. "Odkud to jde?" na čele vyskakují vrásky urputného přemýšlení. "Ach, vždyť je to můj nový mobil," uchichtne se. Je pochopitelné, že při takové frekvenci střídání mobilů si nemůže vyzváněcí melodii pamatovat.
Odvoz je tu. Rychle se žene ke dveřím, až se boky přelévají ze strany na stranu jako beton v míchačce. Pohled se zastaví na seřazeném útvaru bot, cítí úzkost u srdce, může si vybrat jen jedny. Odpustí jí to ty zbylé? Systematicky začne vyřazovat, ve hře už zůstávají jen boty barevně ladící s dnešní kombinací svršků.
Houkání auta urychlí rozhodování. Pevně rozhodnuta o správnosti své volby sahá po fenomenálním kousku na souřadnicích: 3. řada, 4. zleva. Po obutí se stává rázem o deset centimetrů větší a cupitavým krůčkem se dovrtí až k autu.
Do školy přijíždí téměř včas. Myšlenku na přezutí se do obyčejných pantoflí zatlačí rychle hluboko do podvědomí. Před příchodem vyučujícího debatuje ve vybraném okruhu spolužaček o novinkách v trendech oblékání a líčení, po učitelově příchodu je nucena zmlknout a o této problematice si pouze čte v odborných časopisech. Takto se vzdělává po celou dobu vyučování a už večer může nově nabyté vědomosti využít při přípravě na diskotéku. Sundá denní make-upovou masku a nanese novou (lepší) večerní.
Na diskotéce nejdřív žádostivě pomrkává po všech přítomných (pohlaví nerozlišuje), začne tančit a večer zakončí podepřena o dva statné úlovky a ve skoro "komatózním" stavu se nechá odvést, kam si zamanou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Perný den Barbie aneb jaká bych nechtěla býtMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)