ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.88
Hodnoceno: 69x Prosím, ohodnoť práci

Osud

Zarostlá cesta se klikatí ke kamennému schodišti starého osamělého domu. Žije zde už dlouhá léta osamělý stařec. Energický pohyb a rovné držení těla by mohlo vyvolávat dojem, že jde o muže ve středním věku. Pozornější člověk by si však všiml znaků, které napovídají, že tenhle muž toho zažil víc, než by si kdo pomyslel.

Na první pohled zaujmou starcovy ruce. Dlaně jako lopaty umocňují dojem silných paží, stejně jako výrazné svaly, rýsující se pod volnou košilí, ledabyle zapnutou jen na jeden knoflík. Kalhoty jsou z tak jemného materiálu, že i slabý vánek stačí k tomu, aby rozvlnil nohavice podobně jako hladinu nedaleké tůňky. Chodidla má holá, přesto překvapivě čistá a zdravá. Ačkoli rtuť teploměru celý dnešní den nepřešla přes 5°C, nevypadá to, že by mu chůze na boso byla nepříjemná. Výraz v jeho tváři dokonce působí jako lehký úsměv. V puse převaluje stéblo trávy a rozhlíží se kolem sebe. Chůzi téměř neustále přerušuje krátkými zastávkami, při kterých si prohlíží rostliny, kameny či některé malé živočichy, jako by je viděl poprvé v životě. Jeho hluboké černé oči však prozrazují, že toho viděl v životě víc, než kterákoli jiná bytost na světě. Ačkoli se spokojeně usmívá a působí bezstarostným dojmem, je vidět, že přemýšlí. Neustále si pobrukuje nebo potichu zpívá:

"Hop sem, hop tam,
copak se dnes asi stane,
hop sem, hop tam,
co jen se dnes přihodí?"

Má mnoho jmen. Někteří lidé mu říkají Osud, jiní jsou spíše pro označení Hybatel. On si tím hlavu nezatěžuje, nepotřebuje jméno. Stejně jako každý den, i dnes se vydává zamíchat karty života a rozdat je účastníkům jeho hry s velmi zvláštními pravidly. A zde platí ještě mnohem více úsloví: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se hry." Hodně štěstí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ligy, 31.08.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
OsudMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­