ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.94
Hodnoceno: 155x Prosím, ohodnoť práci

Moje babička vs. babička Boženy Němcové

Babička Boženy Němcové byla ideální typ venkovské ženy, která svou moudrostí, vlídností, činorodostí a hospodárností dávala vzor mnoha ženám, babičkám a dívkám, jakou cestu by si ve svém životě měly zvolit, aby byly šťastné. Tento příběh "šťastné ženy" působí na všechny harmonicky, možná proto se v ní zhlédly i dnešní babičky.
Já měl 4 babičky a 2 prababičky. Každá byla/je úplně jiná. Ne, že bych na ostatní babičky nějak zanevřel nebo je neměl rád, ale popisovat budu tu, kterou mám ze všech nejraději.
Aleně je 59 let a celý svůj život pracovala ve Škodovce, do práce jezdila každý den 7 km na kole za jakéhokoliv počasí, v tom si je s babičkou Boženy Němcové nesmírně podobná. Ne že by babička od Starého bělidla jezdila každý den tvrdě pracovat 8 hodin na linku, ale obě jsou pilné a pracovité. Ani jedna není pohodlná, a vystačí si s tím, co mají. Babička Boženy Němcové si od prvního okamžiku získávala srdce dětí. Nerozmazluje je, přijímá jejich myšlenky. Vede svá vnoučata k všestrannosti a učí je skromnosti. Má babička Alena si mě také získala. S tím rozmazlováním je to trochu rozdílné, ale hlavně si mě získala tím, jaká je a jak se chová, co jsme s ní prožili. Je pro každou vylomeninu a nezkazí žádnou srandu. Udělala by pro nás cokoliv, pokud je to v jejich silách, stejně jako babička Boženy Němcové pro svá vnoučata. Babička Boženy Němcové odmítala moderní techniku. Ale dříve také byla úplně jiná doba. Dnes, když je vše řízené počítači a moderní technologie je všude, kam se člověk jen podívá, nemají starší lidé moc na výběr a musí se s ní spřátelit, i když moderní věci a trendy kolikrát odmítají a brání se jim. Mladým takové věci problémy nedělají. Alenu jsme přemluvili nedávno ke koupi mobilního telefonu. Z počátku se jí moc nezamlouval a neuměla s ním, ale nyní říká, že mobil je užitečná věc a kolikrát se bez něj člověk neobejde.
Každá babička je jiná - jak jsem psal již na začátku. Některá sedí v klidu doma, kouká na televizi a o vnoučata se nezajímá. Samozřejmě záleží na zdravotním stavu. Naše babička měla problémy jeden čas s kyčlí, ale jinak nebyla nemocná snad 30 let. Taká kvůli tomu, že stále něco dělá a není líná. Když jsme byli menší, trávili jsme u ní každý víkend. Chodili jsme na procházky, v zimě do krytého bazénu, pomáhali jsme jí s prací, hráli různé hry. Asi si ani nevzpomenu, jestli jsem se u ní vůbec někdy nudil. Teď jsme já i má sestra Monika starší a situace je samozřejmě jiná, ale tak to bývá. Přesto se navštěvujeme a máme k sobě jen kladný vztah.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bena, 20.02.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Moje babička vs. babička Boženy NěmcovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­