ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 105x Prosím, ohodnoť práci

Mazlík (literární postava)

Rozhodl jsem se charakterizovat Mazlíka, postavu z knihy Noční klub, kterou jsem právě dočetl a jejímž autorem je Jiří Kulhánek.

Mazlík, vlastním jménem Karolína, se jeví jako křehká modrooká blondýnka. Měří něco kolem metru osmdesáti, je atletické postavy. "Říká se, že naprostá dokonalost už není hezká, ovšem, co se říká, když je něco dokonalejšího než dokonalé?" charakterizuje Mazlíka sám autor. Zdání však klame - Mazlík je, i přestože v civilním životě zastupuje místo zdravotní sestry, profesionální zabiják, jak pro boj zblízka, tak na střelbu ruční palnou zbraní.

S Mazlíkovou duší je to komplikované. V dětství prodělala velký psychický šok, což se viditelně odrazilo na jejím přístupu k mužům. Nikdo kromě ní neví, jak to skutečně bylo, ani co se vlastně odehrálo. Čas však slzy zahnal, takže Mazlíkův postoj k silnějšímu pohlaví není zas tak kritický.
Mazlík je velice výbušná a snadno se naštve. Když má špatnou náladu, nebere ohled na své okolí. V její duši je však příhoda z dětství stále ještě zakořeněna, a tak Mazlík pravidelně zaujímá první řady při výslechu zadržených zločinců i při jejich následné popravě Nočním klubem.

Její cholerická povaha se projevuje i na chování k okolí. Při každé příležitosti bombarduje ostatní svými narážkami a vtipy. Většinou si ale neuvědomí sílu slova a dojde tak k nechtěnému konfliktu. Je-li však narážka vypuštěna na její adresu, odesilatel nejčastěji odchází s monoklem či naraženou kostrčí.

Osoby, které ji znají, berou její chování s rezervou. Nešťastníci, kteří ji neznají, jsou velice překvapeni (v záporném slova smyslu). Ve svém civilním životě je Mazlík milována svými malými pacienty, o které se citlivě stará.

Mazlík je zkrátka nevyzpytatelný typ osobnosti. Získá-li si však člověk její přízeň, získá v Karolíně pevnou oporu a spojence.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bazy, 25.10.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mazlík (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­