ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.89
Hodnoceno: 103x Prosím, ohodnoť práci

Má babička

Člověk, jehož v následujících řádcích představím, je má babička, která dnes už není mezi námi, ale v mém srdíčku zůstane navždy.
Její jméno Růžena mi připomíná květ vznešené růže, kterým bezpochyby byla. Charakteristika jejího zevnějšku není věcí zrovna nejjednodušší, jelikož to byla krásná žena s nepopsatelně nebeským vzhledem. Právě z jejích modrých očí jí vyzařovala veškerá dobrota a něha, která se prolínala po celém obličeji, hlavně při úsměvu. Její světlé dlouhé vlasy prokvetlé stříbrnou jinovatkou a vždy vonící po heřmánku měla vždy sepnuty hřebínky a dokonale upraveny.
Má babička působila prvním dojmem spíše jako vážná žena, ale ve svém srdíčku měla místo pro každého, kdo to potřeboval. Měla spoustu přátel a velikou rodinu, jež ji bezmezně milovala a obdivovala. I přes veškeré své starosti vždy dokázala naslouchat, poradit a pomoci, a snad i tím se stávala pro mnoho lidí zpovědní vrbou.
Život jí nadělil devět dětí, z toho jedno jí zemřelo jako miminko. Přestože neměla v životě na růžích ustláno, dovedla se radovat z každé hezké chvilky, kterou jí život přinesl. Chodila do zaměstnání, pracovala v dřívějším JZD, starala se o dům, o manžela a v neposlední řadě o osm dětí.
Jejím velikým koníčkem bylo vaření, zahrádka a procházky po lese.
Vzpomínám si, jak jsme spolu prochodily spousty kilometrů po šumavských lesích, sbíraly houby, sledovaly běžící ježky, pasoucí se srnky, a ona byla v těchto okamžicích neskutečně šťastná a jsem jí dodnes vděčná, neboť to ona mi zanechala v sdíčku úctu a lásku k přírodě.
Možná že to vyzní jako klišé, ale opravdu jsem si připadala jako Baruška z Babičky od Boženy Němcové, byla jsem její prvorozená vnučka, její mazlíček, to ona mě vychovala a myslím i věnovala nejvíce ze své osobnosti. Svých dalších 18 vnoučat a později 11 pravnoučat také milovala, měla srdíčko, že by se tam snad vešel celý svět. Dodnes si pamatuji, jak jsme se sestrou k ní chodily na domácí buchty s tvarohem a čaj s citronem, nikdo je neuměl lépe než ona.
Když přišla doba, kdy už na tom nebyla zdravotně úplně nejlépe, snažili jsme se jí všechnu lásku a podporu vrátit, ale dopadlo to spíše naopak. Ona byla tou, co má sílu a my ti co projevují slabost. V roce 2003 v dožitých 85 letech zemřela na celkové selhání srdce.
Moje babička byla pro mne ten nejmilejší a nejmoudřejší člověk na světě a ať už na tomto světě budu jakkoliv dlouho, ona tu zůstává vždy se mnou, v mém srdci a myšlenkách.
Přála bych si být pro mé děti i pro své budoucí vnoučata tak dobrou oporou v životě, jako byla ona pro mne i pro své okolí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 09.04.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Má babičkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­