ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Když se objeví na obrazovce, vypínám televizi...

- charakteristika s prvky zamyšlení

Člověk, jehož jsem si vybrala k popisu a charakteristice, je osobou, která je neodmyslitelnou součástí jak světových, tak i českých dějin. Dodnes po sobě zanechal své stopy, a tak neexistuje snad nikdo, kdo by jej neznal, neučil se o něm či ho alespoň někdy nezahlédl na televizní obrazovce. Jde o jedince, jenž se svým chováním, jednáním a veřejným vystupováním zapsal do paměti snad každého z nás i přesto, že současná generace již nemá možnost jej poznat. Zmanipuloval neuvěřitelně velkou masu lidí. Lidé k němu vzhlíželi jako na nějaký symbol, jako na něco téměř posvátného. Uctívali ho, respektovali a někteří ho dokonce dokázali bránit před všemi a vším, a to i na úkor vlastního života. Všem naháněl svou nevypočítatelností hrůzu, všichni se ho báli, ale také "milovali". Na svou stranu dokázal obrátit téměř celý národ. Muži, ženy, děti, studenti i ti nejstarší šli v jeho šlépějích, oslavovali jej a vzdávali mu hold vztyčením pravé ruky nad hlavou.

Koho mám na mysli? Adolfa Hitlera. Osobu, která rozpoutala druhou světovou válku, dokázala rozvrátit celé Německo, zasloužila se o pronásledování a vyvražďování všech, kteří nesdíleli stejné názory jako on, nastolila nacismus a způsobila holocaust.

Pokaždé, když vidím některý z dokumentárních filmů, který zpracovává jeho vzestup a pád, jeho počiny v lidských dějinách a v podstatě vše, co je s ním spojené, běhá mi mráz po zádech. Násilí, války, cenzura, lidská nesvoboda, pronásledování různých etnických skupin, vznik koncentračních táborů, vraždy... To vše si vybavím po pouhé zmínce jeho jména. Je až nemožné, jak se z tak bezvýznamného člověka, jenž snil celý život o tom, jak bude slavným umělcem, postupem času stal významný německý politik, kancléř a vůdce.

Hitler byl hubené postavy a středně vysokého vzrůstu, informační zdroje uvádí, že měřil kolem 173 cm. Měl tmavě modré oči, výborný sluch a zrak, který se mu však postupem času zhoršil až natolik, že se stal krátkozrakým. Tuto informaci málokdo ví, protože nebyl rád focen na veřejnosti v brýlích. Dokonce zakázal, aby takové fotografie byly někde publikovány. Byl velmi citlivý na světlo a slunce, což je i důvod, proč měl tak světlou pokožku. Možná i proto si plánoval své pracovní schůzky v pozdních nočních hodinách. Kdo ví. Přestože velmi často a důkladně pečoval o svůj chrup, nedosáhl nikdy úplného uspokojení. Vždy se to snažil zakrývat - když se usmíval, automaticky si dával ruku před ústa, aby tato drobná vada nešla poznat.
Pro Adolfa jsou charakteristické dvě věci, podle těchto vzhledových vlastností jej bezpochyby rozezná opravdu každý. Mezi ně řadíme jeho dokonale upravený účes. Tmavě hnědé vlasy, které byly krátce sestřižené a typická ofina, jež byla vždy sčesána na levou stranu, lemovala jeho oválný obličej. Druhým a asi nejvýraznějším rysem byl knírek pod nosem, který se stal jeho vizitkou a neodmyslitelnou součástí. Hitler si celkově potrpěl na svém zevnějšku. Vždy musel být čistý, upravený a i jeho uniforma tomu musela dozajista odpovídat.

Jeho reprezentativní vzhled a chování však nebyly vždy v souladu. Pokud se ocitl ve stresující situaci, začal si nervózně okusovat nehty na rukou. Celou řadu let se spekuluje také o tom, že Hitler nebyl duševně zdráv. Že trpěl více psychickými poruchami, které se snažil zmírnit řadou léků, jež mu na žádost předepisoval jeho osobní lékař. Počínaje schizofrenií, nevyrovnaností, nekontrolovatelnými výbuchy vzteku, které hraničily až se záchvaty zuřivosti, až po paranoidní představy. Neustále si také stěžoval na opakující se bolest na prsou, mdloby a závratě. Sám se také bál výšek a vyvýšených míst. Adolf se vždy bránil a stranil bližšímu kontaktu s lidmi, snažil se uchránit své soukromí před světem a totéž platilo i u žen - vztah k nim byl značně podivný. Po svých milenkách prý žádal podivné sexuální praktiky. Nikdy neměl děti, ale krátce před svou smrtí se oženil. Jeho ženou byla Eva Braunová, jeho opravdová životní láska, stojící vždy v jeho stínu a podřizující se jeho přáním a rozkazům. Přesto kolik měl "Vůdce" negativních vlastností, byl vynikajícím řečníkem a politikem, dokázal svými několikahodinovými proslovy a propagandou zaujmout, ovlivnit a úplně zmanipulovat tak velké množství lidí, že je to až k neuvěření. A tito lidé mu důvěřovali, poslouchali ho a následovali jeho kroky. Nikdo si nedovolil mu odporovat či nesouhlasit s jeho názorem či postojem k dané situaci, protože nikdo nevěděl, jak se také zachová, neboť byl dosti nevyzpytatelnou osobou. Měl vysoké nároky, požadavky a cíle. Jeho ambice byly natolik veliké, že se staly nakonec i jeho zhoubou.

Vždy když vidím na televizní obrazovce zvěrstva, která tento "diktátor" napáchal, uvažuji nad tím, kde se v člověku berou vůbec takto zkažené myšlenky. Vždyť každý máme právo na život a nikdo z nás si nevybírá, jaké bude pleti, národnosti či v jaké rodině se narodí. Nikdo jsme se nenarodili dobrovolně, ale také nás nikdo o život nemůže nedobrovolně připravit. Můžu říci, že nechápu a asi též nikdy nepochopím, že přesto kolik zla tento muž napáchal, má i v dnešní době své příznivce a pokračovatele, kteří vyznávají stejně černé myšlenky jako kdysi sám Hitler. A podle mého je zcela správné, že se dnešní společnost snaží tyto jedince určitým způsobem zapudit, protože v moderní, vyspělé společnosti není místo pro jakýkoliv druh nacistické ideologie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Když se objeví na obrazovce, vypínám televizi...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)