ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.54
Hodnoceno: 39x Prosím, ohodnoť práci

Kapitán Nemo (literární postava)

Kapitán Nemo je vysoké, štíhlé postavy s hrdým držením těla. Má černé rozcuchané vlasy, krátké vousy, chladné tmavé oči, bledou pleť, široké čelo a jemné, dlouhé ruce. Vždy nosí formální oblečení ze zvláštní tkaniny s doplňky z mořských zvířat (např. barety z mořské vydry a boty z tulení kůže).

Je to samotář, který se navždy odloučil od pevniny i od lidí. Důvodem k tomu bylo, že mu během války zabili ženu a dvě děti. Se svými pomocníky sestrojil ponorku Nautilus, ve které žije a potuluje se po všech mořských hlubinách. Jeho nenávist k civilizaci je tak silná, že nepoužívá nic, co není z moře, ať už jde o jídlo, vybavení, oblečení nebo tabák, který nahrazuje podivnou mořskou řasou.

Je velmi odvážný a i přes nenávist k lidem s nimi dokáže soucítit a zachránit je i s nasazením vlastního života, jako například v úryvku s lovcem perel a žralokem:

Žravý netvor se mohutným rozmachem ploutví vrhl k Indovi, který se pohybem stranou vyhnul žralokovu kousnutí, ale nikoli úderu jeho ocasu. Žralok se vrátil, obrátil se na hřbet a chystal se překousnout Inda vedví, když tu kapitán Nemo, skrčený dosud vedle mne, rychle vyrazil. S dýkou v ruce se vrhl přímo na netvora, připraven k boji tělo na tělo. V okamžiku, kdy se chystal nešťastného lovce překousnout, zpozoroval žralok nového nepřítele. Otočil se břichem dolů a zamířil ke kapitánovi. Stále před sebou vidím kapitána Nema. Přikrčen očekával s úžasným klidem žraloka, a když se na něho netvor vrhl, uskočil se zázračnou rychlostí stranou, vyhnul se tak srážce a vrazil dýku žralokovi do břicha. Žralok celý zrudl krví, která se mu proudem řinula z rány. I moře kolem zrudlo tak, že jsem zakalenou vodou nic neviděl. To trvalo až do chvíle, kdy jsem v jasnější vodě zahlédl kapitána zavěšeného na jedné ploutvi zvířete a bojujícího s netvorem. Viděl jsem, že se průběh zápasu mění. Kapitán padl na zem, sražen váhou obrovského těla. Pak žralok doširoka otevřel čelisti a mohlo být po kapitánovi, kdyby se rychle nevrhl na žraloka Ned Land s harpunou v ruce a neproklál ho svou strašlivou zbraní. Žralok sebou zmítal tak prudce, že rozvlnil vodní hladinu. To byl netvorův konec. Ned Land zatím vyprostil kapitána. Ten vstal bez jediného zranění a zamířil přímo k Indovi. Vzal ho do náruče a prudkým odrazem nohou se ocitl na hladině. Utopenec otevřel oči. Jaké muselo být jeho překvapení, a dokonce hrůza, když nad sebou spatřil čtyři skloněné měděné hlavy! A především, co si asi pomyslil, když kapitán vyňal z kapsy váček perel a vtiskl mu jej do ruky? Tu skvělou almužnu přijal ubohý cejlonský Ind od vodního muže rozechvělou rukou.
...V půl deváté jsme se vrátili k Nautilu. Vybavila se mi nevyhnutelně dvě pozorování. Jedno se týkalo úžasné odvahy kapitána Nema a druhé jeho obětavého soucitu s lidskou bytostí, zrovna představitelem oné rasy, před kterou prchal do mořských hlubin. Buď jak buď, ten podivný člověk v sobě dosud neumlčel lidský soucit. Když jsem se mu se svou úvahou svěřil, odpověděl mi trochu dojatým hlasem: "Pane profesore, ten Ind je členem utlačovaného národa a já až do posledního dechu budu patřit právě k takovému národu."

Kapitán Nemo je obdařen podivuhodnou vytrvalostí, dokáže hodiny tvrdě pracovat s malými dávkami kyslíku. Má velice prchlivou prudkou povahu, i když se mu celkem daří ji ovládat. Je vášnivým sběratelem uměleckých děl, hudby a vzácných mořských přírodnin. Mezi jeho koníčky patří také hra na varhany, lov zvířat v podmořských lesích a četba knih. Nadevše miluje moře, svoji ponorku, jež mu nahrazuje dítě, i svoje společníky na ponorce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ke.Ej, 15.05.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kapitán Nemo (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­