ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.02
Hodnoceno: 264x Prosím, ohodnoť práci

Jirotkův Saturnin (literární postava)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 (podzim)
  • charakteristika jedné z literárních postav jmenovaných ve výchozím textu

Sluha, dobrodruh, učenec, nenápadný, ale všeho si všímající muž. Nebo také neomalený, poťouchlý a drzý lokaj, vzbuzující všeobecné zděšení. Spíše však první část této charakteristiky bude bližší pravdě.

Kdo by byl schopen přestěhovat svého pána, aniž by mu cokoli řekl, do obytné lodi na Vltavě? Zároveň by však byl pro sira nebo jinak pro blahorodí ochoten položit život. Zde se ukazuje Saturninova odvaha, zodpovědnost, nápaditost a oddanost.
Vždy vhodně oblečen, nejčastěji v šedý oblek, který doplňuje klobouk téže barvy. Jeho košile září bělostí a střídmá kravata krásně ladí s celým oblekem.

Saturnin je střední postavy, sportovního vzezření. Hlavu mu pokrývají krátké šedé vlasy. Modré oči se zpod hustého obočí dívají na svět poměrně lhostejně. To je ovšem chytrý a prozíravý tah jejich majitele. Ve skutečnosti jim totiž neujde nic. Tvář má vždy pečlivě oholenu, až na malý knírek pod mírně zakulaceným nosem. Ústa nejsou na pohled nijak zvláštní. Ale Saturninova mluva je vybraná a předem promyšlená. A ještě k tomu vždy věcná. Ovšem dokáže těchto svých schopností zneužít, ale jen ku prospěchu svého pána. Kupříkladu, když v rychlosti vyprovodil tetu se synovcem, kteří - ač nežádoucí - obsadili postele v jejich novém domově.

Jako sluhu si nikdo nemůže najít nikoho chytřejšího či spolehlivějšího a jako přítele nikoho vtipnějšího a pozornějšího.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: John Sorrow, 05.03.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jirotkův Saturnin (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­