ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.65
Hodnoceno: 20x Prosím, ohodnoť práci

Jan Hus

  • životopis a charakteristika osobnosti

OSNOVA:

1) Úvoda) Menší seznámení s Janem Husem
2) Staťa) Vzhled
b) Vztah k lidem
c) Díla
d) Vztah k sobě samému
3) Závěra) Stojí za obdiv

Informace o osobě, již charakterizuji, můžeme sbírat z mnoha poučných knih nebo pestré škály dokumentárních filmů. Jedná se o muže, který byl za svého života českým knězem, kazatelem, filozofem, biologem a reformátorem. Narodil se kolem roku 1371 a zemřel v roce 1415 v Kostnici.

Husova hlava byla oválného tvaru, zakončena špičatou bradou, na níž rostly hnědé vousy, občas střídané šedými. Nos měl do špičky a nad ním vypoulené oči s obočím do vysokého oblouku. Vlasy mu splývaly po ramena. Obvykle nosil černý plášť a čepici stejné barvy.

Svým kázáním zaujal nejen prostý lid, ale i lidi z královského dvora. Získal si přízeň například arcibiskupa Zbyňka Zajíce nebo krále Václava IV. V roce 1408 se však arcibiskup obrátil proti němu a přiklonil se k těm, kteří ho odsuzovali. Ale prostý lid byl stále na jeho straně.

Za celý život napsal soustu děl. Mezi nejvýznamnější patří Knížky o svatokupectví, O církvi, O pravopise českém a Proti papežské bule. Zasloužil se také o vydání Kutnohorského dekretu. Psal především traktáty, ale i rozsáhlejší díla. Ve vězení složil několik spisů, například O pokání nebo O milování boha. Pro církev psal latinsky, pro prostý lid česky.

Když byl držen ve vězení, dostával od svých přátel dopisy s prosbami, aby zanechal svého učení. On jim však odepsal, že se vinen necítí.

Tento muž stojí za obdiv, protože po celý život byl proti nepravostem, prodáváním odpustků a stál za prostými lidmi. Nebál se veřejně vystoupit a vyjádřit svůj názor, třeba o církvi, což v té době bylo nemyslitelné. Před svou smrtí měl možnost vše odvolat a vzdát se svého učení - tím by si zachránil život. On tak ale neučinil a místo toho si zvolil mučednickou smrt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 26.04.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan HusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­