ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.61
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Hugo Hajn (literární a filmová postava)

Postava, kterou jsem si vybrala, je Hugo Hajn z filmu "Neviditelný", natočeného na náměty stejnojmenné knihy Jaroslava Havlíčka. Hugo mě zaujal jak svými kladnými stránkami, například svým smyslem pro rodinu a starostí o dceru Soňu, tak i stránkami zápornými, nechal sebou manipulovat zeťem Petrem, byl naprosto bezradný v otázce Soniny nemoci.
Hugo je starší muž, kterému občas chybí energie do života. Dlouhá léta vedení továrny zanechaly v jeho tváři několik vrásek, ale to už ke stáří patří, stejně jako šediny. Je drobnější, zaoblené postavy. Protože je to muž z vyšších kruhů, patří k němu i elegantní oblékání.
Hugo Hajn je velmi starostlivý otec. Štěstí jeho dcery je pro něj na prvním místě. Když si Soňa domů přivede svého snoubence, Hajn se snaží, aby bylo vše dokonalé a Petr se cítil jako doma. Petr při večeři nedobrovolně pozná Sonina strýce Cyrila, duševně nemocného muže, který si myslí, že je neviditelný. Hugo mu vše vysvětluje a ujišťuje ho, že jeho dcera je "normální". Je také hodně důvěřivý, protože po svatbě Petra a Soni přenechává továrnu svému zeťovi. Po vypuknutí Soniny duševní nemoci se zhoršuje jeho zdravotní stav a vytrácí se z něj veškerá radost ze života. Vůbec ho nezajímá situace v továrně, je pro něj nejdůležitější těhotná dcera, které lékař nedává velké naděje na uzdravení.
Konec továrníka Huga Hajneho je smutný. Dostane mrtvici při pohledu na svou mrtvou dceru, která spáchala sebevraždu. Film končí čtením závěti, kde se členové rodiny dozvídají, že Hugo odkázal továrnu svému vnukovi. Hajn byl moudrý a rozumný majitel továrny, se smyslem pro rodinu, která se mu rozpadala před očima.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sharka, 05.12.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hugo Hajn (literární a filmová postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­