ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.62
Hodnoceno: 103x Prosím, ohodnoť práci

Frodo Pytlík (filmová postava)

  • filmová postava, která mě zaujala

Moje slohová práce nás zavede k alespoň částečnému představení fiktivní postavy a hlavního hrdiny románu anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Samozřejmě jím není nikdo jiný než Frodo Pytlík.

Ten bydlí se svým strýcem Bilbem Pytlíkem v Hobitíně ve Dně pytle, protože jeho rodiče se utopili v řece. Jeho hlavním úkolem je donést Jeden prsten (též Velký prsten moci či Isildurova zhouba) k Hoře osudu a tím ho zničit.

Frodo je hobit, proto nedosahuje velkých výšek. Malý človíček, drobnější než trpaslík, avšak méně podsaditý a hranatý, i když ve skutečnosti není o mnoho menší. Obléká se do jasných barev, proslulá je jeho záliba ve žluté a zelené; ale boty nosil zřídka, protože hobiti mají na chodidlech tvrdou kůži a nohy porostlé hustými kudrnatými chlupy, velmi podobným vlasům, které mívali zpravidla hnědé.

Frodovy tváře jsou spíš dobromyslné než krásné, široké a červenolící, s ústy pohotovými k úsměvu, jídlu a pití. Třebaže má sklon k tloustnutí a nerad zbytečně pospíchá, je nicméně hbitý a obratný. Od počátku ví, jak rychle a tiše zmizet, když se kolem objeví nějaký velký člověk. Dobře slyší a má bystrý zrak.

Na první pohled se zdá být Frodo stejný jako ostatní hobiti. Vzhledem rozhodně ano, ale jeho vlastnosti se trochu liší. Frodo, stejně tak jako jeho strýc Bilbo Pytlík, touží po dobrodružství. Nebojí se nasadit život pro dobro ostatních lidí, proto se i sám nabídne, že odnese Jeden prsten k Hoře osudu. Vždy pomůže svým přátelům, nikdy by je nenechal zemřít jen tak, bez pomoci. Ovšem dlouhodobé nošení prstenu mu neprospívá a začne být občas nevrlý, výbušný, chce prsten zničit sám a nedovolí, aby ho nesl někdo jiný.

Postava je takovým ztvárněním dobra, jež se musí bránit pokušení, které samotný prsten představuje. Do světa docela dobře zapadá, neboť ten postrádá určité prvky zkaženosti. Tento svět je skoro černobílý, ale přesto nádherný. Frodo - jako postava, která jím kráčí jakožto ten, na němž leží naděje všech - se pro tu roli zdá ideální. Protože je jenom obyčejným pulčíkem, není žádný válečník, a tak dokresluje příběh plný bitev a heroičnosti. Ukazuje, že osud světa neleží jenom v rukou těch mocných, ale i v rukou obyčejných lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Frodo Pytlík (filmová postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)