ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 251x Prosím, ohodnoť práci

Don Quijote de la Mancha (literární postava)


OSNOVA:

I. Proč píši o donu Quijotovi
II. Vnějsí a vnitřní popis
III. Závěr


Don Quijote je hlavní hrdina z úspěšného románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha od renesančního autora Miguela de Cervantese Saavedry. Tuto rytířskou parodii jsem četla a dona Quijota jsem si velice oblíbila za jeho statečnost a šlechetnost.

Quijada byl zchudlý šlechtic z kraje zvaného Mancha. Byl vysoké a vyzáblé postavy, pevných kostí, těla suchého, vpadlých tváří a na bradě měl kozí bradku. Šlechtici táhlo už na padesát let. Na hlavě měl nepovedenou přilbu, na rameni štít a v ruce kopí.
Oddával se četbě rytířských románů s takovou vášní a zalíbením, že vydržel nad knihou sedět celé noci od setmění do úsvitu, až mu z toho nakonec přeskočilo. Celá změť výmyslů z rytířských románů mu utkvěla v hlavě a ničemu jinému na světě nevěřil. Jen tomu že je rytíř. Svého koně pojmenoval Rocinantem, jehož honosné jméno kontrastuje s jeho sešlým vzhledem. A sebe pokřtil donem Quijotem de la Mancha. Pošetilý blouznivec si vymyslí i jméno své milované - Dulcinea z Tobola, protože - jak četl - rytíři mají své lásky. Stárnoucí rytíř odtržený od skutečnosti, naivní a cizorodý v prostředí hrabivosti, sobectví a bezcitnosti jedná směšně, ale v jádru je ušlechtilý a mravně čistý. Tvrdošíjně jde za svým ideálem napravit křivdu a odstranit nespravedlnost. Don Quijote je komický už svým vzhledem a směšný svými činy. Známý je zejména jeho boj s větrnými mlýny, které považoval za bídné obry. Ale současně je obdivuhodný pro svou mravní opravdovost, obětavost a cílevědomost. Vystřízlivění pro něho znamenalo smrt.

Don Quijote vzbuzuje úctu touhou po ideálech lidskosti. Stal se symbolem čistoty duše. Díky jeho pokusům dosáhnout nemožné se vžilo označení "Don Kichot" pro lidi, kteří se, podobně jako tento rytíř, snaží dosáhnout nemožného. Svými ideály cti, šlechetnosti a statečnosti naplňoval své činy, ale neviděl realitu. Tu se mu snažil dávat prostý zbrojnoš a jeho přítel Sancho Panza, kterého po rytířově smrti také postihlo "donquijotství".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucík, 30.11.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Don Quijote de la Mancha (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­