ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.28
Hodnoceno: 857x Prosím, ohodnoť práci

Dobrý voják Švejk (literární postava)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 (podzim)
  • charakteristika jedné z literárních postav jmenovaných ve výchozím textu
  • charakteristika na základě přečtení si krátkého úryvku knihy

OSNOVA:

I. Úvod:a) Švejk
II. Stať:a) Vzhled
b) Vlastnosti
c) Katastrofa
III. Závěr:a) Literární postava

Dobrý voják Švejk je postavou knihy Jaroslava Haška - Osudy dobrého vojáka Švejka.

Kulatý obličej, malý nos, zavalitější postava, vojenská uniforma a dýmka v puse - tak tyto Švejkovy rysy napadnou jistě každého. A je tomu tak.

Švejk se nikdy ničeho nebál. Byl dobromyslný, až bych řekla, že tato dobromyslnost přecházela v slabomyslnost. Díky těmto vlastnostem působil nebojácně, statečně a neohroženě. Jeho veliká ústa buď potraviny konzumovala, nebo alespoň o nich zpívala. Velký hlad u člověka doprovází veliká žízeň, což se ani Švejkovi nevyhnulo, neboť pil jako duha.

Švejkova blbost způsobila mnohé katastrofy. Z jedné takové katastrofy, kterou sám nechtěně zavinil, vyvázl jako jediný bez úhony a ke všemu dostal medaili za statečnost a byl jmenován kaprálem. Po této události odešel k letectvu.

Švejk je typicky českou postavou a má vlastnosti veselého obecního blázna. Tyto vlastnosti mnohdy neprávem bývají připisovány celému našemu národu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 30.11.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dobrý voják Švejk (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­