ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.22
Hodnoceno: 125x Prosím, ohodnoť práci

Divá Bára (literární postava) (2)

Povídka Divá Bára se odehrává v malé vesnici Vestec u Nymburka. Bára byla dcerou obecního pastýře Jakuba. Maminka jí zemřela velmi brzy po narození. S otcem žili v pastoušce.
Když dosáhla patnácti let, žádné děvče se jí nemohlo vyrovnat v síle, velikosti a mrštnosti. Pastýř naučil Báru plavat. Také jí nechyběl temperament, statečnost, odvaha a smělost. Zdánlivě drsná, ale v jádru ušlechtilá a citlivá. Také byla pracovitá. V přírodě poznala, že vymyšlené nadpřirozené bytosti neexistují a nevěřila na ně. Lidi, kteří ji měli rádi, upřímně milovala a pomáhala jim. Vesničané ji ale rádi neměli, vyprávěli si, že Bára je divé díťě, neboť brzy po narození odnesla polednice z kolébky dceru Jakubovy ženy a místo ní položila svou vlastní. Bára byla nezávislá a nepodřízená muži. Měla ráda svobodu a volnost. Nejvíce se přátelila s Elškou.
Pleť měla opálenou do tmavohnědé barvy. Hlava se zdála veliká, ale to dělalo množství vlasů, černých jako havran, dlouhých, ale hrubých. Čelo bylo nízské, krátký tupý nos a trochu veliká ústa. Vyšpulené rty měla zdravé a rudé jako krev. Zuby široké, silné a čisté. Nejpěknější byly oči, neobyčejně velké a modré jako pomněnky. Lidé z vesnice je nazývali buličí. Nad okem se klenulo husté tmavé obočí. Když se Bára škaredila, podobala se její tvář obloze obloze, zatažené černými mraky. Oblékala se prostě, ale vždy dbala na čistotu. V čistotě a pořádku udržovala také svůj a otcův příbytek.
Bára byla opravdu výjimečná dívka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa - Pinka, 11.06.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Divá Bára (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­