ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.86
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika muže na obrázku

Muž snažící se vypnout řvoucí budík, aby mohl ještě chvilku spát. Takto bych shrnul název humorného obrázku od významného českého ilustrátora Adolfa Borna. Podle vzhledu bych povolání právě vstávajícího muže odhadl na úředníčka, který se musí v práci lopotit od rána do večera. Proto se mu nemůžeme divit, že nechce vstávat, zvlášť když se mu zdál tak nádherný sen o pečené krkovičce s pivíčkem.

Adolf Born - Ostrov pro šest tisíc budíků

Na první pohled mě na úředníčkovi zaujal honosný knír připomínající opotřebovaný smeták rozdělený na dvě části. Dalším zajímavým rysem je protáhlý frňák ve tvaru polobotky a až nezdravě zbarvené rudé uši. Velmi malé, až titěrné mi připadají oči, jejichž pohled směřuje k otravnému budíku. Na hlavě úředníčka toho bohužel už moc nezbylo, zato neoholené strniště se rozprostírá od brady až k uším. Objemné tělo právě probuzeného fešáka zakrývá pruhované pyžamo, které není zrovna posledním výkřikem módy, vypadá ale velmi pohodlně.

K záporným vlastnostem úředníčka patří odkládání věcí na poslední chvíli. Kdybychom vešli do úředníčkovi kanceláře, všimli bychom si nejdřív hromady nevyřízených žádostí a až potom státního zaměstnance. S neschopností plnit věci včas se pojí i další záporná vlastnost, a tou je zuřivost. Když úředníček nestíhá vyřizovat pracovní záležitosti, začíná být vzteklý, zuří a nadává. K jeho největším neřestem patří přejídání, ve kterém hledá útěchu od svého neúspěchu.

Z kladných vlastností bych vyzdvihl lásku ke zvířatům. Kromě svých domácích mazlíčků se laskavý úředník stará o mnoho dalších venkovních zvířátek bez domova. Jako další velmi důležitou vlastnost bych zmínil smysl pro humor a schopnost družit se. Každé úterý sedává úředníček s partou kamarádů v hospodě U Žibřida a řeší zásadní otázky v životě. Co se týká jeho zálib, moc rád chodí na ryby a čte detektivky.

Na závěr bych shrnul svůj názor na zmíněného pána. Muž na obrázku mi připadá jako hodný a laskavý člověk, který by se možná lépe uplatnil jako komik než úředník. Líbí se mi jeho láska ke zvířatům a laskavost, ze které bychom se všichni mohli poučit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 24.04.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika muže na obrázkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­