ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.83
Hodnoceno: 388x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika mé maminky

OSNOVA:

I.Seznámení
II.1. Žena na fotografii
2. Kladné vlastnosti
3. Záliby
4. Záporné vlastnosti
III.Nejmilejší a nejmoudřejší člověk na světě

Rozhodla jsem se pro charakteristiku své maminky, která byla nejdůležitější osobou v mém životě. Před osmi lety podlehla těžké nemoci, ale vzpomínky navždy zůstanou.

Na fotografii přede mnou vidím ženu středního věku. Je vyšší plnoštíhlé postavy. Vlasy jsou hnědé, vlnité, nakrátko ostříhané. Z oblého obličeje na mě hledí čokoládové oči. Pod nosem se rýsují úzké rty a brada je mírně zakulacená. Dodnes mám po mamince schované zlaté náušnice ve tvaru dvou propletených kroužků, které vždy zdobily její drobné uši. Pamatuji si dlaně plné mozolů od těžké práce, které i přes jejich hrubost uměly něžně pohladit. Vždy jsem obdivovala maminčiny pěstěné nehty, ošetřované pouze bezbarvým lakem. V mých vzpomínkách má na sobě hnědožlutou zástěru nebo černou sukni a bílý svetr, který jsem jí dala k narozeninám.

Má maminka již na první pohled působila sympatickým dojmem. Mezi přáteli byla velmi oblíbená. I přes své velké starosti byla často pro mnohé z nich zpovědní vrbou. Trpělivě každého vyslechla a poradila. Dodnes mě trápí, že jsem se mamce nesvěřovala více, jelikož její rady byly nad zlato. Mezi maminčiny přednosti také patřila laskavost, obětavost, spolehlivost, skromnost. Vděčnějšího člověka jsem snad dosud nepoznala. Přesto, že neměla na růžích ustláno, dovedla se radovat z každé hezké chvilky, kterou jí život přinesl. Ve všem špatném našla pokaždé i něco dobrého. Občas jsem žasla, jak je pracovitá. Chodila do zaměstnání i se zlomenou rukou. Vařila na základní škole, takže její výborné kuchařské dovednosti měli možnost ocenit jak žáci tak učitelé. Především na znamenitou rajskou omáčku se nedá zapomenout.

Maminka byla vášnivou čtenářkou. Skoro každý týden jsme spolu chodily do knihovny. Nejraději měla detektivky a bestselery. Vzpomínám si, že jsem tenkrát napočítala v její čtenářské průkazce přes tisíc vypůjčených knih, které přečetla během čtyř let. Když se někdy potřebovala odreagovat jinak než četbou, zašla si s tátou na taneček. Při country muzice se vždy pěkně pobavila.

Každý člověk má samozřejmě i své záporné stránky. Stejné to bylo i u maminky. Občas, když její míra trpělivosti přetekla, uměla se pořádně rozzlobit. V těchto chvílích jsme raději se sestrou utekly do pokoje. Mezi největší maminčinu neřest patřilo kouření. Tento zlozvyk se jí stal také osudným. V roce 1998 zemřela na rakovinu plic.

Moje maminka byla pro mne ten nejmilejší a nejmoudřejší člověk na světě. Snažím se být svým dětem tak dobrou matkou jakou ona byla mně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ruzenka.cerna, 01.06.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika mé maminkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­