ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.30
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Charakteristika hlavní hrdinky z Petrolejových lamp

  • charakteristika hlavní hrdinky Havlíčkova psychologického románu Petrolejové lampy, Štěpánky Kiliánové

Na začátku románu je Štěpánka popisována jako dcera stavitele z města a bohaté ženy z venkova, jejichž sňatek byl uzavřen pro peníze.

Naše hrdinka bohužel není obdařena krásou, stejně jako není obdařena citem od svých rodičů. Štěpánka si nemá s kým hrát, protože otec je velmi pracovitý a matka se snaží zapadnout do městské společnosti, tudíž na Štěpánku nemají čas. U ostatních dětí pozoruje, že ony - na rozdíl od ní - jsou zahrnuty láskou a péčí, proto smutná a zklamaná utíká za bratranci na Vejrychovsko, kde si s ní bratranci hrají a učí ji například bojovat.

Poté Štěpánka vyroste a stane se z ní dospělá žena, která je ovšem brána jen mladší společností pro svůj trochu rozdílný vkus a pro způsob chování. Pátrá po nějakém muži, jehož by si mohla vzít a mít s ním dítě, a protože už je moc stará a hlavně protože značně touží po dítěti (začátek 20. století), vezme si prvního muže, který si ji chce vzít takovou, jaká je. Avšak novomanžel Pavel, jeden z bratranců, jí hned při svatební noci dává najevo, že se s ní o dítě pokoušet nechce. Štěpánka si toto tvrzení odmítá připustit a navenek předstírá, že se s Pavlem mají velice dobře - oblékne Pavla do uniformy a promenádují se spolu po městě. Když přijede Pavlův kamarád z vojny, Štěpánka se dozvídá, že má její manžel syfilis, chvílí doufá, že by se tato nemoc dala vyléčit a v budoucnu by bylo možno mít s Pavlem dítě, pak to ale vzdá a začne se věnovat statku. Mnoho věcí se učí od Jana, druhého z bratranců, a z knih. Chce se stát dobrou selkou.

Přestože se Pavlova nemoc plně projevuje fyzicky a psychicky, Štěpánka na sebe přijímá povinnost postarat se o manžela. Odváží manžela z Janovy iniciativy do ústavu pro léčebně choré, kde Pavel nakonec umírá. Štěpánka se plně koncentruje na statek. Na konci románu je naznačeno, že by si Jan mohl vzít Štěpku a jí by se tak konečně mohl splnit sen o dítěti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 15.02.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Charakteristika hlavní hrdinky z Petrolejových lampMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­