ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.21
Hodnoceno: 53x Prosím, ohodnoť práci

Boromir (literární postava)

Boromir je jednou z hlavních postav ve světoznámé trilogii Pán prstenů, jejímž autorem je anglický spisovatel 20. století, John Ronald Reuel Tolkien.

Boromir je synem Denethora, správce fiktivní země Gondoru. Po svém otci zdědil mnoho vlastností - povýšenost, nadřazenost, zpupnost, rychlé rozhodování, a především velkou sebezáchovu.
S Boromirem se poprvé setkáme, když přijede společně s elfem Legolasem, hraničářem Aragornem a trpaslíkem Gimlim do Roklinky a později se připojí k Frodově družině. Vznikne tak devítičlenné Společenstvo Prstenu.

I když se postava Boromira rychle objeví a později i znenadání zmizí, ukáže se jeho charakter dostatečně dobře. Jeho dychtivost k Prstenu ho dovede ke zlému činu, v němž se pokusí hlavní postavu příběhu - hobita Froda - připravit o Prsten násilím. Jenže se mu to nepovede, neboť je Frodo chytrý a i přes zákaz nošení Prstenu na prstu si jej navlékne. Učiní se tak neviditelným před Boromirem.
Odplata na sebe nedá dlouho čekat. Nepříliš dlouho po této události totiž zaútočí na Společenstvo skřeti čaroděje Sarumana (skurut-hai) a ačkoliv bude Boromir bojovat chrabře, v boji padne. Těsně před smrtí si tak uvědomí, co všechno napáchal, a bude se chtít od zlých skutků osvobodit. Jenže zanedlouho zemře.
O incidentu mezi ním a Frodem se svěří pouze Aragornovi, jenž ho s úctou pohřbí a pošle ho po Rauroských vodopádech na loďce, aby mohl doplout do svého království - Gondoru.
Ale i když se od svých činů osvobodil, nemohl zabránit tomu, že se Frodo se svým přítelem Samem od Společenstva odtrhli a vydali se na cestu do země Mordor sami.
Právě incident mezi Boromirem a ním mu Frodo nedokázal nikdy odpustit.

Postavu Boromira jsem si vybral především proto, že je na ní názorně předvedeno mnoho lidských vlastností, s nimiž se v běžném životě často setkáváme. Neuváženost svých rozhodnutí, hloupost a následná odplata, dychtivost po různých věcech - s tím vším se setkáváme téměř všude - ať už v tisku, televizi či v historii, tak i v reálném životě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 28.10.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Boromir (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­