ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 88x Prosím, ohodnoť práci

Arnold Jidáš Rimmer (literární postava)

Po pečlivém zvážení jsem si pro tuto práci vybrala jednu z hlavních postav knihy, později mnohadílného sitcomu BBC, Červený trpaslík (Red Dwarf).
Jmenuje se Arnold Jidáš Rimmer a "narodil" se v mysli spisovatelů Roba Granta a Douga Naylora někdy před rokem 1989 jako vysoký, štíhlý, celkem pohledný muž okolo 30 let. Přesto je u žen poněkud neoblíbený pro svou povýšenost, čehož je důkazem skutečnost, že měl za celý život jediný milostný zážitek, a to s lodní přebornicí v boxu Yvonnou McGruderovou, poté, co dostala ránu do hlavy železnou trubkou (celý akt trval 12 minut včetně doby, kdy jedli pizzu).
Je zaměstnán na vesmírné těžařské lodi Červený trpaslík jako 1. technik a tvoří tak nepostradatelný článek posádky. Při vykonávání této funkce má v popisu práce mýt podlahy, natírat loď nebo čistit automaty na kuřecí polévku. Přesto se svou prací není příliš spokojen, a tak každý rok skládá důstojnické zkoušky, během kterých se pokaždé nervově zhroutí a místo správných odpovědí napíše do testu 400x, že je ryba.
Arnie je mladík, mezi jehož největší koníčky patří sbírka fotografií historických telegrafních sloupů a který veškerý svůj volný čas tráví cvičením, čtením příruček "Jak překonat strach z mluvení na veřejnosti", "Tisíc a jedna vtipná průpovídka", "Jak získat více dívek pomocí hypnózy" a dalších, a nekonečnými hádkami se svým nenáviděným spolubydlícím Davem Listerem.
Ačkoliv jsem se o jeho chování už zmínila, považuji za důležité přiblížit vám o trochu více Rimmerovu povahu. A.J.Rimmer je rezervovaný, chladný egoista, který nemá rád nikoho kromě sebe a vše, co dělá, dělá jen pro svůj prospěch. Nesnáší lidi, ze všech nejvíce ovšem Listera a své rodiče. Je přesvědčen o tom, že je největší "eso" na lodi a - snad kvůli celoživotnímu utlačování ze strany jeho rodiny, spolužáků a všech lidí co jej obklopují - trpí možná až úchylně přehnaným napoleonovským komplexem. Bezmezně obdivuje všechny tyranské diktátory a dobyvatele, zbožňuje armádu, přesný a jasný řád a čistotu, je perfekcionistou - vždy odměřený, arogantní, v dokonale nažhlené uniformě a s úhledně sčesanými vlasy "na patku". Shrnu-li to, Rimmer je nafoukaný trouba, jehož chování je vší svou ubohostí až komické. Napadá vás, proč jmenuji pouze samé záporné vlastnosti? Nejspíš proto, že žádné kladné nemá (jediným pozitivem, které mu nikdo nemůže upřít, jsou jeho hlášky jiskřící jadrným a neuvěřitelně okouzlujícím humorem, tolik typickým pro Rimmerovy tvůrce, Granta a Naylora). Poznáte-li však Arnolda blíže, zjistíte, že za všemi těmi negativy se nachází malé, nešťastné dítě, poznamenané nezájmem jeho tyranských rodičů, nenaplněnými sny, zlými spolužáky a dalšími životními neúspěchy.
Když jsem pročítala Trpaslíka, měla jsem z Rimmera poněkud smíšené pocity. Zpočátku mi byl dost nesympatický, ale postupně jsem mu "přišla na chuť" a nyní si myslím, že je to nejoriginálnější a nejkomičtější postava knihy. Nepatří mezi ty nechutně kladné hrdiny, kteří vypadají jako klony slavného Bobyho ze seriálu Dallas, nýbrž je to postava naprosto reálná a mnohem skutečnější a lidštější než všichni ti známí američtí "klaďasové", kteří nikdy neparkují na zákazu, jedí zdravě, v neděli chodí do kostela a jsou členy Občanského sdružení zahrádkářů.
Dle mého názoru je Rimmer neotřelý a svůj, a znamená pro mě čerstvý vítr do této "charakterní" společnosti plné falešných ideálů a modelů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: macek, 15.11.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Arnold Jidáš Rimmer (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­