ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chądzyńska Zofia (*24.02.1912 - †23.09.2003)

­­­­

Řád za lásku

Román polské spisovatelky a překladatelky, poctěný v roce 1976 cenou v soutěži o nejlepší dílo pro děti a mládež, ztvárňuje příběh patnáctileté středoškolačky, která se dostává do duševní krize pro vadu řeči.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1982 (1. vydání). Z polského originálu Wstęga pawilonu přeložil Pavel Frýbort, ilustroval Miroslav Hucek. Počet stran: 169.

OBSAH:

Hlavní postavou této knihy je Anna, nadaná středoškolačka. Žije v bytě se svojí sestrou Katkou, matkou, otcem a psem.
Anna má pocit, že není úplně plnohodnotně vnímána svým okolím kvůli vadě řeči, kterou trpí - koktá. Jednou ve škole omylem zaslechne, jak se jí spolužáci smějí a rozhodne se, že nebude do školy chodit.
Anna má za kamarádku starší doktorku, která jí chce pomoci. Zajde proto do školy a poví o problému ředitelce. Má dva týdny na to, aby přesvědčila Annu, že se musí do školy vrátit.
Situace se ovšem zkomplikuje, když Anna na chodbě domu potká sousedku, jež jede do nemocnice za svým dlouhodobě nemocným synem. Anna se rozhodne, že pojede s ní. V nemocnici poznává Jacka, do kterého se zamiluje a uvědomí si, že její postižení-koktání není až tak vážné v porovnání se stavem Jacka, jenž se nemůže vůbec hýbat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 01.09.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Zofia Chądzyńska - Řád za láskuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)