ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blatty William Peter (*07.01.1928)

­­­­

Exorcista: souboj s ďáblem

  • povinná četba milovníků hororu
  • podtitul: Kultovní příběh plný napětí, mystiky, děsu a tajemství

Dramatický horor líčící drastický boj o záchranu dívky posedlé ďáblem se stal předlohou slavného filmu.
Exorcista - nebo též Vymítač ďábla - patří bezesporu mezi největší hororové klasiky všech dob. William Peter Blatty sepsal tento román v roce 1971 a zakrátko (1973, režie William Friedkin) byl příběh pod stejným názvem uveden i na filmová plátna a záhy si získal řadu odpůrců i příznivců. Těm prvním především vadilo, že do hlavní role na svou dobu skutečně drastického snímku byla obsazena dětská herečka Linda Blairová. I přesto se film s Maxem von Sydowem v roli Otce Merrina stal trhákem a v dalších letech se dočkal ještě dvou pokračování (druhé pokračování vzniklo v roce 1977 pod názvem Vymítač ďábla 2: Kacíř v režii Johna Boormana), přičemž třetí díl režíroval sám William Peter Blatty (1990). V roce 2000 se pak konala obnovená premiéra filmu, který byl obohacen o doposud neuvedené záběry. Film Vymítač ďábla (1973) získal mimo jiné Oscara za nejlepší adaptaci literární předlohy.

U dvanáctileté Regan se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci, která zpočátku vypadá nevinně, ale každým dnem sílí. Její obličej získává stále hrůznější podobu, hrubým nelidským hlasem vykřikuje rouhavá a oplzlá slova, vznáší se nad postelí a hlava se jí otáčí v nepřirozených úhlech. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní a stav mladé dívky se neustále zhoršuje. Regan způsobí smrt matčina přítele a před očima šokovaných svědků masturbuje krucifixem. Jediným možným řešením, jak dívku zachránit, se jeví být starobylá praktika vymítání. Už není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá ďáblem...

Exorcista je vedle Stokerova Drákuly považován za nejdramatičtější horor všech dob. Jeho knižní podoba je daleko zajímavější než verze filmová, neboť obsahuje řadu nechutných, zvrácených okamžiků, které by se ve filmu mohly objevit jen stěží.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2009. Z anglického originálu The Exorcist přeložila Hana Parkánová-Whitton. Počet stran: 310. ISBN: 978-80-7388-273-0.

OBSAH:

Chris MacNeilová má v životě velké štěstí. Je úspěšnou herečkou, má krásnou dvanáctiletou dcerku Regan, velký dům s domovními Karlem a Willie, věrnou kamarádku a sekretářku Sharon a přítele Burka, který trochu moc pije. Navíc jí přišla nabídka režírovat film, což by mohlo být obrovským posunem v její kariéře. Vše se však zhroutí jako domeček z karet, když její dcerku Regan zasáhne zprvu neznámá nemoc. Vše začne nevinným ťukáním ozývajícím se v noci po domě a Reganiným imaginárním kamarádem, s nímž komunikuje pomocí spiritistické tabulky. Regan se začne pomalu měnit. Začíná být nespolehlivá, neposlušná, kašle na školu a je rozjívená. Chris se rozhodne navštívit s ní lékaře.

Reganin lékař si nejprve myslí, že jde o důsledek dospívání, a předepíše dívce léky. Její zdravotní stav se však nelepší - ba naopak. Začíná se nořit do paranormální sféry - postel pod ní se třese, předměty kolem ní levitují, ve svém pokoji cítí podivný zápach. Lékař je přesvědčen, že její potíže pramení z poškození mozku, provede jí proto všelijaká vyšetření, která se však ukáží jako negativní. A Reganin stav se stále zhoršuje. Začíná vykřikovat oplzlé nadávky, v jejím pokoji je i přes zapnutý radiátor neustálá zima, v záchvatech zuřivosti ohýbá své tělo způsoby, nad kterými by uznale pokýval hlavou kdejaký jogín.

Praktického lékaře následují i psychiatři a psychologové, neshledají se však s úspěchem. Při hypnóze, který by měla Regan vyléčit, se psychiatr dozvídá, že její tělo kdosi obývá a nehodlá vylézt ven, dokud dívka nezemře. Regan jsou předepsány další medikamenty a sedativa, nic však nefunguje. Do kolotoče záchvatů zasáhne smrt Chrisina přítele Burka. Zemřel ve chvíli, když měl hlídat Regan. Jeho smrtí se zabývá vyšetřovatel Kinderman, jenž postupně rozplétá uzel záhad, dokud nedojde k šokujícímu zjištění - Burka zabila posedlá Regan.

Dívčin stav se zhoršuje natolik, že její matka v zoufalosti vyhledá kněze a psychiatra Damiena Karrase. Ten zprvu věří, že dívčin stav je pouze vsugerovaný a že není doopravdy posedlá, ale z promluv s ďáblem, který v ní hnízdí, pozná, že její stav je někde výše než ve vědě. Rozhodne se provést exorcismus a k tomuto účelu je mu k ruce povolán expert Merrin, jenž má s ďáblem bohaté zkušenosti. Pouští se společně do vymítání, pekelník se však ukáže jako příliš silný protivník. Merrin umírá. Jeho smrt zasáhne Karrase natolik, že se rozhodne položit svůj život za život dívky, jejíž život visí na vlásku. Vyprovokuje ďábla k tomu, aby se převtělil do jeho těla a poté vyskočí z okna. I on zemře, jeho odchod je však smířením. Regan je zachráněna a společně s matkou se z domu odstěhují.

CITÁT Z KNIHY:

Chris proletěla chodbou a vrazila do ložnice. Sotva popadala dech - a zůstala stát zkamenělá v ochromujícím šoku, když se ťukání vší silou rozdunělo a rozechvělo zdi. Karl ležel v bezvědomí u komody. Regan s nohama doširoka roztaženýma a zapřenýma do postele, která se zuřivě zmítala a otřásala, svírala rukama s dokrva otlučenými klouby bílý kostěný krucifix. Bílý kostěný krucifix pronikající do její vaginy, bílý kostěný krucifix, na který upírala s hrůzou zrak. Oči jí vystupovaly z důlků ve tváři zbrocené krví.
"Prosím! Prosím vás, ne!" křičela, když se ruce s krucifixem přibližovaly, když se zdálo, že se snaží jej ze všech sil odstrčit.
"Uděláš, co ti přikážu, ty děvko! Uděláš to."

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je vlastně paralelním příběhem několika osob. Jde o příběh Chris, příběh kněze Karrase, příběh kněze Merrina a pátrání Kindermana. Všechny příběhy spojuje postava posedlé Regan.

Zprvu se mi kniha zdála nudná. Přišla mi málo akční a jen jsem se při čtení těšila na to, až ten pravý horor vypukne. K mé radosti vypukl velmi brzy a v takové míře, až jsem u některých scén tajila děsem dech. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a v průběhu dvou dnů jsem měla knihu celou dočtenou. Zvláště se mi líbilo, že postava kněze Karrase není tím duchovním, kterého si při slově "exorcista" většina lidí vybaví. Není to žádný ortodoxní věřící, jenž by při každém zakašlání hned sahal k vymítání ďábla. Naopak je to racionální člověk, který se v první chvíli snaží najít rozumné vysvětlení Reganina chování a k exorcismu se uchyluje až poté, co si je případem na devadesát procent jistý. Jednoduše řečeno, příběh není žádná duchařina, ale jde o děsivý příběh, jenž se může zdát až nepříjemně skutečným...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 26.09.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
William Peter Blatty - Exorcista: souboj s ďáblemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­