ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steklač Vojtěch (*21.10.1945 - †06.01.2021)

    Ceska posta
­­­­

Boříkovy lapálie

Kniha vypráví o čtyřech kamarádech. Boříkovi, Čendovi, Mirkovi a Alešovi. Jejich duchovní otec Vojtěch Steklač je poprvé představil v roce 1970 časopisecky, v Knihovničce Ohníčku. Získaly velké sympatie u kluků i dokonce u holek. Na počátku 70. let vznikaly další jeho historky a povídky. Záhy dostaly podobu této knihy. Ilustracemi doprovodil Adolf Born. Bořík, jako hlavní hrdina, je vždy dobře naladěn a doprovází své tři kamarády při jejich lumpárnách. Aleš, jako tlouštík, byl zvolen vůdcem party. Mirek a Čenda jsou už takoví. Kniha je dobrodružná, vskutku zajímavá, bláznivá, ale i někdy drastická. Přesvědčte se o tom v následující povídce:

Jak jsem jel pro vši
Maminka mě poslala koupit vodní vši pro rybičky. V tramvaji vedle mě seděl pán s malým klukem. Chlapeček mu dával spoustu hloupých otázek. Např.: "Ploč stojíme na kliživatce, když je červená?" Začal jsem se smát a pán mě výhružně okřikoval. Např.: "Chuligáne!! Drzoune!! Pomoc!!" Řekl jsem lstivě: "Netykejte mi, nepásli jsme spolu slony. Tramvaják zastavil a začal hledat vymyšlené slony. A nechtěl odjet, dokud slony nenajde. K tramvaji přišel strážník a chtěl vědět, proč trmavaj nejede. Když to všechno slyšel, zavolal ihned do Bohnic, aby přijela sanitka. Nakonec odvezli strážníka, pán s chlapečkem se ztratil, řidič začal cukat hlavou a já jsem musel pro vši pěšky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martin K.-Chuan, 01.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Steklač - Boříkovy lapálieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­