ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Matocha Vojtěch (*1989)

   
­­­­

Bílá komnata (Prašina)

Závěr dobrodružné trilogie odehrávající se v podivné části Prahy, zvané Prašina.
Je parné léto a napětí na hranicích Prašiny narůstá. Podnikatel Klement Hrouda se vrací do Prahy, aby se pomstil, a po úbočí Šibeničního vrchu obchází Krchlebani vedení záhadným Melicharem. Co nevidět davy lidí vyrazí vzhůru temnými uličkami a budou hledat stroj dávného vynálezce Hanuše Nápravníka. Zatímco se v oprýskaných domech a na prázdných náměstích v tichosti schyluje k poslednímu střetu, rozhodne se En vzít osud čtvrti do svých rukou. Jirka se vydává v jejích stopách. Podaří se mu odvážnou dívku najít, než bude pozdě?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paseka s.r.o. v Praze roku 2020 (1. vydání). Ilustroval Karel Osoha. Počet stran: 248. ISBN: 978-80-7637-118-7.

DĚJ:

En se podařilo rozluštit Nápravníkovu šifru. Hned se bez Jirky vydala na Prašinu. Jirka ale věděl, co rozluštila. Bylo to toto: Hanuš Nápravník, Bílá komnata, 1870.

Jirka se okamžitě vydal hledat En. Po cestě jej však zajali Krchlebani. U nich zjistil, že probíhají pouliční nepokoje na okraji Prašiny - lidé z okolních čtvrtí se snaží dostat do Prašiny, ale obyvatelé Prašiny jim v tom brání. Taky zjistil, že se Klement Hrouda vrátil do Prahy, aby burcoval lidi proti Prašině.

Ze zajetí Krchlebanů dostal Jirku Jáchym Novotný. Za chvíli poté našel Jirka En. Ta mu řekla, že neví, co je Bílá komnata.

Jirka po dlouhém přemýšlení přišel na to, že děda schovával nějakou nápovědu. V jeho domě našel spolu s En fotky Bílé komnaty. Zjistili, že Bílá komnata je zahradní altán.

Bílou komnatu rychle našli. Pod ní pak vykopali skleněný hranol. Potom se En Jirkovi ztratila. Našel ji až u Nápravníkova stroje spolu s Krchlebany. Ti Jirku svázali. En pak zasunula skleněný hranol do stroje. Viděla manželku Hanuše Nápravníka. Hned nato odpálili Krchlebani zrníčkem černého merkuritu budovu, kde se schovával Nápravníkův stroj. Za chvíli Krchlebani utekli. Jirka zůstal uvízlý. Když to En uviděla, pomohla mu a navždy zastavila stroj.

Po týdnu se na Prašině rozsvítily první lampy...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mata11, 03.04.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bílá komnata (Prašina)
-Černý merkurit (Prašina)
-Prašina (Prašina), Prašina (Prašina) (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Vojtěch Matocha - Bílá komnata (Prašina)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)