ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Holan Vladimír (*16.09.1905 - †31.03.1980)

   
­­­­

Noc s Hamletem

- 1964

Básnický jazyk bohatý na metafory a neologismy.
Základem je protiklad, kontrast a spojování nevšedních výrazů.
Sbírka je velmi složitá, a protože vyjadřuje řadu existenciálních myšlenek skrytých za řádky, vyžaduje u čtenáře vysokou představivost a abstrakci.
V básni se rozvíjí řada základních témat (jsou to především: dětství, jakožto přístav bezpečí; láska mezi mužem a ženou; umění; mateřská láska; neopakovatelnost a jedinečnost života; téma smrti) - tyto témata se v básni mění v motivy, jejichž charakter je zdůrazněn a podpořen existencí hrdinů z literárních a kulturních dějin.
Noc s Hamletem je vrcholem Holanovy tvorby, což dokazuje i množství veršů reflexivního charakteru, které téměř bez jakýchkoliv metafor vyjádří obecnou tragiku života člověka.
Střídají se zde neologismy a archaismy, cizojazyčné citace, odkazy na antickou mytologii, vulgarismy i něžná slova erotického charakteru, mísí se zde "vysoké" a "nízké", jsou zde slova, jejichž sémantika je vystižena autorem tak, jak je vidí jen on sám.
Neobvyklá slovní spojení a konstrukce logicky převrácené - př. "okno otevřelo vítr, který průvanil".
Báseň se skládá i z fragmentárních promluv Hamleta, jejichž výstavba připomíná promluvy Shakespearových šílenců.
Prolínání prostoru a času...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monaska, 12.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Holan - Noc s HamletemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­