ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řeháčková Věra (*14.08.1950)

­­­­

Dcera proti matce

Tento psychologický román pro ženy vyšel roku 2002 v nakladatelství Petra. Jeho děj je velmi aktuální. Je pravda, že určité části knihy je dobré brát s nadsázkou, ale přesto vše, co se odehrávalo v knize, může potkat i úplně obyčejné lidi a bohužel je to i potkává.

Spisovatelka, Věra Řeháčková, která tento román napsala, se narodila roku 1950 v Brně, kde dosud žije a tvoří. V 16 letech napsala svou první knihu Za bílými mřížemi, která popisuje její dětství strávené v nemocnici. Další knihy jsou např. Lucka a její kamarádi, Říkal jsi mi pampeliško, trilogie Jana a Dana, Hledá se muž, Mít pro koho žít atd. Píše převážně pro děti, ale také romány pro děvčata a ženy. Za svůj život již napsala přes 60 knih, z nichž jsou mnohé trilogie a tetralogie.

Celý děj se odehrává v různých městech České republiky. V knize je možné se setkat jak s diplomaty, tak s naprosto normální vrstvou lidí, která chodí denně do práce, do školy. Kniha popisuje život celkem několika generací jedné "normální" brněnské rodiny.
Marta měla krásné dětství a teď je šťastně provdaná za Vlastíka. Po krátké době se jim narodí dcera Martina. Oba rodiče dítě milují a ona miluje je. Ovšem nastává zvrat v rodině. A to v době, kdy malou Martinku pokouše pes. Matka se ovšem bláznivě zamiluje do jeho majitele Štěpána. Martinka považuje Štěpána za hodného strejdu. Otec, který chce rodinu udržet, začíná krást ve zlatnictví, kde pracuje. Brzy je ale zatčen a Marta požádá o rozvod. Malá Martinka v nové rodině překáží, a proto ji stěhují po příbuzných. Ovšem ani zde se Martině nedostává tolik chybějící mateřské lásky. Jakmile se otec vrátí na předběžné propuštění z vazby, najde si přítelkyni a o malou Martinu nejeví zájem.
Nechybí mnoho a Martina se dostane až na dno. Zapřísahá se, že se matce pomstí. Na rekreaci na Šumavě, kam ji vyšle Štěpán - má tam jeden ze svých mnoha hotelů -, se shodou dobrých náhod dostává do společnosti, která z ní udělá nádherné 13leté děvče.
Této nádherné slečny si nelze nevšimnout. Zaujme jednoho mladého fotografa Michala, se kterým rázem uzavře smlouvu a začne pro něj fotit. Již po dvou letech má Martina tolik peněz, že začne vymýšlet pomstu. Její kariéra pokračuje a jí se v hlavě rodí skvělý nápad.
O rodině již dlouho nic neslyšela. Vyhrála miss, má vlastní dům, auto ... jediné co jí stále chybí a čeho se jí nedostává, je láska. Teď už ale nehledá tu mateřskou. A Michal? To je homosexuál.
V hlavě už se jí ale zrodil nápad a Martina ho začne uskutečňovat. Vzala si do hlavy, že se dostane do postele jak s matčiným novým milencem, tak Štěpánem. Krásně se jí daří. Jejího milence dostala bez problémů a dokonce si tím ověřila, že ji vážně nikdo nepozná. Koneckonců již několik let vystupovala pod pseudonymem Mimi. Mámin milenec ale krátce na to dostává infarkt a umírá. Mimi zdědila jak jeho miliony, tak celý byt, který se nacházel ve stejném domě, jako byt její matky.
Jelikož se Mimi díky kariéře objevuje na úvodních stránkách všech časopisů, začne se o ní zajímat i Štěpán a to ve chvíli, kdy se Martina vrátí na Šumavu. Má na toto místo krásné vzpomínky...
Problém je v tom, že i když je mezi nimi velký věkový rozdíl, tak se do sebe navzájem zamilují. Štěpán Martině věnuje cokoli, o co si řekne. Hotel na Šumavě už také patří jí. A záhy opouští Martu. Má v úmyslu si Martinu vzít a založit s ní rodinu. Martina není proti. Již spolu nějakou dobu bydlí a spí. Záhy se ale Martina dozvídá, že Michal, její fotograf a manažer umírá. Martina se z události rychle vzpamatovala a Štěpánovi řekla celou pravdu. I přesto si ji Štěpán vezme a čekají spolu holčičku.
Ovšem velký mezník nastává v době, kdy Štěpánovo auto vyletí do vzduchu a Štěpán s ním. Martina je na dně. Proč každý, kdo s ní přijde do styku a v nese do jejího života trochu štěstí, musí zemřít? Proč? Tuto otázku si pokládá stále dokolečka. Hrůzostrašný šok ji ale čeká v okamžiku, kdy se dovídá, že bombu do Štěpánova auta nastražil její vlastní otec.
Matka Martiny se dostala na psychiatrii, otec opět do vězení a Martina se spoustou peněz, s domem, s autem a s malou dcerou Štěpánkou zůstala sama.

CHARAKTERISTIKY HLAVNÍCH POSTAV:

Marta - Martinina matka, byla ze začátku strašně milá a hodná. Vyrůstala v dobré rodině a sama jako dítě problémy nikdy neměla. Záhy se z ní ale stává mrcha. Podvádí svého manžela, poté i Štěpána. Odstrčí své vlastní dítě jen proto, aby mohla mít sex, kdy chce, a aby jim tedy malá Martinka nepřekážela.
Martina ze začátku hraje s matkou. Ví, že tatínkovi nesmí o Štěpánovi ani o nikom jiném nic říct. Je pyšná na to, že má s maminkou nějaké tajemství. Brzy ale začíná chápat, že matka nedělá správnou věc – to už je ale pozdě. Její další chování se začne strašně rychle měnit. Najednou není tou zakřiknutou holčičkou, která každého poslouchá. Velmi brzy se stává samostatnou a velmi spolehlivou dívkou. Není marnotratná – i když má hodně peněz a může mít, co chce, šetří. Co kdyby přišly horší časy? Ovšem nemá v životě moc štěstí, když totiž na nějaké narazí, tak ho po nějaké době ztratí. Stále si ale zachovává chladnou hlavu a vždy se se svými problémy dokáže vypořádat a znovu se postavit na nohy. To se mi na Martině líbilo. Její sebevědomí a ctižádostivost.
Otec Martiny byl spíš takový trouba. Chtěl pro rodinu jen to nejlepší, ale krádežemi to nevyřešil. Po propuštění si na Martinu ani nevzpomněl a tvrdil, že za minulostí udělal černou tučnou čáru. A poté přišla žárlivost. Když zjistil, že nová přítelkyně Štěpána je Martina, začal žárlit a proto Štěpána zabil. V životě také neměl moc štěstí, i když co se týče počtu dětí, tak to měl Martinu a další tři syny.
Štěpán byl diplomat. Ředitel cestovní kanceláře a majitel několika hotelů po celé České republice. Byl to muž na úrovni. Svým chováním dokázal ohromit. Byl upřímný, ale Martininu prvotní lež přijal a zůstal s ní. Byl si jist, že konečně našel osobu, kterou tak dlouho hledal.
A Michal – Martinin fotograf, byl velmi pozitivní osobou v knize. Dokázal malou Martinku, která neměla kamarády, rodiče a v kapse ani korunu, vyzdvihnou až na vrchol slávy a udělat z ní modelku, která se smála z titulních stran všech časopisů. Byl na Martinu strašně hodný. Dodával jí odvahu do života. A i když byl homosexuál, měl Martinu opravdu rád. Jelikož byl strážným andělem i nad jejími financemi, tak jí nějaké peníze dával na ruku a některé ukládal na konto, které jí založil. Martina si myslela, že to co dostává je vše a ještě jí to připadalo hodně. Kdyby tedy zbytek peněz shrábl do své kapsy, Martina by na to nepřišla. Až když Michal umíral – byl totiž HIV pozitivní, řekl Martině o jejím kontu pravdu. Byl to člověk, kterého byla opravdu škoda, protože v životě hrál fér.

VLASTNÍ NÁZOR:

Pokud si někdo tuto knihu přečte, určitě se mu může stát, že se do nějaké postavy alespoň částečně vžije. Není moc složité pochopit chování hlavních postav.

Kniha je plná emotivních zážitků. Prostřídají se v ní všechny možné mezníky života. Narození i smrt. Nevěra, podvody, krádeže, lži, láska. Nějaké maličkosti je možná dobré brát s trochou nadsázky, ale jinak se může vše, co se odehrávalo v knize, přihodit i nám. Lidé se totiž rozcházejí denně, zloději jsou na každém kroku a nevěře už se také vyhne málokterý vztah. Děti se rodí, lidé umírají. Někdy stářím jindy na nějakou nemoc, anebo je někdo zavraždí. To vše se dělo jak v knize, tak se to děje ve skutečnosti. Vlastnosti hlavních postav má také mnohý z nás. Proč by se tedy nemohlo stát, že při četbě této knihy vám bude připadat, že vaše dětství bylo krásné jako dětství Marty, vaše vlastnosti se shodují s vlastnostmi Martiny a někdy se váš život vymyká kontrole, jako se vymykal většině hlavních hrdinů tohoto románu.
Já bych knihu doporučila naprosto všem, kteří se rádi zasmějí, popláčou si a nebo jen tak přemýšlejí nad tím jak by bylo krásné trávit týdny na Šumavě. Ano, opravdu. Někdy budete plakat, jindy se budete smát, ale rozhodně se s touto knihou nebudete nudit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa, 07.04.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Věra Řeháčková - Dcera proti matceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­