ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vratislav z Mitrovic Václav (*1576 - †1635)

   
­­­­

Příhody

  • delší název díla: Příhody Václava Vratislava, svobodného pána z Mitrovic
  • jedná se o významné dílo starší české literatury, jež je i po mnoha stoletích dílem čteným a velmi populárním

Příhody, které představují nejúspěšnější a nejpřekládanější knihu české renesanční literatury, se vyznačují bezprostřední nezaujatou zvídavostí a zájmem o každodenní život. Do cestopisného líčení, které nese pečeť renesanční doby, vkládá autor úvahy o jídle, odívání, mravech, náboženství, právních a vojenských poměrech zemí, jimiž projížděl.

Autor, jako "pachole" pana Fridricha Krekvice, je součástí výpravy, která vyráží s dary za sultánem Amuratem III. do Konstantinopole.
Po cestě se setkávají s jančáři (původně křesťané převychovaní v turecké bojovníky) a dopodrobna popisuje lázně.

9. září - Budín. Jeden člen doprovodu se "poturčil", tj. opustil své křesťanské společníky a přidal se k Turkům, později získal i vyšší funkci.
30. oktobris Jagodna - popis modliteben, víry a očišťování.
Decembris - Konstantinopol. Návštěva sultána a následná hostina. Křesťané si prohlížejí chrám sv. Sofie postavený císařem Justiniánem I., který je přestavěný na mešitu.
Vypravěč se ve městě opil a za trest dostal 40 ran "karaváčem" (karabáč). Několik dní potom se nemohl pořádně hýbat.
Rovněž líčí příběh jedné 16leté dívky. Měla si brát křesťana, ale v době, kdy pro ni sháněl věci potřebné na svatbu, ji uviděl jeden starý Turek a velmi se mu zalíbila. Zavřel tedy její rodiče do vězení a nechal je tam tak dlouho, dokud nesvolili, že mu dají dceru, aby se za něj provdala.
Ona se však i po svatbě tajně scházela se svým milým. Byli objeveni a krutě potrestáni. Dívku popravili utopením a chlapce nabodli na hák, kde po třech dnech zemřel.
Křesťané byli zrazeni a kvůli špionáži vsazeni do vězení. Václava chtěli Turci toho osudu ušetřit a nabízeli mu (i ostatním), že stačí, aby se "poturčili" a nechají je na svobodě. Všichni však tuto možnost odmítli.
Ve vězení se vyskytovala všelijaká havěť - brouci, mravenci a mouchy - která vězně velmi sužovala. Autor se jen zvolna uzdravuje z úplavice, později si trochu vězení přivyká a učí se vázat punčochy, rukavice a klobouky, aby si vydělal na jídlo.

Uhři porazili Turky a zdálo se, že si Turci zchladí zlost na zajatcích, ale nakonec se tak nestalo. Všichni vězni museli minimálně na půl roku na galeje, kde dostávali pouze plesnivé jídlo, nelidsky dřeli a byli hrozně biti.
Po galejích následovalo opět vězení - Černá věž (nebylo tam žádné světlo). Jedinou záchranou je znovu vázání oblečení kvůli získání jídla. Vypravěč se trochu učí mluvit a číst turecky.
Byl zvolen nový baša (turecký hodnostář), vězni po mnoha obtížích dostávají milost a po zaplacení 200 dukátů se šťastně vrací zpátky domů.

CITÁT Z KNIHY:

Ale tak nechali po sobě vězňové mnoho nečistoty, kusů houní a hadrů, kteréžto vzavše, pod hlavu místo polštáře jsme položili. Ale žádný smrtelný člověk, kdo nezkusí, neuvěří, jaký nocleh ve vězení jest; neboť ať o blechách, vších, stinkách mlčím, jsou tam nějací černí brouci jako velicí mravenci: ti kdekoliv kousnou, hned krev vyskočí a tělo oteče tak, že po všem všudy těle, kde by mohl špendlíkem tknouti, místa zdravého nebylo...
Nám pak rozkošným takovým noclehům nezvyklým, přenáramně těžko přivyknouti bylo...

PŮVODNÍ NÁZEV:

Příhody Václava Vratislava z Mitrovic, kteréž v tureckém hlavním městě Constantinopoli viděl, v zajetí svém 1591 zkusil a po šťastném do vlasti navrácení sám léta 1599 sepsal.

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE NA TOTO TÉMA:

Autorka: Bc. Petra Bílková, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Název závěrečné práce: Reflexe turecké problematiky v Příhodách Václava Vratislava z Mitrovic
Anotace: Tato bakalářská práce se věnuje významnému dílu starší české literatury - "Příhodám" Václava Vratislava z Mitrovic. Zabývá se zařazením "Příhod" do kontextu české humanistické cestopisné literatury a literatury s tureckou tématikou. Těžištěm práce je však rozbor odrazu turecké tématiky v díle. Zajímá nás autorův pohled na osobně poznané turecké prostředí a jeho konfrontace s některými tehdejšími zažitými představami o Turecku a jeho obyvatelích. Snažíme se vyložit, které poznatky z turecké problematiky stály u Mitrovice v popředí a které naopak nepovažoval za důležité. Zabýváme se autorovým pohledem na Turky, jejich mentalitu a zvyklosti. Poté se věnujeme také povahové charakteristice Turků a také využitím získaných poznatků v celkovém vyznění díla. Zajímá nás nejen dokumentární hodnota díla, ale také jeho moralistní a zábavná funkce. Hledáme důkazy pro tvrzení, že Mitrovic cítil povinnost čtenáře vychovávat a kárat, ale myslel také na jejich pobavení.
Odkazy na stažení práce (PDF, 286 kB):
Český-jazyk.cz: Reflexe turecké problematiky v Příhodách Václava Vratislava z Mitrovic
Muni.cz: Reflexe turecké problematiky v Příhodách Václava Vratislava z Mitrovic

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.05.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Příhody, Příhody (2), Příhody (3)
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Vratislav z Mitrovic - PříhodyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­