ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krofta Václav Karel (*04.07.1896 - †03.11.1974)

   
­­­­

Vyznavači slunce

Hlavní hrdina tohoto románu je nespokojený úředník pojišťovny, který ve volných chvílích píše svůj vlastní román. Bouří se proti současnému stavu, touží po změně.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Bedřich Kočí v Praze roku 1924. Obálku ilustroval Antonín Burka. Počet stran: 160.

OBSAH:

Poměry u Slunce nebyly o mnoho lepší než v podsvětí. Bylo zde sice více světla, ale přednosta Hložek nebyl o nic příjemnější než zlomyslný stařec Knížek a úředník Javor slídil podobně jako Stern.

Vitouš, jemuž podsvětí zničilo zdraví, se stával stále zatrpklejším. Jeho útěchou byl román, jenž začal psát, a společnost ušlechtilých přátel.
Poznává Jiřinu Boříkovou, dceru redaktora, ke které vzplane vroucí láskou.
Brzy má první literární úspěchy a stane se členem redakčního kroužku.

Když však Javor vidí, že se Vitouš nehodlá přizpůsobit otrockému kancelářskému duchu, začne jej nenávidět a podrývat mu půdu u představených.

Největší ránu mu ale zasadila Jiřina, která se zasnoubila s redaktorem Radovským. Od té chvíle Vitouš pozoruje, jak mu rychle ubývá zdraví.
Navíc zjišťuje, že ho otec obětoval, aby jeho příjmem zaplatil svůj dluh na obchodě.

Mladý Vitouš pracuje horečně na svém románu. Vyneslo mu to příkrou důtku císařského rady, jenž se na Javorovo udání domnívá, že Vitouš píše román v úředních hodinách.
Brzy nato Vitouš umírá chrlením krve...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 04.12.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Podsvětí
-Vyznavači slunce
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Karel Krofta - Vyznavači slunceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­