ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krofta Václav Karel (*04.07.1896 - †03.11.1974)

   
­­­­

Podsvětí

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Bedřich Kočí v Praze roku 1924. Obálku ilustroval Antonín Burka. Počet stran: 168.

OBSAH:

Jan Vitouš pocházel z vesnice na řece Ohři. Jeho otec býval kdysi krátký čas úředníkem v pražské pojišťovně, jeho selská duše si však nemohla zvyknout na život v uzavřené kanceláři, a tak se stal obchodníkem.
Když malý Vitouš dospěl, musel zanechat na otcovo naléhání studií a zkusit štěstí v tomtéž úřadu, kde ho sám marně hledal jeho otec.

Ohromný ústav měl mnoho podzemních místností, zvaných "Podsvětí", kde úředníci začínali svou kariéru; krásnější byly kanceláře, kterým říkali "u Slunce", neboť se nacházely v blízkosti nejvyššího šéfa ústavu, císařského rady, zvaného "Slunce".

Vitouš, jenž šel do úřadu již předem s odporem, poznává poměry, jež vypudily otce. Vládcem podsvětí je zlomyslný stařec Knížek. Dobře se pamatuje na neshody s Vitoušovým otcem a dává je mladému Vitoušovi pocítit.
Žid Stern, který je Knížkův miláček, udává své druhy.
Jen dva úředníci vítají Vitouše laskavě: nervózní Chán a souchotinář Žilický. Oba se ale stanou oběťmi podsvětí. Chána, jenž se Vitouše zastává proti Knížkovi, skosí mrtvice. A Žilický doživoří svůj ubohý život právě ve chvíli, kdy má být povýšen k "Slunci".

Vitouš se seznamuje díky malíři Haškovi s posluchači filozofické fakulty, prožívá krátkou lásku k proletářské dívce Máše a po smrti Žilického je jako jediný kvalifikovaný úředník povýšen k "Slunci".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 29.11.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Podsvětí
-Vyznavači slunce
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Karel Krofta - PodsvětíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­