ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deyl Václav (*25.03.1905 - †19.02.1982)

­­­­

Příběhy z Medové stráně

Veselé příběhy hlemýždě Pižly, králíčka Stříbrného nosíka a ostatních zvířátek z Medové stráně.
Pohádka učí děti chápat přírodu a její tvory.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1991 (7. vydání). Ilustroval Vojtěch Kubašta. Počet stran: 149. ISBN: 80-7021-098-2.

OBSAH VYBRANÝCH PŘÍBĚHŮ:

Veselé dobrodružství

Jedná se o příběh králíčka Stříbrného Nosíka, jenž utekl z králíkárny na Medovou stráň, kde si našel nové kamarády, kteří ho uchránili před nebezpečnými psy. Jedním z nich byl i hlemýžď Pižla, jenž mu pomohl také v budování nového domova v díře v zemi či s námluvami jeho budoucí ženy Mikulky. Stříbrný Nosík zas vozil Pižlu všude, kam potřeboval, aby tam byl rychleji. Dalším z těch, kteří mu pomohli, byl ještěrčí kluk Karkulák, který vypátral, co se stalo s Mikulkou, když den před svatbou zmizela. Skončila totiž v králíkárně, kde byl předtím i Stříbrný Nosík. Spoustu jejich kamarádů tak v noci odlákalo psy Hurdu a Rámuse, kteří Mikulku hlídali, a tak mohla být osvobozena. Den nato byla svatba.

Daleká výprava

Protože si lasice dělala z Pižly legraci, že je pomalý, rozhodl se jít pro něj na dalekou cestu kolem Zeleného močálu. První noc se dostal ale omylem na noze čápa Babiráda do vsi za jezerem. Další noc se chtěl svézt v lodičce, což se mu povedlo, ale jak si ho všiml rybář, vyhodil ho do vody. S pomocí úhoře se dostal na břeh, kde ho však čekalo další nemilé překvapení - zemětřesení, jež ho zavalilo. Zachránil ho ale krtek, který ho pak i provedl po podzemí. Když byl opět nad zemí, schoval se pod jeden list, jenž ovšem utrhla lidská paní a odvezla si ho autem až do bytu. Jakmile ho spolu s mužem objevili, muž se rozhodl, že si vezme hlemýždě pro štěstí do letadla. Tam se skamarádil s pavoukem Kratiknotem, který se rozhodl odejít s ním na Medovou stráň. Když se tedy dostali zpět do lidského obydlí, oknem utekli a naskočili na nějaké auto. Ve chvíli, kdy zastavilo, zeptali se pocestných zvířátek na cestu na Medovou stráň. Přes úskalí s ježibabou ondatrou i přes nepřízeň počasí se nakonec dostali tam, kam chtěli, a to s pomocí čápa Babiráda, jenž je tam odnesl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 07.09.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Deyl - Příběhy z Medové stráněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)