ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barnes Trevor (-)

­­­­

Bible pro děti

Písmo svaté, to není knížka - je to spíše soubor knížek. Bible je výběrem ze všech těchto knih. Biblické příběhy jsou převyprávěné pro děti srozumitelným a živým jazykem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z originálu Kingfisher children's bible přeložili Klára Košková a Josef Frais, vydalo Ottovo nakladatelství v Praze roku 2003, 256 stran

VÝBĚR Z OBSAHU:

STARÝ ZÁKON: Potopa
Noe byl jediný ve zkaženém světě spravedlivý. Bůh se rozhodl, že zkažený svět zničí. Řekl Noemu, aby vyrobil velkou loď (archu), nastoupil do ní se svou rodinou a vzal s sebou pár každého druhu zvířete.
Potopa trvala čtyřicet dní a zemřelo při ní všechno živé na Zemi, kromě Noeho. Voda trochu ustoupila a loď doplula k hoře Ararat. Odtud vypustil Noe holubici, aby zjistil, zda už může z lodi vystoupit. Holubice se vrátila. Každých sedm dní ji vypouštěl znovu. Po dvou týdnech se už nevrátila. Voda ustoupila. Noe mohl konečně se všemi loď opustit.
Bůh slíbil, že už nikdy nic podobného neudělá a seslal na nebe duhu.

Charakteristika hlavních postav
Noe - spravedlivý, věrný Bohu

Hlavní myšlenka
Svět a příroda by se neměla ničit kvůli lidem.

Jazykové prostředky
Psáno prostou formou.

Ukázka
"A ze všeho, co je živé, ze všeho tvorstva, uvedeš vždy po páru do archy, aby s tebou zůstali naživu, samec i samice to budou. Z rozmanitých druhů ptactva a z rozmanitých druhů zvířat a ze všech zeměplazů rozmanitých druhů, z každého po páru vejdou k tobě, aby se zachovali při životě. Ty pak si naber k obživě různou potravu, nashromáždíš si ji, a bude tobě i jim za pokrm." Noe udělal všechno přesně tak, jak mu Bůh přikázal.

NOVÝ ZÁKON: Ježíšovo narození
Marie čeká dítě, ale ještě není provdaná za Josefa, a tudíž to není jeho dítě. Josef chtěl Marii opustit, v noci k němu promluvil anděl a řekl mu, že je to dítě Boha a aby mu dali jméno Ježíš.
Císař vydal příkaz, aby se každý z říše nechal zapsat ve městě, kvůli platbě daní. Josef s Marií se vydali do Betléma. Marie už brzy očekávala narození syna, ale nebylo místo, kde by mohli přenocovat, byl volný jedině chlév.
V noci Marie porodila syna. Pastýři viděli a slyšeli zvěstovat anděle, že se narodil ve chlévě Spasitel. Vydali se tam, a když zjistili, že je to pravda, řekli to každému, koho potkali.

Charakteristika hlavních postav
Josef - hodný, chudý, snoubenec Marie
Marie - porodí syna Boha, chudá, hodná, snoubenka Josefa
Ježíš - Spasitel, syn Boha

Hlavní myšlenka
Narození Ježíše, syna Boha.

Jazykové prostředky
Psáno prostou formou.

Ukázka
Té noci se Mariino dítě narodilo. Byl to syn. Zabalila ho teple do oblečků, které pro něj měla připravené, a položila ho do jeslí. Na kopcích kolem města hlídali pastýři svá stáda. Noc byla temná, bylo úplné ticho, rušené občas jen zabečením ovce. Náhle pastýři uviděli záři. Byla tak jasná a oslnivá, že si museli zaclonit oči. A z té záře přicházel hlas anděla, Božího posla. "Nebojte se. Přináším vám radostnou novinu, vám i celému světu. Dnes se vám narodil Spasitel, Bohem slíbený král, ve městě Betlémě. Uvidíte dítě, spící v jeslích."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 10.12.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Trevor Barnes - Bible pro dětiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­