ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Sex: šlehačka na dortu

Útlá knížka přináší mladým lidem odpovědi na otázky z oblasti lásky a sexu, jež je v čase dospívání tolik zajímají, i řešení, jak se mohou vyhnout chybám, které před nimi udělali jiní mladí lidé.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Křesťanský život roku 2001. Počet stran: 36. ISBN: 80-7112-050-2.

OBSAH:

Autor knihy je, jak uvádí v úvodu, lektorem společnosti ACET, což je mezinárodní agentura zabývající se péčí, vzdělávám a školením v oblasti AIDS. Sídlo této společnosti je až v Londýně, ale Tomáš pracuje pro její českou pobočku. Doznává se k příslušnosti praxe více nežli teorii. Což máme nejspíš podobné. Jeho náplní práce je starat se o nemocné postižené nemocí AIDS a pak také jezdí po školách i učilištích a vypráví mladým lidem, jak lehce se k této nemoci mohou dostat... Kdekoliv přijde mezi tyto mladé a nezkušené, ptají se jej stále na tytéž otázky, které jsou vesměs podobné - týkají se partnerství, chození, namlouvání a sexu. Tito mladí lidé hledají odpovědi na otázky tohoto typu a věří tomu, co píší časopisy a vidí ve videích, ale stále tápají a někde hluboko cítí, že to není všechno, že nám média ještě něco tají.

Tomáš pracuje v církvi a je křesťanem. Věří, že tento svět nevznikl nějakou náhodou, a zároveň nevěří, že člověk je také jen nějaká náhoda. Každý je originál a každý život má svůj hluboký smysl. A jelikož pracuje s lidmi, kteří jsou HIV pozitivní, nabízí nám Tomáš v této příručce řešení, jak se vyhnout chybám, které před námi udělali tito lidé. Nabízí nám také jiný pohled na křesťanství. Hned v úvodu si přeje a vyprošuje nám, aby tato kniha pro nás byla jako majákem při naší dlouhé plavbě, plavbě životem...

V kapitole první, která nese název Kdo vymyslel sex?, odpovídá jednoduše příběhem z Bible: svět nevznikl jen tak náhodou z ničeho, ale byl stvořen milujícím, dobrým a jediným stvořitelem, Bohem. Že jsi ateista? Tak to Tomáš respektuje tvůj názor, ale proč si nerozšířit obzory? Všechno, co Bůh stvořil, označil, že je to dobré. Ale člověk-muž nebyl jen vylepšená opice, neměl rovnocenného partnera. Proto jej Bůh uspal a vzal mu jedno žebro. Když se pak Adam probudil, vidí před sebou ženu. Absolutní královnu krásy, právě stvořenou bez jediné vady. A Adam zařval: "Fíha, to je kost!" Opravdu je to takhle napsáno v Bibli. Takže se konala svatba a samozřejmě na řadu přišel i první sexuální poměr. Vymyslel ho tedy Bůh. Je tedy více než dobré seznámit se s návodem na použití přímo od výrobce, nežli distributorů = sexuologů...
"Podle odhadu vědců prožívá na světě každou minutu 34,2 miliónů páru sexuální vyvrcholení." Sex je krásný, ale je to dynamit. Proto s ním zacházej opatrně...

V kapitole druhé Je sex a láska to samé? se autor dotýká tématu manželství, kde je sex opravdu jen takovou šlehačkou na dortu, jak nám prozrazuje sám název této knihy. Pokud neupečeme dobré manželství/dort, šlehačka/sex jej nezachrání... Proto je třeba do manželství vložit svůj díl těsta, tedy OBĚŤ-DAR-DOBRO. Zdůrazňuje zde také předmanželskou čistotu, protože mnohá děvčata si neuvědomují, co zahazují. Je důležité vědět, že ten druhý tě opravdu miluje. Sex sám o sobě není láska. Láska je citový vztah, kterému se musíme všichni učit. A to je problém celé společnosti. Láska nepučí a nevyrůstá ze sexu, ale naopak láska roste a vyvíjí se směrem k sexu.

Kapitola třetí Prožívá děvče a kluk tělesné vzrušení stejně? A pod nadpisem kapitoly jednoznačná odpověď: NE!!!
Muži jsou z prudce hořlavého materiálu a zapalují se pohledem a dotykem. Většina dívek si neuvědomuje, jak jejich zevnějšek na muže působí. Stačí, aby si na sebe vzala trochu vyzývavější halenku a minisukni a je z ní "erobaba". A ačkoliv ji drží za ruku jen její kluk a jdou po ulici...spolu s ním s ní v duchu souloží 50 mužů, kteří ji spatřili.
A ženy, ty se zapalují sluchem... Tak má mě rád, nemá mě rád? Muži milují více rozumem a ženy srdcem, a to není vůbec špatné, protože se pak v manželství vzájemně doplňují...

Je panenství a panictví přežitek? Panenství, toto slovo má zvláštní až tajemný nádech čistoty a neporušenosti. Jaký má význam pro mladého člověka v této době? "Žena chce muže, pro kterého bude poslední. Muž chce ženu, pro kterou bude první."
V této kapitole se autor dotýká knihy Píseň písní v Bibli, která je plná milostných veršů. Úcta k panenství v národech přetrvala tisíciletí a křesťanství ji ještě upevnilo, to proto, že ukázalo, jakou má žena hodnotu. Je tedy panictví a panenství problém? Tomáš říká, že má svůj smysl, ale lidé, kteří jsou věrní svému jedinému partnerovi, to mají ve společnosti velmi těžké. Vysmívají se jim a jsou svými vrstevníky opovrhování. Ale říct mu: "Jsi můj jediný!", a jí: "Jsi má jediná!" - to je přeci krásné a ušlechtilé.

Cudnost, stud a úcta - to jsou charakterové vlastnosti popisované v kapitole pět Sex a charakter.
"Nejsme hříčkou svých vlastních hormonů nebo dokonce pornografických časopisů." Vše se odvíjí od tvého rozhodnutí. Nerozhoduje za tebe maminka, sexuolog nebo předseda vlády, ale je to TVÉ VLASTNÍ ROZHODNUTÍ! Příběh o cizoložnici z Bible, kterou - ač měla být kamenována - nakonec nikdo neodsoudil... Pak šla a už nehřešila, neboť jí Bůh odpustil.

V sedmé kapitole Volba partnera a test lásky si můžete udělat test lásky, který vám prozradí, jestli se k sobě opravdu hodíte...

Kapitola osmá a poslední Varovný signál vyslaný z Titaniku o vysílání záchranných signálů z potápějící se lodi (například právě Titanik). Když už jsi v průšvihu, nezapomeň, nejsi v tom sám, vždy jsou možnosti a rovnice, jak se situace dá řešit. Nezapomeň na Boha a ber ho vážně.

VLASTNÍ NÁZOR:

S autorem knihy jsem měla tu možnost se setkat osobně při jedné z jeho přednášek. Při této příležitosti se mi do rukou dostala i tato kniha. Myslím si, že je velice pěkně zpracovaná. Je srozumitelná hlavně mladým, pro které je koneckonců určena. S autorovým vtipem a nadhledem se dozvídáme mnoho důležitých informací a hlavně nový náhled na věc, myslím tím křesťanským pohledem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 27.10.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tomáš Řehák - Sex: šlehačka na dortuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­