ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Molina Tirso (*09.03.1584 - †12.03.1648)

­­­­

Sevillský svůdce a kamenný host

  • v originálu El burlador de Sevilla y convidado de piedra

Divadelní hra o legendárním svůdci žen Donu Juanovi.

Don Juan Tenorio svede v Neapoli vévodkyni Isabelu, když se vydává za jejího milého vévodu Octavia. Jsou však objeveni a don Juan musí zmizet.
Vrací se do Španěl, i se sluhou ztroskotá. Na břehu je najde krásná rybářka Tisbea a ubytuje je u sebe. Don Juan se jí odvděčí tím, že ji svede, ukradne dva koně a odjede. Tisbea zapálí z hanby svůj dům a dokonce se pokusí utopit.
Juanův otec don Diego Tenorio se za syna přimlouvá u kastilského krále Alfonsa. K Alfonsovi rovněž dorazí vévoda Octavio, nespravedlivě pronásledovaný za Juanův přečin. Král mu slíbí, že si Juan vezme Isabelu a Octaviovi dá za ženu doňu Anu de Ulloa, jíž si měl don Juan brát.
Don Juan se vrátí do Sevilly, zneužije svého zamilovaného přítele Mota a místo něj svede doňu Anu. Při svém útěku zabije jejího otce dona Gonzala de Ulloa.
Don Juan pak uniká na venkov a svede mladou nevěstu Amintu, jejíž hodný novomanžel Batricio je proti němu bezmocný.
Isabela i Tisbea jedou do Sevilly žalovat na Juana. Ten se rovněž vrátí a narazí na náhrobek a sochu muže, kterého zabil - dona Gonzala. Posmívá se krásné soše a jen tak z žertu ji pozve na večeři.
Stane se však něco, co nečekal. Socha se večer skutečně objeví, pojí a na oplátku pozve dona Juana na večeři do hřbitovní kaple.
Juan z pouhého fanfarónství dorazí, socha ho však usmrtí a jeho tělo se i s ní propadne do země. Sluha vše vidí a doběhne to oznámit do paláce, kde se sešli všichni Juanovi žalobci.
Nakonec se věci nějak urovnají - Octavio si bere Isabelu, Moto doňu Anu a Batricio se vrací k Amintě.

UKÁZKA:

DON JUAN
V tobě žiju,
bez tebe jsem míň než sám,
poruč, života se vzdám,
I když z něho lačně piju.
Být tvým sluhou třebas jen,
na cestu ti sypat kvítí,
pro tebe žít: slibuji ti,
stanu se tvým manželem.

(ukázka Juanových přesvědčovacích metod)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tirso de Molina - Sevillský svůdce a kamenný hostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­