ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Molina Tirso (*09.03.1584 - †12.03.1648)

­­­­

Sevillský svůdce a kamenný host

  • v originálu El burlador de Sevilla y convidado de piedra

Divadelní hra o legendárním svůdci žen Donu Juanovi.

Don Juan Tenorio svede v Neapoli vévodkyni Isabelu, když se vydává za jejího milého vévodu Octavia. Jsou však objeveni a don Juan musí zmizet.
Vrací se do Španěl, i se sluhou ztroskotá. Na břehu je najde krásná rybářka Tisbea a ubytuje je u sebe. Don Juan se jí odvděčí tím, že ji svede, ukradne dva koně a odjede. Tisbea zapálí z hanby svůj dům a dokonce se pokusí utopit.
Juanův otec don Diego Tenorio se za syna přimlouvá u kastilského krále Alfonsa. K Alfonsovi rovněž dorazí vévoda Octavio, nespravedlivě pronásledovaný za Juanův přečin. Král mu slíbí, že si Juan vezme Isabelu a Octaviovi dá za ženu doňu Anu de Ulloa, jíž si měl don Juan brát.
Don Juan se vrátí do Sevilly, zneužije svého zamilovaného přítele Mota a místo něj svede doňu Anu. Při svém útěku zabije jejího otce dona Gonzala de Ulloa.
Don Juan pak uniká na venkov a svede mladou nevěstu Amintu, jejíž hodný novomanžel Batricio je proti němu bezmocný.
Isabela i Tisbea jedou do Sevilly žalovat na Juana. Ten se rovněž vrátí a narazí na náhrobek a sochu muže, kterého zabil - dona Gonzala. Posmívá se krásné soše a jen tak z žertu ji pozve na večeři.
Stane se však něco, co nečekal. Socha se večer skutečně objeví, pojí a na oplátku pozve dona Juana na večeři do hřbitovní kaple.
Juan z pouhého fanfarónství dorazí, socha ho však usmrtí a jeho tělo se i s ní propadne do země. Sluha vše vidí a doběhne to oznámit do paláce, kde se sešli všichni Juanovi žalobci.
Nakonec se věci nějak urovnají - Octavio si bere Isabelu, Moto doňu Anu a Batricio se vrací k Amintě.

UKÁZKA:

DON JUAN
V tobě žiju,
bez tebe jsem míň než sám,
poruč, života se vzdám,
I když z něho lačně piju.
Být tvým sluhou třebas jen,
na cestu ti sypat kvítí,
pro tebe žít: slibuji ti,
stanu se tvým manželem.

(ukázka Juanových přesvědčovacích metod)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tirso de Molina - Sevillský svůdce a kamenný hostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)