ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Addair Theo (-)

­­­­

Muffin a čaj (Muffin a čaj)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Koláčky a spiklenci)
  • Theo Addair je pseudonym mladého českého autora

Román s motivem homosexuálního vztahu, určený především dospívajícím, je knižním debutem českého autora.
Daniel a Kit jsou dva 16letí spolužáci, jež snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí. Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Yoli v Praze roku 2018 (1. vydání). Počet stran: 271. ISBN: 978-80-7549-675-1.

OBSAH:

Daniel Morgenstern je šestnáctiletý hodně chytrý student čtvrtého ročníku na gymnázium, jenž nemá úplně nejlepší minulost. Nikdo se s ním nebaví, protože si všichni myslí, že je to náfuka. Potom se ale objeví další student druhého ročníku tohoto gymnázia, Kit Arroyo. Kit je umělec se snědou pletí a dlouhými černými vlasy. Na rozdíl od Daniela má kamaráda Gregora. Dlouho už ho však miloval, ale věděl, že kdyby o sobě prozradil tohle tajemství, všechno by to zničilo...

Jednoho dne, když Daniel seděl v knihovně, uviděl Kita, jak se něčím trápí. Chtěl mu pomoci, ale neměl na to odvahu. Několik dní poté se Kit jako vždy procházel po školních pozemcích, i když bylo špatné počasí. Pak se stalo něco neobvyklého - za Kitem přišel Daniel. Kitovi to přišlo divné, neměl ho rád. Daniel se však chtěl svěřit se svým tajemstvím, které už dlouho skrývá...že ho miluje. Jenže nepodařilo se mu to, neměl na to stále odvahu. Daniel proto odešel na svůj pokoj a tam se rozbrečel. Bydlel sám, takže mu nikdo nepřekážel.
Kit se cítil provinile. Rozběhl se za Danielem, ale jakmile stál u dveří, otočil se a odešel na svůj pokoj.

Další den ráno se s trochou váhání a pochybnostmi vydal za Danielem s čajem v ruce a s muffinem v kapse. Když otevřel dveře, spatřil Daniela, jak spí. Položil tedy muffin a čaj na stůl, chtěl odejít, jenže jakmile viděl Daniela zblízka, sedl si a koukal se, jak spí. Když se Daniel probudil, trochu se lekl a nastala trapná konverzace. Ale tahle trapná konverzace byla začátkem jejich prozatím přátelského vztahu. Ovšem oba dva cítili něco víc než jen přátelství...

Jako každý rok škola uspořádala soutěž ve slohové práci. Daniel se zúčastnil. Kita to nějak nezajímalo...tedy až do té doby, než si Danielovu práci přečetl na nástěnce. Byla o něm!
Kit si ji četl stále dokola a dokola a pak ho napadlo, že by taky mohl napsat slohovou práci o Danielovi. A tak tedy učinil. Ředitel to však vyhodnotil, jako že pracovali spolu, a tak je donutil to přepsat z "vypracoval samostatně" na "vypracovali společně". Dokonce tohle kolo vyhráli, druhé taky a třetí rovněž, avšak dál to nešlo moc dobře, protože Gregor si na Kita připravil ošklivý vtip, který vztah Kita s Danielem úplně pokazil. Už k sobě nechodili na návštěvy jako dřív, a i když se to Kit snažil vysvětlit, nepomohlo to. Kit Gregora začal nesnášet.

Nakonec se naštěstí Kit s Danielem usmířili a stal se z nich pár. Milovali se a bylo jim jedno, co si o nich ostatní myslí. A dokonce se domluvili, že na Vánoce Daniel bude bydlet u Kitovy rodiny. Danielovi se to moc nezdálo, ale po pár dnech souhlasil.
Před cestou se však opět stalo něco zlého. Daniela přepadli jiní studenti z gymnázia, kteří ho začali kopat a mlátit. Kit Danielovi zachránil život.

Danielovi se to u rodinky Arroyů moc líbilo. Užili si tam spolu s Kitem hodně zábavy a ještě víc (pokud to však bylo možné) se do sebe zamilovali.

Po Vánocích Daniel úspěšně dokončil gymnázium a šel na vysokou školu. Kit také úspěšně ukončil gymnázium (sice až o pět let později, ale to nic nemění na tom, že byli všichni šťastní a měli radost ze života).

VLASTNÍ NÁZOR:

Moje pocity z této knihy jsou skoro nepopsatelné. Ze začátku se mi moc nezdála. Přišla mi zvláštně napsaná. Ale po pár stránkách jsem zjistila, že se velice mýlím. Začetla jsem se do ní tak moc, že jsem ani nechtěla někam jít nebo jezdit. Nedokázala jsem odtrhnout oči. Je to dojemné, strhující, jednoduše dokonalé! Já osobně LGBT komunitu neodsuzuji. Myslím, že bychom neměli odsuzovat lidi s jinou sexuální orientací, než jsme my. Láska je láska. Až se ke mně dostane další dílo od Thea Addaira, určitě si ho s radostí rovněž přečtu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Remenárová, 05.08.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Theo Addair - Muffin a čaj (Muffin a čaj)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)