ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­

Psychologické a jiné výběrové testy

aneb Jak se připravit a úspěšně zvládnout různé typy testů

I když budete mít vynikající životopis a skvěle zvládnete přijímací pohovor, neprojdete-li u psychologických a jiných výběrových testů, rozlučte se s úspěchem. V této příručce plné praktických tipů a rad se dozvíte, jak se dobře připravit a uspět v různých typech výběrových testů, s nimiž se setkáte při přijímacím řízení do zaměstnání, při rozhodování o vašem postupu v rámci firmy a v podobných situacích. Jde o testy verbálního, numerického a symbolického myšlení, testy intelektu, schopností, komunikačních či prezentačních dovedností, osobnostní dotazníky apod. Tyto testy vám pomohou také při rozhodování o změně zaměstnání, ukážou vám, pro jaký typ práce se hodíte. Na vzorových testech si můžete vyzkoušet, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, jaké jsou vaše schopnosti, dovednosti, intelektuální potenciál a váš přístup k práci či řešení problémů. Dozvíte se, co vás v různých testech čeká a jak je nejlépe zvládnout, co firmy ve výsledcích testů hledají a jak je posuzují. Díky této knize nebudete pouze dobří, budete nejlepší!

Tato kniha je rozdělená na dvě hlavní části. První část se jmenuje Psychologické a jiné výběrové testy a obsahuje celkem jedenáct kapitol s těmito názvy:
Čas na testy
Svět testů
Příprava
Velký den
Osobnost
Výběrová a rozvojová centra
Práce, rozzlobený zákazník a šéf
Prohovořte se k úspěchu
Diskriminace, čestnost a nečestnost
Žádáte o práci?
Reakce na testy

Druhá část nese název Praktická cvičení.

Testy často tvoří část výběrového řízení absolventů, kteří chtějí nastoupit na různé pozice do velkých firem. Zaměstnavatelé používají výběrové testy, aby si ověřili informace od uchazeče. Testy můžou mít různou podobu.
Před testy bychom měli být odpočatí a zbavení negativních myšlenek, můžeme se připravit i rozumově. Dále bychom se měli soustředit na sebe, zkontrolovat si instrukce, přijít včas, být elegantně oblečení.
V průběhu testu musíme dodržovat instrukce, využívat vzorové otázky, číst otázky pozorně a využít čas ve svůj prospěch.
Když mluvíme, měli bychom mluvit pomaleji, protože ostatní snadněji vstřebávají informace.

Na konci publikace nalezneme různé vzorové testy:
Test verbálního myšlení
Logické úvahy
Testy numerického myšlení
Testy Saville a Holdsworth

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím, že tato kniha je užitečná pro každého, kdo se připravuje na přijímací pohovor.

ÚRYVEK Z KNIHY:

Hodnocení mentálních procesů
Někteří z vás si rádi dělají testy z časopisů nebo řeší nejrůznější hádanky a kvízy. I když se nejspíš domníváte, že vám výsledky potvrdí to, jací skutečné jste, tyto testy a problémy nepřináší objektivní hodnocení jako skutečné psychologické testy. V této kapitole se pokusíme nastínit problematiku psychologického testování, aniž se budeme zabýval složitými detaily.
Filozofové, vědci a mystici zkoumají lidské chování, a to jak intelektuální schopnosti, tak schopnosti cítit, reagovat a chovat se určitými způsoby. Zlom ale přinesl až zrod psychologie a její rozvoj na počátku dvacátého století, kdy si lidé začali skutečné klást otázky, jaké aspekty osobnosti se dají měřit, jak se dají vzájemné srovnávat a jak lze tyto znalosti využít při vzděláváni a při výběru lidí s nejvhodnějšími schopnostmi a znalostmi.
Psycholog Donald Spearman byl první, kdo vyslovil myšlenku o vývoji IQ, to bylo v roce 1908. Zjistil, že při testováni tří skupin schopností lidí (schopnost pracovat se slovy, schopnost pracovat s čísly a schopnost prostorového vnímání) se dají vypozorovat jisté souvislosti. Lidé, kteří vynikali v jedné skupině schopností, pravděpodobně byli i přiměřeně dobří ve druhých dvou oblastech. Spearman proto došel k závěru, že existuje něco, co tvoří obecnou inteligenci. Tato myšlenka rozpoutala v psychologii v posledních desetiletích divoké diskuse. Pro nás je důležité, že tyto tři skupiny schopností jsou i dnes při výběrových řízeních nejčastěji testovány.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 24.10.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Susan Hodgsonová - Psychologické a jiné výběrové testy







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)