ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Watersová Sarah (*21.07.1966)

­­­­

Špičkou jazyka

  • literární forma: próza
  • literární druh: epika
  • literární žánr: historický román

Román současné anglické autorky líčí lesbický vztah hlavní hrdinky a boj za ženská práva v posledním desetiletí devatenáctého století v Anglii.
Hlavní hrdinkou je mladičká dívka Nancy z přímořského městečka, jež se během několika kabaretních představení bezhlavě zamiluje do varietní umělkyně Kitty. Zpočátku ani jedna z dívek netuší, zda jsou jejich city opětovány. Ve chvíli, kdy Kitty nabízí Nancy místo garderobiérky po svém boku, se nevinná (nicméně bezhlavě zamilovaná) Nan může zbláznit radostí. Jejich nový společný život v Londýně je plný dobrodružství, jásotu a večírků. Napětí mezi oběma mladými ženami však stále stoupá, stejně jako jejich společná kabaretní kariéra. Společné štěstí je bohužel dočasné. Nan čeká kruté vystřízlivění v konzervativní společnosti i předpokládaný úpadek a ztráta milované bytosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu Tipping the Velvet přeložila Barbora Punge Puchalská. Počet stran: 510. ISBN: 978-80-257-0241-3.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Sarah Watersová (* 21. července 1966) je britská spisovatelka, autorka románů s lesbickou tematikou z období viktoriánské Anglie - například Špičkou jazyka (1998) nebo Zlodějka (2002).

ČASOPROSTOR:

80. léta 19. století (viktoriánské období), Anglie

TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA:

  • zobrazení soužití ženy, která se zamiluje do hvězdy londýnského kabaretu Kitty Butlerové, jež se na svá vystoupení převléká za muže a zpívá mužské písně
  • příběh je především o hořkosti lásky - jak bolí se zamilovat, když láska není opětována

MOTIVY:

Láska, strach, homosexualita, žárlivost, touha, erotika, historie, prostituce, vyšší šlechta, gender, zklamání, politika, divadlo

DĚJOVÁ LINIE:

Příběh o mladinké Nancy Astleyové, dceři venkovského obchodníčka s ústřicemi, která se zamiluje do hvězdy londýnského kabaretu Kitty Butlerové, jež se na svá vystoupení převléká za muže a zpívá mužské písně.

Nancy nevynechá jediné její představení, až si jí Kitty všimne a Nan se stane její garderobiérkou. Takhle vzniknou počátky jejich společného milostného života i společné kabaretní kariéry. Jenže jejich osudy propletené s mnoha sociálními prostředími, dobovými hnutími a dalšími postavami představují jízdu na horské dráze.

Kitty Nancy podvede s kabaretním obchodníkem, kterého si později bere. Nancy je vydaná napospas celému světu, a tak se ocitá v naprosté beznadějnosti, kdy přežívá na ulici a musí si vydělávat prostitucí.

Hrdinka poté objevuje svou sexualitu a hledá partnerku. Avšak Kitty Butlerová se objeví znovu v jejím životě. Kitty si uvědomí, jakou udělala chybu a Nancy chce zpět. Ta už ale o ni nemá zájem, protože již má milující přítelkyni s dítětem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tahle kniha patří mezi mé nejoblíbenější, jelikož se mi líbí osobitý styl paní Watersové. Každá její kniha je spjata s lesbickou tematikou ve viktoriánské době. Kniha je poměrně lehká na čtivo. Do role Nancy jsem se snadno vcítila, v mnoha momentech jsem se v ní našla a jsme si podobné. Zfilmovaná verze z roku 2002 (režie Geoffrey Sax) patří mezi můj nejoblíbenější lesbický film a viděla jsem ho nejméně 5x, i když má 3 hodiny. Téma v té době bylo nevšední a kolem knihy vzniklo plno kritiky. Doporučuji ji všem, které baví historické romány a nemají nic proti homosexualitě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marie Svačinová, 05.06.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sarah Watersová - Špičkou jazykaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­