ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Budu spisovatelkou!

  • podtitul: Hrady, zámky a jiné katastrofy
  • pro starší děti

Humorný příběh 12leté Cordelie, jež se rozhodla stát slavnou spisovatelkou, avšak zatím musí řešit problémy nejen s výstředními rodiči, ale především v nové škole.
Cordelii čeká nástup na novou školu Falmer North, ze kterého má opravdu velké obavy. Zatímco její mamince Candice (roztržité galeristce) se zdá zajímavé lišit se od ostatních lidí, Cordelie se odlišovat vůbec nechce. Má obavy, aby se hned neocitla v děsivé kategorii "Podivín". Jediné, co ji na nové škole láká, je literární soutěž. Jejím snem je stát se slavnou autorkou. Rozhodne se proto napsat romantický román Paní prstenů. Shodou okolností je Cordeliina teta oblíbenou autorkou knih pro děti a na své webové stránce publikuje rady začínajícím spisovatelům. Aby toho nebylo málo, Cordeliin nejlepší kamarád Callum má problém, s nímž si ani on, ani Cordelie nevědí rady: jeho otec si zřejmě našel milenku.
Líčení každodenního života Cordelie je prokládáno radami pro začínající spisovatele a úryvky z románu Paní prstenů - takže vlastně dvě knihy v jednom!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu Girl Writer: Castles and Catastrophes přeložila Dana Stuchlá. Ilustroval Lubomír Šedivý. Počet stran: 125. ISBN: 978-80-00-02078-5.

OBSAH:

Tato kniha je určená spíše mladším generacím a není až tak bezprostředním návodem, jak napsat knihu, ale je toho dobrým pokusem.
Sledujeme zde dva příběhy, hlavní a vedlejší.

V hlavní dějové lince se setkáváme s dvanáctiletou dívkou Cordelií, která nastupuje do sedmé třídy na školu nechvalné pověsti - Falmer North. V kontaktu však zůstává se svým celoživotním nejlepším kamarádem na světě, Callumem, jenž jde na klučičí oratoř.

V nové škole přicházejí nové situace, ale ani doma jich není málo. Cordelie je z rodiny, kde se mámě říká křestním jménem Candice a otci rovněž tak - takže žádné tati, ale Howarde.

Cordelie už od malička touží být slavnou spisovatelkou. Nyní píše romantický román ze starých dob, který představuje onu druhou dějovou linii. Vždy na konci kapitoly se nachází úryvek z této její knihy. Je jasné, že se jedná o jednu z prvotin.
Cordelie má slavnou tetu, která je spisovatelkou - Laura Huntová. S tetičkou si dopisuje nebo mailuje a v této knížce Budu spisovatelkou! jsou uvedeny rady Laury Huntové začínajícím spisovatelům a spisovatelkám, které jsou jakýmsi sofistikovaným vpádem v jinak docela nespisovném stylu vyprávění autorky Ros Asquithové.
Skrze tuto příbuznou se také seznámí s Violou, prchlivou dívkou z její třídy.

Jednou se přižene Callum s tím, že jeho otec má přítelkyni - zřejmě milenku. Oba přátelé osnují plány na překažení jejich setkání v Cordeliině domě. Nakonec z toho vyjde pěkný trapas, když omladina ztropí poprask v domě ve stylu "Sám doma" a ono jde zatím o oslavu výročí Callumových rodičů; proto ty tajnosti jeho otce a podivná setkání s tajemnou Barbarou.
A do toho ještě ta literární soutěž vyhlášená v hodině angličtiny, kterou je Cordelie odhodlaná vyhrát. Avšak v kategorii romantických děl se neumístí ani na jednom místě, zato Viola rovnou na prvním. Sny se rozplynuly...

Jak to ale bylo ve skutečnosti s jejím rukopisem, se kterým se chtěla předvést v této kategorii? Cordlie nakonec vyhrává v kategorii humorných příběhů! Sny rozplynuty najednou nejsou a křivda vůči Viole zažehnána. A tak zůstávají plány do budoucna plné hradů, zámků a jiných katastrof...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 30.01.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ros Asquithová - Budu spisovatelkou!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)