ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Graves Robert von Ranke (*24.07.1895 - †07.12.1985)

­­­­

Claudius Bůh a jeho žena Messalina

Na začátku druhého dílu Gravesova fiktivního Claudiova životopisu vypráví Claudius příběh svého přítele Heroda Agripy.
Herode Agripa byl pravnuk jednoho slavného židovského krále. Byl dán na vychování do Říma a protože byl už od malička rošťák, nemohl chodit do chlapecké školy. Studoval tedy s Claudiem u starého Athénodora. Později se vrátil na východ, kde šel z jednoho dluhu a problému do druhého. Když se stal Claudius císařem, učinil ho také slavným židovským králem, jakým byl jeho praděd.
Dále Claudius vypráví, jak ho pretoriáni po Caligulově smrti prohlásili císařem a odnesli do svého tábora, kde zůstal tak dlouho, než pretoriánskou volbu potvrdil i senát.
Hned potom, co se ujal vlády, dal popravit dva Caligulovi vrahy (třetí spáchal sebevraždu a ostatní byli zahrnuti do všeobecné amnestie) a zrušil většinu Caligulových ediktů.
Kvůli velkému vyčerpání ze svých povinností se Claudiovy neduhy stále zhoršovaly. Byl tedy nucen najmout lékaře - jmenoval se Xanofón - a vyléčil ho téměř úplně (všechno co se dalo).
V té době měl už tři děti: dceru Antonii (matka Aelie), která si vzala Pompeia, syna Drusa a dceru Octavii (matka Messalina).
Claudiovi se také podařilo dobýt ostrova Británie. Na Nový rok (tehdy 1. března) mu senát odhlasoval velký triumf a udělili mu 5 dalších poct. Za dobrou strategii, kterou se prokázal ve všech velkých bitvách, obdržel věnec zlatých dubových lístků. Za statečnost na moři směl nosit námořní věnec. Dále mu byl udělen dědičný titul Britannicus, na jeho počest byly vystavěny dva vítězné oblouky (v Římě a v jeho vojenské základně v Bolonii) a den jeho triumfu byl vyhlášen jako trvalý výroční svátek.
I nadále se staral o blahobyt svých spoluobčanů. Opravoval staré a dal stavět nové silnice, v roce 48 provedl sčítání občanů (5984072) a zjednodušil latinskou abecedu třemi novými znaky (tím splnil všechny tři výtky své matky).
V soukromém životě se mu ale příliš nevedlo. Po dlouhé době intrik a lží mu jeho věrná přítelkyně Calpurnie odhalila pravou povahu jím tolik milované Messaliny. Seznam mužů, se kterými mu byla nevěrná, čítal 156 jmen. Byl tím velmi zdrcen a nepřímo dal Messalinu zavraždit.
Po její smrti ze sebe udělal starého krále Kládu. Vzal si svou neteř Agripinu (dceru Germanika), která jeho prostřednictvím vládla, jako tehdy Livia prostřednictvím Augusta a později Tibéria. Adoptoval dokonce i jejího syna Nera, kterého ze srdce nenáviděl.
Stará sibylská věštba, kterou pro její zlověstnost Augustus nezařadil do oficiálních římských sbírek, pravila o Claudiovi:

Vlasatec pátý jenž zotročí stát,
zotročí stát proti své vůli,
hlupák to bude, jímž pohrdají všichni.
Bude mít vlasů bohatou kštici.
Římu dá vodu a na zimu chleba,
zemře pak rukou své ženy neženy,
ve prospěch svého syna nesyna...

A měla ve všem pravdu. Vodou bylo myšleno vystavění dvou akvaduktů, které se jmenovaly Nový Anio a Agua Claudua. Claudius také vystavěl dokonalý přístav v Ostrii, tím byl myšlen ten chléb na zimu. Claudius se podílel i na odvodnění Fucinského jezera. To všechno se ale událo ještě v době jeho aktivní vlády.
Po Claudiově smrti byl jeho adoptivní syn Nero prohlášen císařem a bylo všeobecně známo, že Claudiovi podala Agripina jed. Claudius byl prohlášen za boha tak, jak to předpověděl jeho přítel Herode Agripa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Želvička, 19.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Claudius Bůh a jeho žena Messalina
-Já, Claudius, Já, Claudius (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert von Ranke Graves - Claudius Bůh a jeho žena MessalinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)