ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ludlum Robert (*25.05.1927 - †12.03.2001)

­­­­

Agent bez minulosti (Bourneova totožnost)

Jedná se o reedici Ludlumovy nejslavnější knihy Bourneova totožnost. Pod novým názvem kniha vychází v návaznosti na americký film Agent bez minulosti, který uvedl do českých kin Bontonfilm v listopadu 2002 (režie Doug Liman). Žádný jiný politický thriller nepřiměl Hollywood k tomu, aby podle něj natočil hned dva velkorozpočtové filmy!
Jason Bourne má paměť úplně prázdnou. Jistě ví jedině to, že jeho kulkami proděravělé tělo bylo vyplaveno ze Středozemního moře a že je z neznámých důvodů objektem zájmu profesionálních zabijáků. Tváří v tvář smrti se vydává na zoufalý běh o život. Pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti a možná i bez budoucnosti.

OBSAH:

PŘEDMLUVA

Série článku o atentátníku Carlosovi - Iljiči Ramirezi Sanchezovi. Popis některých jeho vražd i policejních zátahů.

KNIHA PRVNÍ

1. kapitola
Z lodi spadne muž, po kterém někdo druhý střílí. Ve vodě se chytí nějakých prken a nechá se jimi vysíleně odnášet. Jiná loď tohoto zraněného muže spatří a dopraví ho k anglickému lékaři do Port Noir.
Dr. Geoffrey Washburn, který ztratil lékařskou praxi kvůli tomu, že dvakrát v opilosti operoval a pacienta zabil, najde v onom muži novou naději. Vyndá mu z těla několik kulek - včetně jedné z hlavy - a opatruje ho, jak se začíná zotavovat.
Muž však má amnézii a nic si nepamatuje. Pomocí různých vodítek se snaží spolu s doktorem odhadnout, kým byl, než ho někdo postřelil. Ví, že mluví anglicky, francouzsky a nějakým asijským dialektem. Musel podstoupit nějaké plastické operace, takže má téměř nezapamatovatelné rysy. Je v dobré fyzické kondici a v boku měl zabudovaný negativ s adresou banky v Curychu a kódem účtu.

2. kapitola
Vymyslí muži nenápadné jméno Jean-Pierre a Washburn mu najde místo na rybářské lodi, aby vyzkoušel, jestli je schopen fungovat i navenek. Jeden z rybářů se ale Jeana pokusí napadnout a tomu se vybavují způsoby obrany, takže ho zneškodní (poměrně drsným způsobem) a pak i jeho tři kumpány.
Kvůli tomu ale musí opustit ostrov, protože doktor ho nemůže dál chránit. Dá mu peníze, které má, a svůj pas. Pak se s ním rozloučí a pošle ho na lodi pryč.

3. kapitola
Jeane se domluví s kapitánem lodi, že mu pomůže v Marseille nalézt člověka, který umí falšovat pasy. Teď si ale na to musí opatřit peníze. Obchází proto obchody v očividně bohaté čtvrti, až zaslechne útržek rozhovoru, ze kterého se dozví o jistém markýzi de Chamford, jež si ve městě má (za manželčinými zády) užívat s prostitutkou. Jeane k nim vpadne, když jsou v nejlepším, vezme markýzovi šaty, peněženku, klíče od auta i hodinky.
Během následujících dvou hodin prodá ukradeného jaguára i hodinky a v drahém obchodě si pořídí nový oblek. Celou tu dobu si ale dělá starosti, jak je možné, že si umí tak dobře poradit.
Později se sejde s kapitánem a nějakým dalším mužem. Tři a půl tisíce franků mu zajistí, že druhý den bude mít umělecký falešný pas. Když vychází z kavárny, narazí na muže, který ho očividně pozná, ale uteče dřív, než z něj dokáže vymáčknout, co o něm ví.

4. kapitola
Jeane přiletí do Curychu, během letu se mu vybavují vzpomínky na jakýsi náročný seskok padákem, ale nic dalšího si nevybaví. Ve městě automaticky zamíří do hotelu Carillon du Lac. Očividně už tam byl, protože ho pozná recepční, který je ochoten za něj vyplnit i registrační kartičku: Mr. J.Bourne. New York, N.Y., USA. Bourne se tedy snaží zjistit ještě něco víc a dozvídá se, že byl zřejmě v kontaktu s firmou jménem Treadstone, sedmdesátá první. Když však přes spojovatelku takovou firmu hledá, dozví se, že žádná neexistuje.
Další den se Bourne vypraví do banky, tam použije jako "podpis" kód svého účtu. Poté ho zavřou do místnosti a přijde za ním ředitel Apfel, který mu vysvětlí, že se musí pro jistotu podepsat ještě pětkrát, aby mohli ověřit, jestli není podvodník.
Všechno je v pořádku, a proto přinesou výpisy z účtu. Bourne zjistí, že na něm má asi 5 milionů amerických dolarů. Jako vlastník je uveden Jason Charles Bourne. Jason tedy odešle ze svého účtu 1,5 milionů švýcarských franků doktoru Washburnovi a další peníze přesune do Paříže, naposledy si vybere asi sto tisíc, aby měl u sebe hotové peníze. U účtu však byla doložka (une fiche), která na Jasona přivolala zabijáky.

5. kapitola
Jason zneškodní dva muže a z druhého vymlátí, kdo se ještě v bance pohybuje a je mu nebezpečný. Podaří se mu dostat ven z banky a rozhodne se, aniž by to mělo nějak zdůvodněné, že se musí dostat do Paříže. V hotelu se sbalí a chce odejít, ale ústup mu opět blokují jeho pronásledovatelé - našli ho zjevně podle toho, jak popsal Apfelovi svůj pokoj. Jason si vezme jako rukojmí jistou doktorku, která se v hotelu účastní nějaké konference, a přinutí ji, aby ho dovedla do sálu, kde zrovna probíhá přednáška. Přednášející používá dataprojektor, takže v sále je poměrně tma. Zabijáci jsou jim v patách. Jason s doktorkou se proplíží nouzovým východem a Bourne zablokuje dveře, takže mají chvíli náskok.
Před hotelem je však ostřelovač a jak mu Jason uhýbá, povolí mu rány, které zašíval doktor Washburn. Nemůže se hýbat, ale přinutí pomocí revolveru doktorku Marii St. Jacquesovou, aby řídila a dostala je pryč.

6. kapitola
Marie řídí a prosí Jasona, aby ji nechal jít. Ten ji však potřebuje. Vrací se k hotelu, ze kterého utekli a chvíli se baví se zřízencem. Jason mu popíše štít restaurace, jíž si vybavuje, a zaměstnanec mu řekne, jak se k ní dostane. Poté co odejde, přinutí Jason Marii, aby ukradla auto, které tam nechal.
Přijedou až k restauraci (Tři chaty), Jason nechá Marii, aby se pokusila utéct, ale znovu ji chytí. Marie je z něj vyděšená, protože si myslí, že by ji bez milosti zabil. Společně vejdou do restaurace a sednou si do boxu. Jasona pozná nějaký tlustý muž, přijde k nim a prosí ho, aby odešel. Jason z něho vytáhne adresu nějakého Černaka, se kterým měl asi v minulosti něco do činění. Muž rovněž nadhodí, že peníze Jason dostal za vraždu, jež se odehrála před šesti měsíci.

7. kapitola
Bourne s Marií jedou za oním Černakem, Marie zahraje scénku, že pro něj má vzkaz, a on otevře - je to starý muž na vozíčku. Jason se dostane i s Marií dovnitř. Černak se pokusí Jasona zastřelit a pokřikuje, že mu Carlos zaplatí za jeho mrtvé tělo. Jason ale míří lépe a navzdory svým zraněním Černaka zabije. Marie, která neviděla, že starý muž zaútočil jako první, dostane hysterický záchvat. Dovleče se s ní do auta, tam ale napůl omdlí a Marie uteče. Doběhne až k mužům, kteří jí řeknou, že patří k policii, a ona jim prozradí, kde Jasona najdou.
Jason najde nějaký zašitý penzion na Steppdeckstrasse, kde si ošetří zraněné rameno. Marie mluví s šéfem policie a ten jí řekne, že Bourne je brutální vrah, po kterém pátrají už léta. Žena si vzpomene, že naposledy po ní Jason chtěl, aby ho odvezla na Steppdeckstrasse.

8. kapitola
Bourna probudí hluk, rychle se zmobilizuje a muže, který mu vpadne do pokoje, omráčí. Zjistí, že má doklady na různé totožnosti - je to tedy profesionál. Jason ho přiváže k posteli a vydá se dolů. Na schodišti na něj číhá někdo další, toho taky zneškodní a získá jeho klíče od auta.
Dole si sedne do auta, které mu muž popsal, ale žádný z klíčů nepasuje do zapalování. Za chvíli na něj někdo namíří pistoli a přikáže mu, aby vylezl ven. Marie ho identifikuje a velitel následně vydá rozkaz, aby ji jeden z jeho mužů odvedl a zabil. Tím dokáže, že rozhodně není od policie.
Jasona odvážejí, ale podaří se mu dostat k ukryté pistoli a své věznitele zastřelí. Následně se vydá k řece, kam měli odvézt Marii.

9. kapitola
Marie ještě žije, ale jenom díky tomu, že se ji muž, který ji má zabít, pokusí znásilnit. Jason do toho vpadne a střílejí po sobě. Muž uteče. Marie je ohromená a nemůže uvěřit tomu, že se pro ni Jason vrátil. Bourne omdlévá kvůli svým zraněním. Marie ho dopraví do bezpečí a zavolá k němu doktora, jenž ho ošetří.
Jakmile se Jason probere, Marie se snaží dozvědět, kým doopravdy je. Přizná se jí, že má amnézii a neví toho víc než ona. Marie ho vyslechne a nakonec se rozhodne, že s ním nějakou dobu zůstane.

KNIHA DRUHÁ

10. kapitola
Jason se sžívá s Marií. Ona mu vykládá o svém životě, jak vyrůstala na farmě, vystudovala ekonomii a začala pracovat pro kanadskou vládu.
Když narazí na střípky, které si Jason pamatuje, snaží se je společně složit dohromady, ale zatím je jich moc málo na to, aby tvořily nějaký obraz. Asi po týdnu překročí hranice přátelského vztahu a poprvé se milují. Pak se rozhodnou, že společně odjedou do Paříže.
V jednom rozhovoru Jason zmíní Carlose a Marie mu vysvětlí, že to je nejhledanější nájemný vrah, o němž se říká, že má hlavní sídlo v Paříži.
Starý muž jde do kostela a ve zpovědnici pronese smluvené heslo, na které mu odpoví Carlos. Muž mu podá zprávu o tom, že někteří jeho zabijáci jsou mrví a Kain zmizel. Carlos mu zadá, aby dostal do Paříže muže, který Kaina viděl.

11. kapitola
Marie odlétá do Paříže dřív a mají se s Jasonem setkat v jedné kavárně. Ten mezitím prohlíží v knihovně noviny až půl roku staré, aby zjistil, jaký významný člověk byl zabit. Přímo ho udeří do očí jméno velvyslanec Leland. Na krátkou chvíli je Jason přesvědčen, že ho sám zabil, a proto se musí ztratit a nikdy už se s Marií nesejít. Pak si ale všimne data, kdy se to stalo - 26. srpna! A on už tou dobou dva dny ležel u Washburna.
Setká se s Marií a potvrdí jí, že on Lelanda nemohl zabít. Marie mu prozradí, že nejspíš ve chvíli, kdy byl přesvědčen, že už za ní nepřijde, to cítila a hrozně se bála.
Jason se nechá odbarvit a s pomocí Marie jedná s bankou, do níž si převedl peníze. Jason do ní zavolá a s viceprezidentem d'Amacourtem si domluví schůzku. Marie mezitím v bance zjistí, jak onen muž vypadá. Rovněž zjistí, že u Jasonova účtu byly nějaké instrukce, které viceprezident ověřoval mimo banku.
Jason mezitím zpozoruje, že v Paříži je muž, jenž ho viděl v Curychu. Ještě jednou zavolá d'Amacourtovi a schůzku zruší. Rovněž ho svede na falešnou stopu a řekne mu, že odjíždí do Londýna.

12. kapitola
Jason sleduje d'Amacourta, osloví ho a zavede do kavárny, kde si s ním chce promluvit. Za úplatek mu prozradí, že u jeho účtu je tajná doložka - pokaždé, když se s účtem něco děje, má se zavolat na tajné číslo, které Jasonovi napíše. Zároveň mu ale řekne, že číslo bylo změněno. Původní vedlo do New Yorku a bylo nahrazeno pařížským. Jason chce ještě vědět, jak tedy z banky dostane své peníze a i v tom mu viceprezident poradí.
Marie zavolala do Kanady svému bývalému příteli Petrovi, který je na ministerstvu, a poprosí ho, aby jí zjistil něco o Treadstonu. Když mu ale po nějaké době volá zpátky, sekretářka jí v šoku sdělí, že Petra někdo zastřelil.
Starý muž se setká znovu ve zpovědnici s Carlosem. Ten mu řekne, aby hlídali Petra, že se s ním Marie určitě spojí.

13. kapitola
Marie je otřesená, ale jde s Jasonem do knihkupectví a koupí všechno, co mají pod heslem Carlos. Jason zjistí, že zná věci z jeho života, aniž by si je musel připomínat, ale neví, co s ním měl společného on. Marie má strach a přemlouvá ho, aby spolu utekli a už dál po ničem nepátrali. Jason to odmítne, Marie ho chápe a zůstává s ním.
Jason a Marie domluví s doporučeným právníkem přeměnu peněz z účtu na obligace, které si mají vyzvednout v kufru na Port Neufu. Jason sleduje auto, které kufr převáží, ale zjistí, že by ho nalákali do pasti. Přepadne obrněný vůz dřív, zlikviduje v něm schovaného zabijáka a i s obligacemi uprchne.

14. kapitola
Číslo, jež Jason dostal od viceprezidenta, vede do módního domu Les Classiques, proto se tam Jason vypraví. V obchodě na sebe upoutá pozornost ženy, u níž předpokládal, že odpovídala na jeho une fiche. Předstírá, že je bohatý Američan a chce utratit spoustu peněz. Žena se představí jako Jacqueline Lavierová - výkonná společnice Les Classiques.
Zavede ho k sobě do kanceláře a odejde hledat návrháře firmy - Reného Bergerona. Jason u ní na stole najde další dvě čísla, která si zapamatuje. Když Jacqueline opět přijde, koupí od ní troje drahé ženské šaty a zároveň ji přesvědčí, aby s ním šla na večeři.
Marie opět volá do Ottawy, aby zjistila, proč se o Petrově smrti nikde nepíše. Nic se nedozví a ještě dostane striktní příkaz, aby se vrátila do Kanady, což odmítne.
Nějaký muž v obchodě zahlédne Jasona, jak odchází s Jacqueline. Rychle zalarmuje Reného, protože v Jasonovi poznal Kaina.

15. kapitola
Plukovník Jack Manning oznámí na schůzce, že v Curychu se objevil Kain. Na schůzi je dále Alfred Gillette (expert na ověřování osobních dat), Peter Knowlton (zástupce ředitele CIA), David Abbot (dlouho pracoval pro CIA, má přezdívku Mnich) a Walters (poslanec USA). Knowlton tvrdí, že Kain nemohl být v Curychu, protože jeho zdroje hlásily, že je v Bruselu. Následuje dlouhá debata, kterou zakončí Walter slovy: "Kdo to je? Ksakru, kdo je vlastně Kain?"

16. kapitola
Abbot vysvětluje, že Kain je profesionální atentátník - mistr přestrojení - ani dva lidé se neshodli na jeho popisu. Dále ví, že vyšel z operace Medusa (akce, kdy armáda najímala a trénovala "žoldáky" pro válku ve Vietnamu). Po válce si v Asii vybudoval kariéru jako nájemný vrah a po čase se přesunul do Evropy, aby sesadil Carlose.
René Bergeron nemůže Jacqueline najít. Spojovatel mu líčí, že s Kainem pracoval ve Vietnamu a že to byl nejtvrdší chlap, jakého poznal.

17. kapitola
Jason přesvědčí Jacqueline, že zastupuje někoho, koho "Bourne" okradl. Jacqueline prozradí, že pracuje pro Carlose. Jason se zeptá, co Bourne znamená pro Carlose a dozví se, že Bourne je Kain. Carlos je odhodlaný sledovat ho třeba na konec světa. Jacqueline popisuje Kaina a Jason nabývá čím dál tím větší jistoty, že byl profesionálním zabijákem. Dozví se víc, než snad chtěl kdy vědět a s Jacqueline odchází. Ona si odskočí na toaletu a uteče. Ještě si objedná Jasonovu fotku, která má být rozeslána po všech jejích kontaktech. Jason odjíždí za Marií. Chce se s ní naposledy milovat a pak se vytratit z jejího života.

18. kapitola
Bourne tvrdí Marii, že Les Classiques byla ztráta času. Chce s ní jít vyzvednout kufr s obligacemi, jenž uložila v jednom hotelu. Zatímco je Marie v koupelně, napíše jí dva řádky na rozloučenou. Obálku nechá na nočním stolku.
Vyzvednou kufr a chtějí jít na večeři. Jenže po cestě si Marie koupí noviny, ve kterých je její fotka a článek o tom, že v Curychu ukradla několik milionů. Jason ví, že ji teď nemůže opustit, a proto ji zavede zpět do jejich pronajatého pokoje. Marie objeví jeho dopis a panikaří, Jason ji uklidňuje. Po čase si oba přečtou onen článek. Jsou v něm zvláštní lži a Marie je přesvědčená, že Jasonovi se někdo tímto způsobem pokouší něco sdělit.

19. kapitola
Major Gordon Webb míří do sídla Treadstonu, tam ho přivítá drobná starší žena a uvede ho dál. Setká se s Davidem Abbotem a Elliotem Stevensem (pobočník prezidenta USA). Mluví o tom, že Carlos našel fiche a změnil ho. Rovněž taky uvedl Marii v novinách jako Jasonovu spolupachatelku a oni ten článek o něco pozměnili. Pak Abbot vysvětluje, že žádný Kain neexistuje. Jason Bourne je zpravodajský důstojník - návnada na Carlose. Kaina vytvořili uměle a informátorům dodávali takové zprávy, aby se zdálo, že vraždí všude. Jason žil tři roky v "podzemí" a snažil se na sebe nalákat Carlose. Teď ale od něj nemají žádné zprávy a nedá se kontaktovat, takže se obávají, že je zradil.

20. kapitola
Alfred Gillette se nechal podplatit Carlosem a dodá mu nějaké materiály ohledně Kaina. Podle nich Carlos najde sídlo Treadstonu. Gillette čeká s jedním z Carlosových mužů Abbota, aby od něj získal nějaké informace.
Abbot vyjde a Gillette ho s pomocí dalšího muže dostane do své limuzíny. Mluví spolu, ale sotva Abbot zmíní, že si nejsou jisti tím, kým teď Bourne je, ví už Carlosovi muži dost. Zastřelí Abbota i Gilletta. Pak zavraždí i ostatní, kdo byli v sídle Treadstonu. Mrtvoly nainstalují tak, aby to vypadalo, že zemřeli v největší pohodě, a na místě zanechají Jasonovy otisky.

21. kapitola
Jason a Marie odjíždí z hotelu do venkovského hostince. Tam se ubytují a Marie chce zavolat na kanadské velvyslanectví, protože věří, že právě k tomu ji měla ona zpráva v novinách donutit. Jason souhlasí, ale jen s tím, že si pronajmou ještě jeden pokoj, na který uvidí ze svého, a nastraží tam své šaty. Marie volá, ale místo slibované pomoci dorazí zabijáci. V udaném pokoji prostřílí šaty, jakmile ale zjistí, že šlo o léčku, rychle zmizí. Jason znovu na Mariinu prosbu volá do Kanady. Tam zjistí, že muž, jenž jim přislíbil pomoc, byl zavražděn.

22. kapitola
Ve Washingtonu se sejde senátor z Colorada, brigádní generál Crawford, námořní důstojník a bývalý tajný agent z Medusy - Alexandr Conklin. Řeší, že Bourne vyvraždil lidi z Treadstonu. Dozvídáme se, že Jasonovu ženu a dvě děti zasáhlo zbloudilé válečné letadlo.
Conklin rozhoduje, že kdokoliv Jasona objeví, musí ho zabít. Má ho za opravdového Kaina (biblického), protože Gordon Webb byl jeho bratr.

KNIHA TŘETÍ

23. kapitola
Jason si půjčí v hostinci auto. Vzpomíná, jak Marii prozradil, kým je - Kainem. Marie však trvá na tom, že i kdyby jím kdysi byl, už to tak není. Vydají se zpět do Paříže a ubytují se. Po čase volají na ona čísla, která si Jason zapamatoval v Les Classiques. První nefunguje a druhé patří rezidenci generála Villierse - který je podle Marie jeden z nejmocnějších a nejváženějších mužů Francie.

24. kapitola
Marie odmítá myšlenku, že by Villiers spolupracoval s Carlosem. Jason si není jistý, a proto ho sleduje do restaurace, kde má schůzku s dalšími bývalými vojáky. Jason je odhodlán generála zajmout a přinutit ho mluvit.

25. kapitola
Jason jede svým autem před generálem a trikem mu zablokuje cestu. Pak s ním sedne do jednoho auta a obviní ho, že je Carlosův lokaj. Generál se rozzuří a mlátí Jasona. Ten ho znehybní a zeptá se, jestli tedy svou spolupráci s atentátníkem popírá. Villiers mu přizná, že Carlos zabil jeho syna. Jason mu pak prozradí, že někdo z jeho domu musí být s Carlosem ve spojení. Villiers ho pozve k sobě domů s tím, že chce celou záležitost předložit své ženě.
Když ale dojedou před generálovu rezidenci, Jason spatří muže z Les Classiques, jak mluví s mladou ženou. Ukáže se, že je to generálova manželka, Jason sdělí Villiersovi, že to musí být ona, kdo je Carlosovou spojkou.
Ke Carlosovi se dostane popis auta, které si Jason půjčil. Okamžitě ho nechává hledat po celé Paříži. Rovněž oznámí, že 25. března chce Kaina popravit - na výročí smrti pravého Jasona Bourna.

26. kapitola
Villiers je pokořen a raněn. Své ženě věřil a najednou se ukázalo, že slouží jeho největšímu nepříteli. Je odhodlán ji zabít, Jason ho však žádá, aby ji ještě nechal žít a pomohl mu tak dopadnout přímo Carlose. Hodlá následující den šířit paniku mezi jeho lidmi. Generál má zůstat doma a bránit tak své ženě, aby volně odpovídala na telefony.

27. kapitola
Bourne odchytává zaměstnance Les Classiques a vykládá jim o Carlosovi. Informace ale mění, takže všichni jsou čím dál tím zmatenější a dožadují se, aby jim Lavierová všechno vysvětlila.
Marie mluví s Villiersem. Ten ohlásí, že Jasonova taktika funguje - telefon u nich zvoní v jednom kuse. Generál je na zhroucení, ale Marie ho povzbudí a dá mu sílu pokračovat.

28. kapitola
Žebrák přinese Carlosovi zprávu o tom, co Jason provádí. Carlos nařizuje všechny kontakty z Les Classiques (až na Bergerona, který má odjet) navždy zrušit. Další informací je, že našli Jasonovo auto a nechali ho hlídat.
Jason mluví s Villiersem a dozvídá se, že za jeho ženou přišla vyděšená Lavierová. Bourne se okamžitě vydává za generálem.

29. kapitola
U Villierse Jason zjistí, že jeho žena i s Lavierovou už odjela - prý do kostela Nejsvětější svátosti. Jason tam dorazí taxíkem a vidí, jak Lavierová a Villiersova žena vchází dovnitř. O pár okamžiků později vyjde generálova žena sama ven s kabelkou, kterou předtím měla její společnice.
Jason zahlédne muže v kněžském hávu a najednou ví, že to je Carlos. Chce ho zastřelit, ale zdrží ho žebrák a Carlos mezitím unikne. Lavierovou najde Jason probodnutou ve zpovědnici.

30. kapitola
Jason volá muži, který ho v Les Classiques poznal. Jmenuje se Philippe d'Anjou a mohl by mu některé věci vysvětlit. To by se k němu ale musel dostat dřív, než ho zabije Carlos. Philippe mu napřed nevěří, ale po chvíli se nechá přesvědčit a dá si s ním schůzku před Louvrem.
U Louvru Jason odláká některé zabijáky a zbytek jich zlikviduje. Pak odvede Philippa do bezpečí. Jason nadhodí, že Carlos by mohl být Bergeron, ale Philippe to ze svých zkušeností popírá. Jasonovi řekne, že Villiersova žena je Carlosovou sestřenicí i dlouhodobou milenkou. Od něj se také dozví, že Kain byla jen jeho vymyšlená role a že pracoval pro Treadstone, jehož přesnou adresu mu sdělí vzápětí. Jako poslední věc uslyší, že má být Carlosem popraven - ve stejný den jako on kdysi popravil ve Vietnamu jistého Jasona Bourna.

31. kapitola
Jason jde za Marií a podělí se s ní o tu radostnou zprávu, že Kainem není a nebyl. Přesto však chce být opatrný, protože Američané si myslí, že je zradil. Jason kontaktuje Washington, Conklin mu vzkáže, že se s ním sejde v Paříži na jednom hřbitově. Přesto je však odhodlán Jasona zabít.

32. kapitola
Jasonovi je způsob komunikace Washingtonu podezřelý, proto chce na schůzku dorazit dřív. Jde si pro auto, tam se mu omylem prozradí mechanik, který ho hlídá. Díky tomu se Jasonovi podaří uniknout i s autem.
Na hřbitově zjistí, že Conklin s sebou přivedl i zabijáka - proto ho potichu omráčí. Pak se Conklinovi ukáže. Snaží se mu vysvětlit, že je po amnézii, ale Conklin mu nevěří a neposlouchá ho. Obviní Jasona, že zmasakroval členy Treadstonu i svého vlastního bratra. Marně se snaží hájit. Conklin se ho pokusí zastřelit, ale Jason mu vyrazí zbraň. Pak uteče. Vrátí se k Marii a všechno jí vypoví. Pak usoudí, že jeho poslední nadějí je zlomit Villiersovu ženu. Když ale zavolá generálovi, dozví se, že to nevydržel a zabil ji.

33. kapitola
Jason Villiersovi nařídí, aby se mrtvoly nedotýkal, protože chce její vraždu vzít na sebe. Odjede za generálem, kde mu vyloží svůj plán. Chce se dostat do New Yorku a Villiers mu může pomoct při přechodu hranic. Dále má generál předat vzkaz, který Jason napíše a dotvrdí v něm, že jeho ženu zabil. Je přesvědčený, že kvůli tomu po něm Carlos půjde ještě víc než dřív.

34. kapitola
Žebrák nese Carlosovi Jasonův vzkaz. Carlos uvěří celé historce a okamžitě vyráží za údajným vrahem své milenky do New Yorku.
Conklinovi dají vědět, že Jason pod cizím pasem přilétá do New Yorku. Ten vůbec nechápe smysl jeho jednání a dospěje k názoru, že Jason trpí schizofrenií, což mu podle jím dodaných údajů potvrdí jeho známý psychiatr. Conklin je odhodlán Jasona zabít.
Marie se sejde s Villiersem a naléhá na něj, aby jí prozradil, kam Jason odjel. Je přesvědčená, že na sebe Jason láká nejenom Carlose, ale i Američany, a téměř nemá šanci vyváznout živý. Villiers je zděšený, že mu umožnil cestu a okamžitě pošle Marii na americkou ambasádu, aby jim všechno vysvětlila. Mariino svědectví zapůsobí jako rozbuška a uvede všechno do pohybu.
Ministr zahraničí volá Crawfordovi a shání Conklina. Crawford odmítá spolupracovat a označuje Bourna za šílence. Dostane ale pořádné kapky i důkazy o tom, že Jason je po amnézii. Prosí tedy ministerstvo, aby mu poslali Marii, protože ta s Jasonem něco zmůže.

35. kapitola
Jason dojede k sídlu Treadstonu a zjistí, že tam pracuje vyklízecí firma. Někdo se ho pokusí zastřelit, ale místo něj to schytá řidič. Snaží se sehnat Conklina, ovšem nikdo mu nevěnuje pozornost.
Marie mluví s Crawfordem a snaží se ho přesvědčit, aby ji nechal Jasona vyvolat. Ten, v rámci její bezpečnosti, odmítá. Zato zajde za Conklinem, jenž číhá s ostřelovačem na Jasona, a vysvětlí mu, jak se věci mají.
Jason se přestrojí a jako dělník vklouzne do sídla Treadstonu. Marie ho vidí jít dovnitř, ale v první chvíli ho nepozná. Bourne vyjde až nahoru a tam ho přepadne Carlos.
Marie a Conklin si z různých indicií poskládají dohromady, že Carlos je v sídlu Treadstonu. Marie si je najednou jistá, že muž, jehož viděla, byl opravdu Jason.
Carlos a Jason spolu bojují. Jason je těžce zraněný, ale jediným jeho cílem zůstává dostat Carlose. Do domu vtrhnou Conklinovi lidé a Carlos zmizí. Poslední co Jason slyší, než omdlí, je Mariin hlas.

EPILOG

Marie mluví s Crawfordem, který jí řekne, že Jasonovo skutečné jméno je David Webb a popíše jí jeho kariéru. Pak podotkne, že by se David (až se zotaví) mohl rozpomenout na Carlosovu totožnost. Poté odejde a nechá Marii s psychiatrem Morrisem Panovem.
Panov Marii přesvědčuje, že se David velmi pravděpodobně uzdraví i po psychické stránce. Marie pozoruje Davida na pláži a vidí, že se náhle prudce rozběhne do místnosti, kde ona stojí. Doběhne a řekne jí, že se jmenuje David...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 01.11.2009

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Ludlum - Agent bez minulosti (Bourneova totožnost)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­