ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lacey Robert (*03.01.1944)

   
­­­­

Slavné příběhy anglických dějin

  • podtitul: Od dob krále Artuše po rozluštění DNA: 7150 př.n.l. - 1953

Významné události, historické osobnosti a důležité reálie anglických a britských dějin zpracované formou krátkých příběhů. Chronologicky uspořádaný výklad pokrývá období od nejstarších dějin ostrova po 50. léta 20. století.
Pestrý kaleidoskop historických událostí vybral autor se zřejmým záměrem osvětlit proces formování národní identity obyvatel Spojeného království, vznik tradičních demokratických institutů, hodnotového systému dnešních Britů a fungování konstituční monarchie.
Text je chronologicky rozčleněn do čtyř celků a u každého z nich je uveden seznam literatury (v angličtině) a zajímavých internetových stránek.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu Great Tales from English History přeložila Ivana Dandová. Počet stran: 847. ISBN: 978-80-7309-551-2.

OBSAH:

Kniha Slavné příběhy anglických dějin je rozdělena na tři části:

  1. Od dob krále Artuše po morové rány (od roku 7150 př.n.l. po rok 1381 našeho letopočtu)
  2. Od Chaucera po slavnou revoluci (1387-1687)
  3. Od bitvy na Boyne po rozluštění DNA (1690-1953)

Celá publikace je doprovozena mapkami, rodokmeny králů (až po Alžbětu II.) a celých dynastií, vysvětlujícími úvody, bohatými bibliografickými údaji a rejstříkem. Najdeme tu i zajímavé internetové odkazy, kde se čtenář, pokud kniha vzbudí jeho zvědavost, může dozvědět další informace.

První díl (v českém vydání část) ukázal, jak byl počátek historie Anglie utvářen a přetvářen vpády Římanů, Anglosasů, Dánů a Normanů - tedy vojenskými invazemi.
Druhá část začíná v dozvucích další z invazí - tentokrát to byl vpád krys s infikovanými blechami na hřbetě.
Třetí část začíná rokem 1690 a popisuje, co se dělo od 13. února 1689, kdy anglický parlament uzavřel důležitou dohodu s Vilémem Oranžským, holandským princem, jenž se o čtyři měsíce dříve násilím zmocnil země.

Slavné příběhy anglických dějin rozhodně nejsou cynické: jsou napsány nezdolným optimistou, který se však dokáže i skepticky posoudit důkazy. Záměrem těchto knih (v české vydání částí) bylo něco více než pouhé převyprávění starých příběhů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velmi dobře napsaná. I když jsem nebyla zastánce historických knih s fakty, můj názor se změnil po jejím přečtení. Je vtipná, jsou v ní možné odkazy na díla, ze kterých autor čerpal. Dalo by se říci, že je napsaná vyloženě pro laiky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tetrisek, 22.04.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Lacey - Slavné příběhy anglických dějinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­