ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kraft Robert K. (*05.06.1941)

­­­­

Princ z neznáma (Nobody)

- díl v sérii: 1
- vydáno též pod názvem: Muž z neznáma

V prvním díle cyklu tajemný hrdina zničí všechny údaje o své osobě a stane se Nobodym - Nikým.
Nobody je mimořádně nadaný, schopný a chytrý muž, který hravě vyluští všechny záhady a stejně hravě vyhrává v nebezpečných situacích, je ušlechtilý, spravedlivý a dobrý.
Příběhy tohoto hrdiny jsou podány poněkud jednodušší literární formou, ale určitě splní požadavek na dobrodružnou četbu.

OBSAH:

Nobody pluje na lodi do Ameriky, chce začít nový život, proto o sobě zničí všechny dokumenty, daruje poslední peníze přistěhovalcům a před New Yorkem skočí do vody a dopluje k malému hotelu na pobřeží. Tam si zajistí, aby mohl vystupovat v největší zábavní budově. S ředitelem největší firmy, která vydává tiskoviny a knihy, se domluví, že budou vydávat týdeník a ten bude velmi žádaný. Při vystoupení sklidil velký úspěch a po městě se o něm začalo vyprávět. Nikdo však nevěděl, kým doopravdy je, až svým společníkům povyprávěl příběh, proč se mu přezdívalo Bílý ďábel. Měl totiž červené oči. Toužil po získávání tajemství tří nejvyšších mnichů. Za jednoho z nich se přestrojil a našel si společníka. Dařilo se jim všechny klamat, ale když už měl být přijat mezi nejvyšší trojici, objevil se pravý mnich, za kterého byl Nobody převlečen. Podvod vyšel najevo a oni museli utéci.

Mezitím Nobody pozoroval město. Když byli jeho společníci velmi znervózněni, zda je náhodou nepodvedl, přinesl námět pro článek do prvního čísla jejich týdeníku. V bance falšují bankovky, byl z toho velký humbuk a od té doby přicházejí dopisy od lidí, kteří chtějí s něčím pomoci. Nobody si chtěl koupit hrad a v jednom dopisu ho čtenářka žádala, aby jí pomohl s duchy, kteří na zámku straší. Zámek od ní odkoupil a duchům přišel na kloub, byly to jen fosforeskující obludy na zdi, jež tam namaloval původní majitel. Nakonec se ale i Nobody chytl do pasti, ve sklepení se za ním zabouchly dveře. Naštěstí měl nějaké nástroje, které mu pomohly se za několik dní dostat ven.

Poté Nobody popisuje své vyřešené případy. Nejprve si ale našel kapitána Větroplacha pro svou novou a rychlou loď. Nobodyho požádal o pomoc zoufalý sběratel, jemuž někdo ukradl vzácný jantar, Nobody brzy přišel na stopu pravému zloději, který použil na sběratele hypnózu, aby si nic nepamatoval. Jantar byl brzy vrácen sběrateli.

V téže době byl zavražděn sběratel pamětihodností, hlavně nábytku. Vina padla na Keigo Kiyotai, muže, jenž chtěl od sběratele získat rodinnou památku - meč. Sběratel ale odmítl. Muž byl zoufalý, proto ukradl z hrobu jiný, ještě cennější, a směnil ho. Po vraždě meč zmizel a našli ho u muže. Tím na něj zcela padla vina. Nobody ale přišel na to, že vrahem byl místní zloděj, který se ukryl do modly, jíž v den vraždy přivezli. Schoval si do ní i meč, jenže když policisté modlu prohledávali, uvěznili zloděje natrvalo a nemohl se odtud dostat. Za několik dní umřel a z Keiga byla sňata vina.

V další kapitole je vyprávěno dobrodružství Albina Rossiho, chlapce, jemuž se na studiích nevedlo, proto ho strýc vzal na svou loď a stal se námořníkem. Jednou si ho v krčmě všiml přestrojený Nobody a zaujal ho. Další den šel Nobody za kapitánem, jestli by ho nepropustil ze služby, ale Rossi měl smlouvu ještě na rok. Ten večer jej ale unesli zloději, které si najímají velrybářské lodě, aby měly pracovníky na lodi. Po několika dnech vypadl z lodi do moře a zachránili ho piráti, které ovládala skupina Žlutý drak, jež stála proti čínské vládě a vyvíjela svou aktivitu. Chovali se k němu pohostinně, ale pak ho připlul zachránit Nobody. Nebo spíše připlul zajmout piráty a získat od nich informace a přitom narazil na Rossiho. Poté se jej snažil vzdělávat sám a z Rossiho udělal kurýra.
Nobody přijal nabídku vlády, že ji zbaví pirátů, on si může ponechat otroky.

Další příhody líčí události, jak se snažili zničit Žlutého draka.
Nobody se přestrojil za jednoho bohatého muže, později zjistil, že patří taky ke Drakovi. Dostal se doprostřed intrik vlády. Otec muže, kterého představoval, mu vysvětlil, že musí zaujmout hraběnku Urlevskou, která může zajistit tajné ruské plány. Do Ruska jel lord Hannibal Rogers, jenž s hraběnkou mluvil. Ona mu poskytne plány v případě, že jí kapitán Větroplach pomůže najít manžela. Rogers se vrátil, ale nikoho už hledat nemuseli, našli ho uvězněného ve skalnatém údolí, kde bylo mnoho zeleně a kde za devět let zdivočel. Nyní byl tedy zachráněn. Nobody se dohodl se Žlutým drakem a stal se jeho spojencem.

ANALÝZA:

Dobrodružná kniha, jejíž děj čtenáře zavede na několik míst na světě. Hlavní hrdina je Nobody, tajemný muž, který disponuje několika podivuhodnými schopnostmi. Dokáže být tam, kde se něco děje, a prakticky za chvíli získat velké množství peněz. Svým schopnostem bezmezně důvěřuje, proto je jen málo věcí, které si vytyčil a které se mu nepovedly splnit.

Díky panu Worldovi, řediteli firmy a týdeníku, hledal Nobody zajímavá témata ke zpracování nebo situace k vyřešení. Tím se mu otevřel obzor a mohl prožívat mnohá dobrodružství. Ty však neprožíval sám a vybíral si spolehlivé lidi, které ale vždy nejprve prozkoušel. Kapitán Větroplach mu tak dokázal, jak je čestný a dodrží slovo.

Děj ubíhá rychle kupředu, nevyskytují se žádné zbytečné popisy, okolí jen nastíní a jedna příhoda rychle stíhá druhou. Příběh se odehrává v americkém prostředí, pro dokreslení tohoto dojmu autor využívá anglická slovíčka. Hlavní postavou není vždy jen Nobody, ale i jiní lidé. Nobody se zde stává jen jakousi ručičkou osudu, jež zasahuje ve správnou chvíli, aby posunula děj správným směrem.

Nobodyho příběhy jsou takové malé detektivky. Všechny případy vyřeší a poté poskytne veřejnosti formou Worldova týdeníku.
Vypravěč podává celou dobu Nobodyho příběh tak, jako kdyby o něm nic nevěděl a dovídá se o něm postupně spolu se čtenářem.

Nobody je hrdý a sebevědomý, někomu může připadat arogantní. Za každé situace se snaží zachovat klid. I přes jeho železnou logiku ho občas něco překvapí. Je mistr převleků, pokud se převlékne, snad nikdo by ho nepoznal.
Nobody vystupuje jako velmi sebevědomý člověk, který má mnoho plánů a vždy si ví rady, neustále překvapuje své stoupence svými informacemi a čtenář se musí ptát, kde je všechny získává. Jediným vysvětlením by mohlo být čtení myšlenek, ale v mnoha případech jsme se mohli přesvědčit, že to nedovede a že žádané informace získává tradičním způsobem.
Jeho povaha je tak záhadná, že ani čtenář nedokáže předpovídat jeho další kroky a neustále je něčím novým překvapen, hlavně svou nekompromisností a odhodláním, kterému nemusí všichni stíhat.

Nobody na svých cestách vybírá lidi, kteří jsou nějakým způsobem schopní a ty pak využívá pro své účely, ve svých funkcích pak využívají své dovednosti a znalosti. Nebo si je vychovává, jako v případě Rossiho. Tito lidé jej pak zastupují a Nobody může svou pozornost obrátit zase jinam, protože ví, že se na ně může spolehnout. Během svých dobrodružství, obzvlášť co se týká pirátů, pomáhá mnoha lidem, hlavně pirátům a jejich rodinám. Přestože se stanou otroky, je o ně dobře postaráno a mají práci, především mají klid před Žlutým drakem, skupinou Číňanů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: antalin, 14.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert K. Kraft - Princ z neznáma (Nobody)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­