ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sky Rick (-)

­­­­

Život Freddie Mercuryho: The show must go on

Životopis "krále popu", jenž se za svého života stal hudební legendou a nepostradatelnou součástí života svých fanoušků.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Premiéra v Praze roku 1992 (1. vydání). Z anglického originálu The Show Must Go on: The Life of Freddie Mercury přeložila Alexandra Fraisová. Počet stran: 109. ISBN: 80-85479-14-1.

OBSAH:

V první kapitole této útlé knížky překvapivě čteme o posledních chvílích Freddieho Mercuryho. Před dvaceti čtyřmi hodinami vydala tato hvězda prohlášení, že trpí nemocí AIDS. Toto tajemství si chránil posledních pět let. Nyní leží v obrovské posteli, sám, jen jeden z jeho nejvěrnějších přátel jej jemně drží za ruku. Pomalu odchází...

"V sedm hodin toho smutného večera 24. listopadu 1991 skončil život a vláda Freddieho Mercuryho a svět rocku se stal mnohem menší a chladnější..."
Tato šokující zpráva obletěla celý svět. Jeho pohřeb se konal v krematoriu v západním Londýně na Harrow Road čtyři dny poté. Tuto událost naplánoval zpěvák sám do nejmenších podrobností - setkával se zde kontroverzní styl zoroastrovského náboženství, ke kterému příslušel, a moderního světa, v němž žil. Pohřeb byl soukromý a uzavřený. Pohřební kolona nablýskaných aut nejzvučnějších značek se rozjela ke hřbitovu na Kensal Rise. Na pohřbu zpívaly hvězdy jako Aretha Franklinová nebo Montserrat Caballé. A těch květin různých tvarů a nápisů s posledními rozloučeními! Na pozdravu od rodičů stál ten nejdojemnější vzkaz: "Našemu milovanému synu Freddiemu. Navždy tě budeme milovat. Maminka a tatínek."

Farrokh Bulsara, jak se vlastním jménem Freddie jmenoval, vyrůstal do svých čtrnácti na nejexotičtějších místech světa - na dvou ostrovech nedaleko Afriky v Indickém oceánu, na Zanzibaru a Pembě, což byly dříve britské kolonie. Do sedmi let byl Freddie (= Farrokh) mazlíčkem svých rodičů. Poté se narodila sestra Kashmire. Do školy chodil rád. Vynikal ve sportu, byl šampionem ve stolním tenise, v Bombaji začal chodit na hodiny klavíru. Miloval operu stejně jako jeho rodiče, ale byl ovlivněn i mnoha jinými směry, které se ve městě mísily. Také rock 'n' roll začal tehdy vystrkovat růžky. Byl také nábožensky založen - jak již z původní kapitoly víme, patřil k netradičnímu zoroastrovskému náboženství, byl Peršanem a často se modlil, chodil do chrámů s ohněm atp. Také na internátní léta vzpomíná velmi pěkně, prý jej naučily samostatnosti, nezávislosti i to, jak se postarat sám o sebe... Miloval sport a umělecké předměty, literaturu a kreslení, ale nejvíce si zamiloval hudbu.

Feltham v Middlesexu, tak se jmenovalo místo nového domova v Británii. Ve zdejší škole se mu vůbec nelíbilo, a když ji opouštěl, vynikal v jediném - v umění.

V devatenácti prožívala Británie tzv. šedesátá roztančená léta. Byla to éra Beatles a Rolling Stones. Černá hudba však ovládala žebříčky také. Freddie si vymanil na rodičích studium na umělecké škole, což se jim moc nezamlouvalo. Miloval Jimiho Hendrixe. Všichni si o něm mysleli, že je nudný a klidný, že nikdy neprorazí, ale za šest let se stal opak pravdou.

Queen a rok 1971. "Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně, je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední."
Začátky byly krušné, ale v roce 1972 přišel pro Queen velký průlom - studiové demo snímky ve studiu De Lane Lea. Poté přišlo první LP a už to jelo... Každé album Queen bylo pro jejich stále rostoucí počet fanoušků na celém světě malým zázrakem. Tuhle skupinu prostě musíte milovat, i když nechcete.

Na pódiu byl Freddie jedinečný showman, stejně jako na plátně. Věřil na plné vychutnávání života až do konce. Byl homosexuálem i heterosexuálem zároveň, myslím, že se tomu říká bisexualita. V Mnichově toto moc neřešili, proto tam rád utíkal. Dokonce tam i dva roky bydlel.

Desky se vydávaly jako na běžícím pásu a prodávaly se ještě s větší vervou. Časté koncerty a hlavně hlučné a na drogy i alkohol bohaté večírky.

Live Aid - koncert, který zhlédly dvě miliardy lidí celkem ve sto sedmdesáti zemích, nejvíce jich bylo u televizních obrazovek. Tento koncert měl poslání vybrat peníze na hladem ničenou Etiopii.
"Pokaždé když vystoupím na pódium, chci mít jistotu, že to pro ty lidi bude nádhera."
Z Freddieho a Queen udělal tento koncert úplné megastar.

Jedinečné muzikantství a provokující vystupování frontmana této skupiny ji uvádělo po léta na vrchol všech hitparád. Kniha vypráví o tom, jak se z nesmělého mladíka pocházejícího ze Zanzibaru stala extrovertní ikona a král popové scény. Live Aid a Bohemian Rhapsody - je ještě nutné dodávat více? Legenda, která neumírá. Stále slychávám tóny této jedinečné skupiny v rádiích, a to dennodenně. "Král Královny", který sedí na trůnu slávy a dokazuje, že "The show must go on!!!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 05.09.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Rick Sky - Život Freddie Mercuryho: The show must go onMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­