ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cromptonová Richmal (*15.11.1890 - †11.01.1969)

­­­­

Jirka postrach rodiny

Výběr z veselých příběhů o Jirkovi a jeho přátelích z malého anglického městečka.
V úplně obyčejném anglickém městečku, v úplně obyčejném domě bydlí úplně obyčejná rodina a v ní na první pohled obyčejný kluk - jedenáctiletý Jirka. Ovšem jenom na první pohled. Pro rodiče a sourozence je to postrach. Když dojde k nějakému maléru, je v tom vždycky Jirka. A přitom má Jirka pokaždé ty nejlepší úmysly. To osud, jenž Jirku často zaskakuje a ukazuje mu spíš svou odvrácenou tvář, ho přivádí do podivných situací a on s ním vede nerovný boj. Jirka, nevysychající studnice nápadů, si něco naplánuje, ale hra se mu vymkne z rukou, události se začnou řítit příliš rychle a nezadržitelně jiným směrem, než by měly. Ale za to už Jirka nemůže a svět kolem něj ho nechce pochopit, a tak nemá toto sympatické "zlobidlo" lehký život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Grafoprint-Neubert v Praze roku 1994 (3. vydání). Z anglického originálu Wiliam přeložila Jarmila Emmerová. Ilustroval Jaroslav Malák. Počet stran: 306. ISBN: 80-85785-18-8.

OBSAH:

Jirka Brown je jedenáctiletý chlapec, který má staršího bratra Roberta a starší sestru Ethel. Jirka je velice živý a veselý hoch, má skvělý smysl pro humor a nikdy neztrácí hlavu. Právě naopak, vše se snaží zdokonalovat někdy až fantastickými věcmi. Maminka je dobrá, mírná a má s Jirkou strpení a trpělivost.

Prázdniny jsou v plném proudu, což Jirku těší, neboť si může užívat klukovských hrátek. Spolu s několika dalšími hochy zakládá bandu Psanců.

Jednoho dne k nim na návštěvu přijede paní Butlerová, a právě když se Jirka chystá jít ven za kamarády, maminka mu uloží za úkol projet se s malým kloučkem paní Butlerové. Jirka samozřejmě nechce, maminka jej však přemluví. A tak vezme "šprka" a jede s ním do hlavního stanu party Psanců. Nechtěl ale přiznat, že přivedl malého kluka všem na obtíž, a proto si vymyslel, že jej unesl. Tenkrát všichni měli něco přinést na hostinu - někdo donesl brambory, koláč nebo knedlík, jiný zase parafínový olej na rozdělání ohně. Všechno dali do kouta a "šprka" taky. Pak se s chlapeckou radostí vyřítili ven.

Když se vrátili, naskytla se jim tato podívaná: mrňous seděl na zemi mezi zásobami, tedy lépe řečeno mezi tím, co z nich zbylo. Ve vlasech, na obličeji, na kabátku i na rukou měl parafínový olej. Byl nasáklý skrz na skrz. Na olejovém podkladě se tu a tam přichytil rozplesknutý studený brambor. V ruce držel jablkový knedlík. "Papá," sděloval vzrušeně ze své bramborovo-parafínové masky. Nadělalo se nad ním spousta řečí, až se Jirka rozhodl, že s ním půjde brzy domů. Neměli mu ho dávat, říkal si. Paní Butlerová ho s úsměvem přivítala: "Mockrát ti děkuji, Jirko!" - to však pronesla ještě před tím, než se podívala do kočárku...

O dalších Jirkových příhodách se dovídáme v jiných knihách, věnujících se jiným místům a příležitostem (např. škole, prázdninám, Vánocům apod.).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 27.05.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Richmal Cromptonová - Jirka postrach rodinyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)