ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cromptonová Richmal (*15.11.1890 - †11.01.1969)

­­­­

Jirka postrach rodiny

Výběr z veselých příběhů o Jirkovi a jeho přátelích z malého anglického městečka.
V úplně obyčejném anglickém městečku, v úplně obyčejném domě bydlí úplně obyčejná rodina a v ní na první pohled obyčejný kluk - jedenáctiletý Jirka. Ovšem jenom na první pohled. Pro rodiče a sourozence je to postrach. Když dojde k nějakému maléru, je v tom vždycky Jirka. A přitom má Jirka pokaždé ty nejlepší úmysly. To osud, jenž Jirku často zaskakuje a ukazuje mu spíš svou odvrácenou tvář, ho přivádí do podivných situací a on s ním vede nerovný boj. Jirka, nevysychající studnice nápadů, si něco naplánuje, ale hra se mu vymkne z rukou, události se začnou řítit příliš rychle a nezadržitelně jiným směrem, než by měly. Ale za to už Jirka nemůže a svět kolem něj ho nechce pochopit, a tak nemá toto sympatické "zlobidlo" lehký život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Grafoprint-Neubert v Praze roku 1994 (3. vydání). Z anglického originálu Wiliam přeložila Jarmila Emmerová. Ilustroval Jaroslav Malák. Počet stran: 306. ISBN: 80-85785-18-8.

OBSAH:

Jirka Brown je jedenáctiletý chlapec, který má staršího bratra Roberta a starší sestru Ethel. Jirka je velice živý a veselý hoch, má skvělý smysl pro humor a nikdy neztrácí hlavu. Právě naopak, vše se snaží zdokonalovat někdy až fantastickými věcmi. Maminka je dobrá, mírná a má s Jirkou strpení a trpělivost.

Prázdniny jsou v plném proudu, což Jirku těší, neboť si může užívat klukovských hrátek. Spolu s několika dalšími hochy zakládá bandu Psanců.

Jednoho dne k nim na návštěvu přijede paní Butlerová, a právě když se Jirka chystá jít ven za kamarády, maminka mu uloží za úkol projet se s malým kloučkem paní Butlerové. Jirka samozřejmě nechce, maminka jej však přemluví. A tak vezme "šprka" a jede s ním do hlavního stanu party Psanců. Nechtěl ale přiznat, že přivedl malého kluka všem na obtíž, a proto si vymyslel, že jej unesl. Tenkrát všichni měli něco přinést na hostinu - někdo donesl brambory, koláč nebo knedlík, jiný zase parafínový olej na rozdělání ohně. Všechno dali do kouta a "šprka" taky. Pak se s chlapeckou radostí vyřítili ven.

Když se vrátili, naskytla se jim tato podívaná: mrňous seděl na zemi mezi zásobami, tedy lépe řečeno mezi tím, co z nich zbylo. Ve vlasech, na obličeji, na kabátku i na rukou měl parafínový olej. Byl nasáklý skrz na skrz. Na olejovém podkladě se tu a tam přichytil rozplesknutý studený brambor. V ruce držel jablkový knedlík. "Papá," sděloval vzrušeně ze své bramborovo-parafínové masky. Nadělalo se nad ním spousta řečí, až se Jirka rozhodl, že s ním půjde brzy domů. Neměli mu ho dávat, říkal si. Paní Butlerová ho s úsměvem přivítala: "Mockrát ti děkuji, Jirko!" - to však pronesla ještě před tím, než se podívala do kočárku...

O dalších Jirkových příhodách se dovídáme v jiných knihách, věnujících se jiným místům a příležitostem (např. škole, prázdninám, Vánocům apod.).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 27.05.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Richmal Cromptonová - Jirka postrach rodinyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­