ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aldington Richard (*08.07.1892 - †27.07.1962)

­­­­

Zemřel hrdina

Nakladatelství: Odeon
Počet stránek: 376
Rok vydání: 1970

Autor nás provází životem George Winterbourna. Popisuje jeho narození, dospívání, život jeho rodičů i předválečné poměry v Anglii. Posledním mezníkem Georgova života je I. světová válka.

"Tak nebo onak se musíme s těmi mrtvými vyrovnat, musíme je odčinit, musíme si je usmířit. Dost dobře nevím jak. Vím, že byly zavedeny dvě minuty ticha. Ale buď jak buď pouhé dvě minuty ticha jednou za rok nejsou mnoho - vlastně neznamenají vůbec nic. Odčinit, jak to můžeme odčinit? Jak můžeme odčinit ty ztracené miliony a miliony let života, jak odčinit ta jezera a moře krve?"

DĚJ:

Na začátku Aldington popisuje Georgovi rodiče, jejich charakter a místo jaké zaujímali v jeho životě. Georgova matka pocházela z chudé rodiny, a proto - aby si ulehčila život - se provdala za George Augustu, který se jí projevil jako movitý muž. Zklamáním pro ni byly opravdové poměry v rodině, jejich finanční stránka, která nebyla nejlepší. Zklamáním pro ni byl i její manžel, který byl závislý na své "mammá". Na její popud se George Augusta i s malým Georgem odstěhují od rodičů. Georgův otec, aby zabezpečil rodinu, se vzdá svého koníčku - psaní - a začne vydělávat; opravdu zbohatne. Georgova matka Isabel se zatím baví střídáním milenců. Z George roste snílek uzavřený ve svém světě. Miluje malování. Těžkou ranou pro rodinu je bankrot, protože George Augusta rozhází všechny své peníze, a pak se upne ke křesťanství, ve kterém nachází oporu a jistotu. George se v Londýně seznámí s novináři a začne psát. Po rozmíšce v rodině natrvalo odchází do Londýna, kde se na večírku seznámí s Elizabeth, s inteligentní mladou ženou, která ho zaujme svými názory. Stráví spolu příjemný večer, během něhož se George do Elizabeth zamiluje. Navzájem se poznávají a tráví spolu volný čas. I když Elizabeth vyznává volnou lásku a nechce se na George příliš vázat, obrátí své názory, protože má podezření na to, že je těhotná a vezme si George za manžela. Později zjistí unáhlenost tohoto rozhodnutí, protože těhotná není. Elizabeth seznámí George se svou kamarádkou Fanny. Fanny si George oblíbí a navážou spolu milenecký poměr. Elizabeth však přijde na to, že ji George podvádí a i přes své uvolněné návrhy se s Funny pohádá. George, aby unikl z této situace, vstoupí do armády, protože začíná I. světová válka.

"Ale ve všeobecném rozkladu všech hodnot velmi lpěl na těchto dvou ženách, ovšem až přespříliš. Ale nabyly pro něho jakéhosi mýtického a symbolického významu, cítily k válce odpor a lítost, ale uměly se od ní obdivuhodně odpoutat. Pro George znamenaly zbytek všech jeho nadějí v lidstvo, jako by jenom v nich ještě pokračovala niť života."

George odjíždí do Francie. Brzy pochopí život na frontě. Tvrdý, krutý a nelítostný. Na vojáky byla kladena velká fyzická a duševní utrpení.

"Trpěl duševně, trpěl otřesným a nenadálým přechodem z prostředí, kde se především oceňovaly duchovní hodnoty, do prostředí, které jimi z nevědomosti opovrhovalo. Neměl si s kým popovídat. Trpěl společným životem třiceti mužů v jednom velkém polním baráku, což znamenalo, že nebyl nikdy na okamžik sám. Trpěl tím, že chorobně přemýšlel o Elizabeth a Fanny, o tom, že ho, jak věděl, od nich odděluje stále širší propast, a hrozně tím trpěl, jak se měsíc za měsícem vlekla válka se svým nekonečným vražděním a nesmírným úpadkem lidstva. Jako by se lidský svět rozpadal na kousky, jako by je lidé ve vražedném a ničivém deliriu nepříčetně rozbíjeli."

George se stane spojkou důstojníka Evanse. Život na frontě je pro něj čím dál těžší. Trápí ho neustálá nervová vypjatost. Evans ho chce pro jeho schopnosti poslat do důstojnické školy. George souhlasí a dostává dvoutýdenní dovolenou v Anglii. Setkává se z Elizabeth a Fanny, se kterou tráví více času. Obě žijí docela bezstarostný život, který jim zpříjemňuje řada milenců. George si uvědomí odlišnost tohoto "bezstarostného" světa, nemůže se do něj vpravit, je změněný válkou. Rok stráví v důstojnické škole a pak se opět vrací do Francie jako důstojník. Je přidělen k mužstvu a musí plnit řadu úkolů, úředních papírů, hlášení - vše je často velmi zbytečné. Fyzická a psychická vyčerpanost, krize v osobním životě nakonec vedou George k tomu, že 4. listopadu 1918 bezdůvodně vztyčí hlavu a je zabit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: M.B, 21.07.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Richard Aldington - Zemřel hrdinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)