ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barjavel René (*24.01.1911 - †24.11.1985)

   
­­­­

Hlubina času


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal René Barjavel, z francouzského originálu La nuits des temps, vydaného nakladatelstvím Press se la Cité v roce 1968, přeložil Jiří Žák, vydala KBM International s.r.o. Aš v roce 1993 jako svou první publikaci.

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává na Antarktidě; Eléa vyprávěla o zemích Gondawa, Enisorai a Lamoss, které existovaly před 900 000 lety.

HLAVNÍ POSTAVY:

Doktor Simon, Eléa, Paikan, Coban, Leonovová, Lukos

DĚJ:

Tým vědců z celého světa nalezl ve čtverci 612 na Antarktidě obrovské zlaté "vajíčko" (mělo rozměry několika desítek metrů). Po vniknutí dovnitř najdou dva lidi, muže a ženu, kteří byli uchováni při teplotě rovné absolutní nule. Vědci se rozhodnou rozmrazit nejprve ženu a až poté muže. Oživení se jim povede a díky Lukosovi a Překladatelce (stroj na překládání jazyků, který vymyslel Lukos) se jim s ní podaří i promluvit. Žena se jmenuje Eléa a muž byl podle ní Coban. Vyprávěla jim o svém životě před 900000 lety, i o tom, jak se zamilovala do Paikana. Pak ale přišla válka mezi zeměmi Enisorai a Gondawou. Coban vymyslel "vajíčko", do kterého se měl ukrýt on a Eléa, kterou miloval. Navíc jim Eléa vyprávěla i o strojích, které vyráběly z ničeho něco podle Zoranovy rovnice.
Po těchto vyprávěních se lékaři rozhodnou, že je načase oživit i muže. Při oživování však objeví, že muž má těžké popáleniny, a tak ho obvážou jako mumii. Bohužel se objeví v Překladatelce bomba, kterou namontoval někdo, kdo chce získat pouze pro svou zemi vysvětlení Zoranovy rovnice (nakonec se zjistí, že to by Lukos). Zmražený muž musí být rychle přemístěn do bezpečí, ale nejdříve potřebuje trochu krve od Eléi. Eléa ale v domnění, že je odloučena od svého Paikana, sní jed. Ten se rozšíří i do mužovy krve ještě dříve, než Simon stačí Eléi říct, že muž není Coban, ale Paikan.

CITÁT Z KNIHY:

V naší ledové izolaci jsme zapomněli na ubohou a houpou nenávist světa. Během těch tří let se ještě víc nafoukla a rozrostla. Její monstrózní imbecilita ve mně evokovala obraz dvou obrovských psů, přivázaných naproti sobě. Oba tahali za řetěz a vztekle štěkali jen proto, aby se mohli vrhnout na hrdlo tomu druhému. Bez důvodu. Prostě jen proto, že to byl jiný pes. Nebo ze sebe měli strach...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
René Barjavel - Hlubina časuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­