ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tichý Radek (*1980)

   
­­­­

Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé

V této útlé knížce projdeme krok za krokem mši svatou tak, jak ji známe z běžných nedělí ve svých farnostech. Cílem je vysvětlit základní prvky, hledat, jak se mše svaté účastnit lépe, jak se při ní hlouběji setkat s Ježíšem a načerpat sílu pro svůj život mimo kostel.
Ke každé kapitolce je připojena krátká citace z Bible a delší citace z církevních otců. Jejich smyslem je naznačit, že mše svatá, i když se během staletí vyvíjí a pozměňuje, zůstává ve své podstatě stále ta samá jakožto jednání, jež je věrné Ježíšovu slovu: "To konejte na mou památku."
Knížka je určena všem, kdo mají rádi liturgii a chtějí proniknout do její krásy. Užitečná bude zejména těm, kteří se připravují na biřmování a na křest v dospělosti, i těm, kteří nechtějí ustrnout na cestě víry.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Karmelitánské nakladatelství v Praze roku 2018. Počet stran: 84. ISBN: 978-80-7566-031-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

PhDr. Radek Tichý, Ph.D. et SL.D. přednáší na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy a zaměřuje se na liturgii. Rediguje webový portál Liturgie.cz. Během přípravy na kněžství studoval v Římě a mimo jiné vykonával službu pomocného ceremoniáře papežů Benedikta XVI. a Františka.

OBSAH:

V edici Katecheze do kapsy vyšlo letos několik povedených publikací, z nichž jednou je i příručka s názvem Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé.

Krok za krokem se zde setkáváme s jednotlivými úkony a modlitbami tak, jak jdou ve mši svaté za sebou. Knížka představuje mši svatou v katolickém prostředí římského ritu.

Je zde hezky vidět, že autor má nauku o mši čili liturgiku takzvaně v malíčku. Již v předmluvě definuje tuto záležitost věřících: mše od slova missa (lat.) nebo missah (hebr.) - pro nás má však znamenat určité poslání, ale i dar zároveň.
V každé kapitole je vysvětleno, odkud daný úkon či modlitba pochází - například z doby starozákonní či z doby středověku nebo že se nám dochovala z roku 325 apod. A dále jak to vnímáme dnes či jak můžeme dané věci rozumět i ji praktikovat.
V závěru každé kapitoly je "Slovo z Písma", které se k dané kapitole hodí, a také citace neboli Moudrost církevních otců, jež osvětlují danou situaci.

Autor rovněž užívá své praxe coby kněze, který má již několik let své kněžské služby za sebou, a to když uvádí přímo příklady ze života věřících, kteří se jej ptali na to či ono. Krásně to dokresluje nejednu kapitolu, a tím se tyto kapitoly stávají jaksi atraktivnější, mají určitý "šmrnc" a více vás zaujmou.

Mši svatou ustanovil Ježíš Kristus, což je doloženo v Bibli, a to během svého života zde na zemi - viz například poslední večeře... I když minulo již druhé tisíciletí od těchto událostí, církev si s malými obměnami tuto tradici zachovala a mší svatou slavíme dodnes. Je to až k nevíře, že?

Mše svatá je tajemstvím, je darem a je jistým hybatelem lidských srdcí a životů. Při mši svaté se děje mnoho věcí mezi nebem a zemí, kterým mnozí ještě moc nerozumí, byť se pokládají za zkušené katolíky. Proto také tato publikace. Je určena těm, kteří mají rádi liturgii, ale i pro ty, kteří se třeba připravují ke křtu v dospělosti či k biřmování.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, četla se doslova jedním dechem. Ačkoliv mi všechny úkony i modlitby jsou známy a praktikuji je, nebylo od věci si připomenout, k čemu slouží, odkud je vůbec máme a zdali je dělám opravdu správně. Mnoho informací bylo kupodivu i nových. Líbila se mi poslední kapitola, která nese název Existuje život po mši?, kde je opravdu krásně popsáno, že život i po mši existuje a je v našich rodinách u nás v práci nebo i ve škole, je to v podstatě celý náš život...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 17.10.2018

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Radek Tichý - Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročiléMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­