ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shöenfelt Phil (*18.12.1952)

­­­­

Feťácká láska

Děj knihy je zasazen do Londýna v polovině osmdesátých let a zabývá se tzv. němou generací. Autor na obalu knihy píše: "Osudy hrdinů jsou ironickým a perverzním humorem sledovány až na samé dno jejich existence, až k bodu, v němž bezútěšnost a rozklad nabývá transcendentních rozměrů a v němž už nezbývá nic jiného než si položit základní otázku - zda má ještě cenu žít...
Na první pohled se tedy nejedná o žádný "lehký" román, ale autor zde za pomoci dlouhých a mnohdy i hůře srozumitelných souvětí promlouvá jako Phil. Tento mladík propadl světu drog a jen těžko se lze zbavit zničující závislosti. Jemu se to však podaří a asi za rok se tohoto příšerného života zbavil. Začal se živit jako každý normální člověk. Po tomto světlém období však následuje další temnota.
Zhruba po roce totiž opět potkává svou lásku Cissy. Je jasné, že oba se stále milují, jen je tu jedna obrovská bariéra a tou není nic jiného než fakt, že Cissy stále žije ve světě drog a to konkrétně na heroinu. Přesto zkouší spolu žít. V tomto období ještě stále chodí Phil do zaměstnání a dokonce se zdá, že Cissy je už "čistá".
Nic netrvá věčně, ani štěstí dvou mladých lidí, a hlavní hrdina svou lásku jednou najde ve chvíli, kdy si zrovna dává dávku. Nejprve je šíleně naštvaný, ale poté si uvědomí, že zbavit se návyku není jen tak, proto se rozhodne jí pomoci. Za ušetřené peníze koupí velkou dávku heroinu a chce jí ho dávat postupně a s rozvahou dávky snižovat. Do práce už nechodí, aby se o ni mohl starat. Takové množství heroinu přímo pod nosem je pro něj ovšem natolik velké lákadlo, že neodolá a sám si taky šlehne. U jednoho nezůstane a po druhé ho uvidí Cissy. Vzhledem k tomu, že vše dělala jen kvůli Philovi, teď to pro ni nemá cenu a oba opět propadají zničující závislosti. Životu plnému pouze drog a sexu.
Po delší době se opět rozhádají a každý žije sám. Dělí je sice jen jedno patro, ale i to už znamená konec jejich společnému životu. Oba drogy prodávají, protože jinak nejsou schopni zaplatit výdaje za ty, co spotřebují. Shlukem několika nešťastných náhod Cissy přijde o všechny své zásoby, a když ji Phil sleduje, tak si uvědomuje, jak dopadla ona, co ho čeká a jak jsou na tom lidé, kteří si od něj drogy kupují.
V závěru knihy se tedy už podruhé rozhodne opustit svět, který je nám tolik vzdálený. Podle toho závěru se zdá, že se mu to i podaří, protože jeho odhodlání je skutečně veliké a kniha je navíc autobiografická.

CITÁT Z KNIHY:

Na počátku se k tomu člověk samozřejmě může dostat náhodou - třeba mu někdo nabídne dávku na mejdanu a jemu se docela líbí stav opojení a možná si to ještě párkrát zkusí někde u kamaráda, ale není to nic, co by otřáslo zemí. Ale pro ty z nás, kdo jsme vybaveni určitou genetickou predispozicí k závislosti (a potíž je v tom, že člověk neví, jestli právě on je tím případem, dokud to nezkusí), začne být brzy nemožné brát pouze příležitostně. Droga velmi rychle ovládne všechny oblasti a aspekty existence, až člověku skutečně nezáleží na ničem jiném než na nájezdu a teple a osvobození od úzkosti, které může zástupcům svých oddaných poskytnout jedině heroin.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivana Kincová, 29.08.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Phil Shöenfelt - Feťácká láskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­