ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dvořáková Petra (*12.11.1977)

   
­­­­

Vrány

Komorní novela o tragickém osudu zvláštní dívky, pro kterou její rodina nedokázala nalézt pochopení.
12letá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, jenž jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, která pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2020 (1. vydání). Počet stran: 182. ISBN: 978-80-275-0144-1.

O KNIZE A PŘÍBĚHU:

Síla. Asi takto bych jedním slovem charakterizovala svoje pocity po dočtení této knížky. Není to kniha na jeden zátah, to rozhodně ne. Není to však proto, že by nebyla poutavá, dost dlouhá nebo dostatečně zajímavá, ale tím, že Vám u toho párkrát ukápne slza, nebo se tak rozčílíte, že na chvíli nebudete moci pokračovat. Petra Dvořáková se snaží poukázat na jeden z problémů dnešní doby, na který je opravdu potřeba upozornit.

Příběh zachycuje dospívání jedné malé dívky Barbory, která žije ve čtyřčlenné rodině se svými rodiči a starší sestrou Kateřinou. Už když napíšu ta dvě jména vedle sebe - Katuška a Baruna -, musí být všem nad slunce jasné, že jedna z těch dvou nejspíše není příliš oblíbená. Proč tomu ale tak je? Může za to její chování, nebo se v knize dočtete o nespravedlnosti?

Barču lze charakterizovat jako velmi hodnou, chytrou a citlivou dívku. Zároveň je ale také velmi rozlítaná a nic nedělá pořádně. A když už jsme u toho nepořádku, tak toho je kolem ní také vždycky spoustu. Je to ale úplně normální dívka, která právě dospívá a začíná se projevovat její talent - výtvarné nadání. Její sestra Káťa je jejím opakem. Je velmi pečlivá, udělá hned vše, co se jí řekne a je pořádná. Rozdílu mezi mladší Barčou a starší Káťou si všimla i jejich matka a bez servítek to dává se své mladší dceři jasně najevo. Během celého příběhu se k dcerám chová velmi nepřiměřeně a rozdílně, až z toho člověka bodá u srdce. Sama autorka říká, že psaní této knihy pro ni nebyl vůbec žádný med, spíše naopak.

Během celého čtení vidíme dva pohledy - matky a dcery Barči (které matka s oblibou říká Baruna).
Dcera popisuje, jak je jí nepříjemné sdělovat své intimní věci oběma rodičům, otcovi především. Velmi ji trápí, jak na ni rodiče neustále a nespravedlivě řvou a na její sestru nikdy. Ona sama ví, že nedělá věci zrovna dvakrát nejpečlivěji, ale přitom nechápe ty nepřiměřené tresty, které za to schytává. Snaha se jí totiž upřít rozhodně nedá.
Matčino chování naopak jasně vykresluje, že je doma na všechno téměř sama, protože její muž Václav nikdy nepřiloží ruku k dílu, a to ani při práci, ani při výchově dětí. Její špatný vztah s mladší dcerou se tak ještě prohlubuje díky jejímu nevyrovnanému vztahu s manželem. Problém je ale ten, že Barča nemá dobrý vztah ani se svou sestrou, protože ta, jak už to občas mezi sourozenci bývá, cítí nad sestrou převahu a větší důvěru rodičů a náramně se v tom vyžívá.

Příběh začíná potupnou situací, kdy Barča před matkou skrývá, co se jí stalo, když si byla hrát s kamarády. Už od prvních stránek je každému jasné, že se matka nechová k dceři příliš empaticky a že je to dlouhodobá záležitost. Dále se pak v knížce odhalí několik krátkých příkladů, jak to probíhá v domácnosti Lundákových.

Následně se v příběhu objeví další z klíčových postav, učitel přezdívaný Frodo, jenž si povšimne Barčiného talentu a začne se o ni více zajímat. Frodo se Barče velmi líbí, a tak je k němu o trochu otevřenější než k lidem obvykle bývá. Frodo je totiž poměrně mladý a pohledný učitel, který se ke svým žákům chová velice hezky.

Další zlomovou událostí je pak situace, kdy žáci ve škole píší slohovou práci o něčem z domova. Barča popisuje období, kdy matka nebyla na pár dní doma a jaká to byla s tátou krása. Že když jsou spolu jen oni dva, chová se k ní moc hezky a dokonce ji ani nemlátí (což bohužel kvůli matce občas dělá) a je vlastně docela pyšný na to, jaká je. Toho si povšimne další osoba z učitelského sboru a celá situace se začne řešit.

Frodo pak přemluví Barčiny rodiče, aby Barunku přihlásili do kroužku kreslení k jeho matce v ZUŠ, že má Bára opravdu neskutečný talent a pro takové že je připravené i stipendium.

Barča se pod dohledem Froda, jeho maminky, dalších učitelek a spolužaček dostane do situace, kdy nezvládá udržovat své emoce a pod palbou dotazů přizná, že jí doma není úplně nejlépe. Celou situaci se pak snaží učitelský sbor řešit, matka se však cítí dotčena a nepřiznává svou chybu. Naopak se z počátku snaží získat si na svou stranu všechny účastníky, ale to se jí nepodaří.

Bůh ví, kam se situace vyvinula. Nebo spíš - kam BY SE vyvinula?
Závěr této knížky totiž končí poněkud zvláštně. Každý si ji musí lehce domyslet a představit trochu po svém. Celou knížkou Vás kromě pohledů dvou žen budou doprovázet vrány. Vrány, které Barča ráda kreslí a vrány, které odlétají z hnízda od své rodiny. Podobně jako hlavní hrdinka...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Ötwösová, 23.03.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petra Dvořáková - VrányMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­